Copernicus: zeewater warmer dan ooit voor de tijd van het jaar
BONN (ANP) - Niet alleen boven land worden temperatuurrecords verbroken. Ook het zeewater is warmer dan ooit in deze tijd van het jaar, meldt de Europese klimaatdienst Copernicus. Wetenschappers van de dienst voorzien potentieel flinke gevolgen van de "ongekende opwarming", ook voor de temperaturen boven land.
Met een gemiddelde van 20,86 graden buiten de poolregio's is het vorige record weer iets aangescherpt. Dat werd in 2023 gevestigd en in 2024 geëvenaard. In een andere set metingen bereikte de temperatuur van de bovenste waterlaag zelfs een nog hogere piek: 21 graden.
"Hogere oceaantemperaturen zorgen ervoor dat de atmosfeer langer warm blijft, geven stormen extra energie en zorgen voor meer verdamping, waardoor de kans op extreme neerslag en overstromingen toeneemt", somt Copernicus de effecten op. De kans op zogeheten mariene hittegolven stijgt ook, en die kunnen weer leiden tot extremere temperaturen boven land. Een ander effect is dat ijsmassa's sneller smelten als ze in aanraking komen met warmer water, waardoor de stijging van de zeespiegel wordt versneld.
Door klimaatverandering wordt het warmer op aarde en ook de wereldzeeën ontkomen daar niet aan. Copernicus verwacht dat de komende periode meer records zullen volgen, want de wereld heeft dit jaar te maken met het fenomeen El Niño. Tijdens zo'n periode warmt door een complex samenspel van factoren het water van de Stille Oceaan rond de evenaar sterk op, terwijl passaatwinden juist afzwakken.
El Niño doet zich grofweg eens in de twee tot zeven jaar voor. Dat dit jaar sprake is van een El Niño, is volgens experts inmiddels wel zeker. Zij verwachten dat het om een relatief hevige episode van het verschijnsel gaat. Over het algemeen zijn de gevolgen in december het grootst.
Voor Nederland zijn de gevolgen van het klimaatfenomeen volgens het KNMI niet heel groot, al kan het volgende voorjaar er iets natter door verlopen. In grote delen van de wereld ligt dat echter anders. Zo kan een later begin van het regenseizoen oogstopbrengsten verminderen en het risico op bosbranden doen toenemen. Vooral in Azië, Afrika en Australië zijn de effecten voelbaar.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de parlementsverkiezingen gewonnen, maar zijn politieke blok heeft geen meerderheid behaald. Likoed krijgt 27 van de 120 zetels, blijkt uit de uitslag die de kiescommissie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendmaakte. De partij Yashar van oud-legerchef Gadi Eisenkot volgt met 21 zetels.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft twee campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa dit weekend geschrapt. In plaats daarvan neemt hij telefonisch deel aan bijeenkomsten in meerdere staten, meldt zijn Republikeinse Partij.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De hogesnelheidstrein die woensdag bij het Spaanse Urda achter op een stilstaande trein botste, reed vermoedelijk 160 tot 200 kilometer per uur. Dat melden Spaanse media, waaronder El País, op basis van een eerste onderzoeksrapport van onderzoeksinstantie AITAT. De zwarte dozen moeten de exacte snelheid uitwijzen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan veertig dagvaardingen en verzoeken tot bewaring van documenten uitgegeven in het onderzoek naar de kandidatuur van een Senaatskandidaat in Alaska. Dit meldt een ingewijde aan persbureau Reuters. De dagvaardingen zijn gericht aan het campagneteam van de Democratische kandidaat Mary Peltola en ook aan Peltola zelf.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft gezegd de relatie met Europese landen te willen herstellen. Poetin stelt dat Rusland niet wil dat er een situatie zoals die bij de Straat van Hormuz ontstaat bij de Oostzee.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Britse acteur Patrick Stewart is overleden. Hij stierf woensdag op 86-jarige leeftijd na een kort ziekbed, heeft zijn agent donderdag bekendgemaakt. Stewart was onder meer bekend van rollen in Star Trek en X-Men.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Suriname gaat door met de uitzetting van 63 mennonieten uit Bolivia en Mexico, bevestigt de politiewoordvoerder donderdagmiddag lokale tijd. De kantonrechter heeft eerder op de dag besloten dat de mogelijke deportatie van de christelijke, traditionele landbouwers wel moet gebeuren volgens de wettelijke regels. De groep had in ongerept bosgebied zonder toestemming bomen gekapt en landbouwgronden aangelegd.
8 uur geleden