
Corbyn: NHS wel op tafel in handelsoverleg VS
LONDEN (ANP) - De grootste Britse oppositiepartij Labour beschuldigt de Conservatieve regering ervan de nationale gezondheidsdienst NHS te bespreken in handelsoverleg met de Verenigde Staten. Oppositieleider Jeremy Corbyn zegt over ruim 450 pagina's aan documenten te beschikken die dat bewijzen.
De NHS verzorgt de gezondheidszorg voor de Britse bevolking. De regering wil na de brexit een handelsakkoord sluiten met de VS, maar heeft steeds ontkend dat over de gezondheidsdienst wordt onderhandeld. "Deze regering, of een andere Conservatieve regering, zal de NHS onder geen beding onderwerp maken van onderhandelingen over handel", zei premier Boris Johnson eerder deze maand tijdens een debat met Corbyn. "Onze NHS zal nooit te koop zijn."
Corbyn zegt nu het tegendeel te kunnen bewijzen. "Misschien wil hij (Johnson) uitleggen waarom deze documenten bewijzen dat de VS eisen dat over de NHS gepraat kan worden tijdens het handelsoverleg?", aldus de linkse oppositieleider, de voornaamste rivaal van Johnson bij de verkiezingen van 12 december. "Deze ongecensureerde documenten laten niets heel van de ontkenningen van Johnson."
Regering woest
In de documenten staat volgens de Labourleider dat zes overlegrondes hebben plaatsgevonden tussen Amerikaanse en Britse onderhandelaars. Corbyn zegt dat de uitkomst van het handelsoverleg kan zijn dat meer betaald moet worden voor geneesmiddelen. "Laten we eerlijk zijn: de VS gaan niet onderhandelen om hun eigen medicijnen voor minder geld te verkopen."
De regering reageert woest op de beschuldigingen van de oppositieleider. Minister Liz Truss (Internationale Handel) verwijt Corbyn volgens Sky News onzinverhalen te verspreiden en zegt dat niet zal worden onderhandeld over de NHS of de prijs die de gezondheidsdienst moet betalen voor geneesmiddelen.
"Corbyn is wanhopig en liegt tegen het publiek over de inhoud van deze documenten", reageert Truss, die ook verwijst naar een rel over vermeend antisemitisme binnen Labour. "Hij heeft altijd geloofd in complottheorieën en dat is de reden dat hij het verschrikkelijke antisemitisme in zijn partij niet heeft aangepakt."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) wil lijsttrekker worden van zijn partij NSC, laat hij weten. Eerder werd al bekend dat Tweede Kamerlid Diederik Boomsma ook opgaat voor het lijsttrekkerschap. De huidige partijleider Nicolien van Vroonhoven meldde zaterdag op X dat ze niet de lijst van haar partij wil aanvoeren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nicolien van Vroonhoven wil niet de lijsttrekker worden van NSC, schrijft zij op X. Van Vroonhoven was partijleider nadat oprichter Pieter Omtzigt de Haagse politiek had verlaten vanwege een aanhoudende burn-out. Van Vroonhoven blijft voorlopig wel in de Tweede Kamer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleider Dilan Yeşilgöz speelt met haar kritiek op partijen als GroenLinks-PvdA te veel op de persoon, vindt JOVD-voorzitter Mauk Bresser. Yeşilgöz noemde GroenLinks-PvdA een "elitaire" partij van "wegkijkers" die volgens haar asielproblematiek niet erkennen, en haalde eerder hard uit naar partijleider Frans Timmermans, die ze "arrogant" noemde. De jongerenclub van de VVD wil dat Yeşilgöz andere partijen meer aanspreekt op inhoudelijke verschillen en die ook eerlijk neerzet.
11 uur geledenEDE (ANP) - Partijleider Mirjam Bikker heeft op het congres van de ChristenUnie in Ede uitgehaald naar het populisme en de PVV. Twintig jaar "populistische marketingpolitiek" heeft het land volgens haar verhard en de tegenstellingen vergroot. "Nederland gaat eraan kapot."
12 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De leden van de Partij voor de Dieren steunen het defensiestandpunt van de Tweede Kamerfractie voorlopig. Na een fel debat stemden de leden voor een voorstel om de Tweede Kamerfractie te steunen tot na de ledenraadpleging over investeringen in defensie. Daarna werd gestemd voor het meenemen van inhoudelijke inbreng van de leden over het defensiestandpunt in het verkiezingsprogramma voor de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz wil in eerste instantie de hogere defensie-uitgaven betalen door te bezuinigen op het overheidsapparaat. Tegen het ANP erkent zij dat dit bij lange na niet genoeg zal zijn om de benodigde 16 tot 19 miljard euro op te brengen. "Maar we zullen eerst kijken waar het minder kan, dat is de eerste stap."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleider van de Partij voor de Dieren Esther Ouwehand wil dat er meer wordt geïnvesteerd in defensie, maar daarbij is het halen van de NAVO-norm geen oplossing, zegt ze in een toespraak op het partijcongres. Daarnaast mag de uitbreiding van defensie niet ten koste gaan van de natuur, maar moet daarvoor grond van veehouders worden gebruikt.
14 uur geleden