'Coranacrisis raakt bijna alle sectoren en sierteelt het hardst'
UTRECHT (ANP) - De coronacrisis wordt in alle bedrijfssectoren gevoeld, maar de sierteeltsector wordt het hardst geraakt. Volgens berekeningen van de Rabobank daalt de omzet van kwekers van bloemen en planten in het tweede kwartaal op jaarbasis met 70 procent en 40 procent in het derde kwartaal. Voor bloembollenbedrijven houdt de omzetdaling het langst aan, met in het vierde kwartaal nog steeds een forse daling van naar schatting 15 procent.
Rabobank bracht de verwachte omzetdaling in kaart voor alle sectoren. Dit is volgens de bank nodig omdat ondernemers behoefte hebben aan duidelijkheid over de te missen omzetten, zodat ze daarop kunnen reageren.
Naast de land- en tuinbouw is ook de malaise in de winkelstraat groot. De detailhandel krijgt volgens de Rabobank te maken met omzetdalingen tot 80 procent. Onlineverkopen vangen volgens de sectorkenners de forse fysieke omzetdaling bij lange na niet op. "Sluiten betekent direct nul inkomsten, terwijl de vaste kosten doorlopen", aldus Rabo. "De economische schade zal groot zijn, met vele tienduizenden werklozen in deze branche en grote leegstand in winkelgebieden."
Aanhoudende onzekerheid
De horecabedrijven zien ook omzetten verdampen en hebben ook nog eens te maken met aanhoudende onzekerheid, ook als de overheidsmaatregelen versoepelen. Reisorganisaties, hotels, restaurants en vakantiecentra krijgen voor lange tijd te maken met forse omzetdaling, omdat het kabinet de coronamaatregelen gefaseerd zal afbouwen. Daarnaast verdient de sector de komende tijd ook minder geld met zakelijke activiteiten.
Het internationale toerisme zal volgens Rabo met ruim 20 procent dalen dit jaar. Het zal ook enige tijd kosten om volledig te herstellen. Rabobank verwacht een volledig herstel in of pas na 2021. Het binnenlands toerisme is volgens de bank een lichtpunt. "Als de maatregelen versoepeld worden per 1 juni, dan verwachten we dat meer Nederlanders dit jaar hun vakantie zullen vieren in eigen land. Dit biedt mogelijk enigszins perspectief in een verloren jaar", aldus de kenners.
Rabo benadrukt dat de prognoses nauw samenhangen met de maatregelen die het kabinet eind april neemt en de wijze waarop het coronavirus zich ontwikkelt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn in de eerste helft van dit jaar gegroeid. Het is voor het eerst sinds 2022 dat het eerste halfjaar weer groei laat zien, aldus cijfers van tv-marketingorganisatie Screenforce.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street heeft woensdag wat terrein teruggewonnen na een verliesreeks van drie dagen. Beleggers gingen volgens kenners op koopjesjacht. Door de verliezen van de afgelopen dagen leken sommige aandelen opeens aantrekkelijk geprijsd. De koerswinsten werden wel enigszins getemperd door een verkoopgolf op de obligatiemarkt.
2 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Chevron, het Italiaanse Eni en andere buitenlandse energiebedrijven hebben woensdag in Caracas handtekeningen gezet onder grote projectuitbreidingen om de olieproductie in Venezuela op te krikken. Ze willen er komende jaren veel geld investeren. Chevron heeft zelfs meer dan 7 miljard dollar toegezegd.
3 uur geledenALEXANDRIA (ANP/RTR) - Google heeft in een rechtszaak een gedwongen verkoop van een bedrijfsonderdeel ontlopen. Het is al de derde keer in korte tijd dat Amerikaanse autoriteiten achter het net vissen in pogingen een techconcern op te knippen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog steeds zijn er burgers, bedrijven en andere organisaties die het oude rekeningnummer van de Belastingdienst gebruiken. Volgens de fiscus komt vier maanden na de overstap naar Rabobank nog een op de tien betalingen binnen via het oude ING-nummer. Daarom komt de Belastingdienst binnenkort met een campagne op radio en internet om iedereen nogmaals te attenderen op de verandering.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Scheepvaartconcern Maersk heeft een contract getekend om een groot containerschip voor het eerst uit te rusten met een soort zeil. Het Britse bedrijf Anemoi gaat een zogenoemd rotorzeil maken met een hoogte van 35 meter. Dat wordt volgend jaar voor een proef geplaatst op een containerschip en moet helpen het brandstofverbruik terug te dringen.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Stakende medewerkers zorgen voor schade bij wasserijen. Volgens directeur van brancheorganisaties FTN en Netex, Arthur Linssen, verschilde de impact van een door FNV opgezette staking woensdag sterk per bedrijf, maar was in sommige gevallen sprake van "serieuze productieterugval". Ondernemers in de textielverzorgingsbranche vrezen dat komende dagen nog meer stakingen volgen.
5 uur geleden