Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Coranacrisis raakt bijna alle sectoren en sierteelt het hardst'

'Coranacrisis raakt bijna alle sectoren en sierteelt het hardst'

UTRECHT (ANP) - De coronacrisis wordt in alle bedrijfssectoren gevoeld, maar de sierteeltsector wordt het hardst geraakt. Volgens berekeningen van de Rabobank daalt de omzet van kwekers van bloemen en planten in het tweede kwartaal op jaarbasis met 70 procent en 40 procent in het derde kwartaal. Voor bloembollenbedrijven houdt de omzetdaling het langst aan, met in het vierde kwartaal nog steeds een forse daling van naar schatting 15 procent.

Rabobank bracht de verwachte omzetdaling in kaart voor alle sectoren. Dit is volgens de bank nodig omdat ondernemers behoefte hebben aan duidelijkheid over de te missen omzetten, zodat ze daarop kunnen reageren.

Naast de land- en tuinbouw is ook de malaise in de winkelstraat groot. De detailhandel krijgt volgens de Rabobank te maken met omzetdalingen tot 80 procent. Onlineverkopen vangen volgens de sectorkenners de forse fysieke omzetdaling bij lange na niet op. "Sluiten betekent direct nul inkomsten, terwijl de vaste kosten doorlopen", aldus Rabo. "De economische schade zal groot zijn, met vele tienduizenden werklozen in deze branche en grote leegstand in winkelgebieden."

Aanhoudende onzekerheid

De horecabedrijven zien ook omzetten verdampen en hebben ook nog eens te maken met aanhoudende onzekerheid, ook als de overheidsmaatregelen versoepelen. Reisorganisaties, hotels, restaurants en vakantiecentra krijgen voor lange tijd te maken met forse omzetdaling, omdat het kabinet de coronamaatregelen gefaseerd zal afbouwen. Daarnaast verdient de sector de komende tijd ook minder geld met zakelijke activiteiten.

Het internationale toerisme zal volgens Rabo met ruim 20 procent dalen dit jaar. Het zal ook enige tijd kosten om volledig te herstellen. Rabobank verwacht een volledig herstel in of pas na 2021. Het binnenlands toerisme is volgens de bank een lichtpunt. "Als de maatregelen versoepeld worden per 1 juni, dan verwachten we dat meer Nederlanders dit jaar hun vakantie zullen vieren in eigen land. Dit biedt mogelijk enigszins perspectief in een verloren jaar", aldus de kenners.

Rabo benadrukt dat de prognoses nauw samenhangen met de maatregelen die het kabinet eind april neemt en de wijze waarop het coronavirus zich ontwikkelt.

Meer uit Financieel

Staalconcern ArcelorMittal schrapt 600 banen in Frankrijk

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staalconcern ArcelorMittal schrapt ongeveer 600 banen op zeven vestigingen in Noord-Frankrijk. Daarmee is er opnieuw een staalbedrijf in Europa dat zich genoodzaakt ziet om in te grijpen vanwege de verslechterde marktomstandigheden.

8 minuten geleden
Randstad grote winnaar op Damrak na beter dan verwachte cijfers

AMSTERDAM (ANP) - Randstad was woensdag met een plus van ruim 8 procent de grote winnaar op de beurs in Amsterdam, ondanks dat het uitzendconcern over het eerste kwartaal opnieuw lagere resultaten in de boeken heeft gezet. Het aandeel profiteerde van een algehele opleving van de aandelenbeurzen, gesteund door geruststellende uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump. Daarnaast vonden analisten de cijfers van Randstad beter dan ze hadden verwacht.

41 minuten geleden
Bessent: Trump wil heffingen voor China niet eenzijdig verlagen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet van plan om eenzijdig de importtarieven op Chinese goederen te verlagen. Dat verklaarde zijn minister van Financiën Scott Bessent woensdag aan journalisten na veel speculatie over een mogelijke tariefsverlaging na geruststellende opmerkingen van Trump.

42 minuten geleden
Tesla stijgt op Wall Street nu topman Musk focus wil verleggen

NEW YORK (ANP) - Tesla is woensdag op de aandelenbeurzen in New York beduidend hoger geopend. Beleggers reageerden op het nieuws dat Elon Musk, de veelbesproken topman van de elektrische-autofabrikant, van plan is zijn werk voor de Amerikaanse president Donald Trump in mei te verminderen. In plaats daarvan wil hij zich meer richten op Tesla, wat hard nodig lijkt gezien de recente tegenvallende resultaten van het bedrijf. Het aandeel steeg bijna 5 procent, terwijl de belangrijkste graadmeters op Wall Street eveneens flink vooruitgingen.

2 uur geleden
WEF onderzoekt mogelijk wangedrag oprichter Klaus Schwab

GENÈVE (ANP/DPA/BELGA) - Het World Economic Forum (WEF) onderzoekt beschuldigingen van financieel wangedrag door oprichter Klaus Schwab en zijn vrouw. Dat heeft de organisatie achter de jaarlijkse topbijeenkomsten in Davos laten weten. Het onderzoek volgt op berichtgeving door The Wall Street Journal over mogelijke belangenverstrengeling en wanbeheer. Het echtpaar zou geld van de organisatie hebben gebruikt voor persoonlijke uitgaven, zoals massages en luxereizen.

2 uur geleden
Meta vergelijkt miljoenenboete Europese Commissie met heffing

BRUSSEL (ANP) - Meta, het techconcern achter onder andere Facebook en Instagram, heeft de boete van 200 miljoen euro van de Europese Commissie vergeleken met heffingen. Het Amerikaanse bedrijf kreeg de geldstraf woensdag voor het overtreden van de wet digitale markten van de EU.

3 uur geleden
Beleggersclub en ASML botsen over compensatie voor publicatiefout

VELDHOVEN (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) en ASML zijn op de aandeelhoudersvergadering van de chipmachinemaker gebotst over een fout met de publicatie van kwartaalcijfers vorig jaar. De beleggersclub wil compensatie voor een aantal beleggers die zouden zijn gedupeerd, maar ASML wilde daar niets van weten.

3 uur geleden