COP26-voorzitter: beloofde 100 miljard uiterlijk in 2023
GLASGOW (ANP) - Het doel om jaarlijks 100 miljard dollar aan klimaatsteun beschikbaar te stellen aan ontwikkelingslanden moet uiterlijk in 2023 alsnog worden gehaald. Dat zei voorzitter Alok Sharma van klimaattop COP26, die volgens The Guardian verklaarde dat veel vooruitgang wordt geboekt en dat landen hun ambitieniveau verhogen.
Het achterblijven van de beloofde klimaatsteun is een gevoelig punt op de klimaattop. Rijke landen hadden beloofd dat in 2020 al 100 miljard dollar per jaar beschikbaar zou worden gesteld voor ontwikkelingslanden. Volgens de laatste cijfers is die doelstelling niet gehaald en ontbreekt op jaarbasis nog altijd zo'n 20 miljard dollar.
De klimaattop begon afgelopen zondag en gaat een nieuwe fase in nu veel wereldleiders zijn vertrokken. Britse media berichten dat onder meer de Amerikaanse president Joe Biden en de Japanse premier Fumio Kishida alweer op het vliegtuig zijn gestapt. De top duurt tot eind volgende week.
Er blijven in Glasgow wel veel klimaatbetogers actief. Sky News bericht woensdag dat de politie een opblaasbaar monster van Loch Ness in beslag heeft genomen. Activisten stonden naar het gevaarte met protestenborden die opschriften hadden als "weg met schuldenmonster" en "nu klimaatrechtvaardigheid".
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land.
48 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
5 uur geleden