Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coördinator tegen Racisme: vertoon geen film met zwarte piet meer

Coördinator tegen Racisme: vertoon geen film met zwarte piet meer

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse films en series waarin geschminkte zwarte pieten voorkomen zouden niet meer vertoond moeten worden. Die oproep doet de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme aan regisseurs en producenten die in het verleden zulke producties hebben gemaakt. Coördinator Rabin Baldewsingh hoopt dat meer makers het voorbeeld volgen van producent Burny Bos. Die meldde woensdag dat zijn film Het Paard van Sinterklaas om die reden niet meer mag worden uitgezonden of vertoond.

"Het is heel goed als andere filmmakers en kunstenaars tot nieuwe inzichten komen over elementen in hun werk die door mensen in de samenleving als racistisch worden ervaren", aldus Baldewsingh. "Ik snap dat het een kwestie is van 'kill your darlings'. Maar ik vind het heel knap en krachtig als mensen als Burny Bos zeggen: het gaat niet alleen om mij. Het gaat hier ook om wat andere mensen in deze samenleving voelen en denken."

Baldewsingh vindt dat Het Paard van Sinterklaas uit 2005 een prachtige film is. "Net zoals Sinterklaas een geweldig kinderfeest is", voegt de Nationaal Coördinator daaraan toe. "Maar als een film of een feest elementen bevat die racistisch van aard zijn, zoals zwarte piet, dan kan niet iedereen in Nederland ervan genieten. Dan straalt zo'n film of feest naar sommige kinderen uit: jij hoort er niet bij. Dat moeten we niet willen in deze inclusieve samenleving. Dan is het beter om iets aan te passen."

Succes Het Paard van Sinterklaas

Het Paard van Sinterklaas gaat over het Chinese meisje Winky Wong dat met haar ouders naar Nederland emigreert. Zij probeert onder meer te begrijpen wie Sinterklaas is, maar dat blijkt niet mee te vallen. De film trok in de Nederlandse bioscopen een half miljoen bezoekers, sleepte diverse internationale prijzen in de wacht en werd onder meer verkocht aan China.

"Het is heel jammer dat we toentertijd zwarte pieten in de film hebben gestopt", vindt Burny Bos nu. "Daar hebben we niet goed over nagedacht. Ik snap nu waarom veel Nederlanders bezwaar maken tegen Zwarte Piet." De NPO vertoont de film al niet meer sinds 2019, toen het officieel NPO-beleid werd om geen programma's meer te maken of uit te zenden met zwart geschminkte pieten. Ook RTL voert sinds 2016 al dit beleid.

Meer uit Binnenland

Klimaatdemonstranten XR lopen A12 op bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.

32 minuten geleden
Klimaatdemonstranten XR proberen A12 te betreden bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.

33 minuten geleden
YouTube-kanaal prankcaller gelinkt aan schietpartij offline

AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.

2 uur geleden
Hoge Raad geeft bij meer dan helft afwijzingen geen uitleg

DEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.

4 uur geleden
Honderden demonstreren in IJsselstein tegen asielnoodopvang

IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.

16 uur geleden
Rechter: minister mocht bed-bad-brood van 16 mensen niet stoppen

ROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.

16 uur geleden
Aantal opvangplekken asielzoekers Loosdrecht teruggeschroefd

LOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.

19 uur geleden