Coördinator: hardere aanpak antisemitisme in stadions en online
DEN HAAG (ANP) - De speciale coördinator die namens het ministerie van Justitie en Veiligheid antisemitisme moet tegengaan, vindt dat er meer aandacht moet komen voor antisemitische uitingen op internet. Ook wil hij regelen dat spreekkoren in voetbalstadions harder worden aangepakt. Dat staat in het werkplan voor de komende jaren dat hij aan de Tweede Kamer heeft gestuurd.
Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB) Eddo Verdoner wil op allerlei terreinen dat de aanpak aangescherpt wordt. De spreekkoren in stadions moeten wat hem betreft tegengegaan worden met gezichtsherkenning en het sneller stilleggen van wedstrijden. Online moeten platforms waar antisemitisme te vinden is harder aangepakt worden. De verkoop van bijvoorbeeld nazi-militaria moet tegengegaan worden.
"Antisemitisme vindt een voedingsbodem in rechts-, links- en religieus extremisme en is helaas een alledaags onderdeel van onze samenleving", schrijft de coördinator. 71 procent van de Joodse Nederlanders probeert zijn Joodse identiteit soms te verbergen uit vrees voor zijn veiligheid, bijvoorbeeld door geen keppeltje te dragen.
Corona en antisemitisme
Corona heeft volgens de NCAB antisemitisme verergerd. "Tijdens de Covid-19-pandemie werden de coronamaatregelen door sommigen gelijkgesteld aan de Holocaust. Het bagatelliseren, verdraaien of ontkennen van de Holocaust kan Jodenhaat voeden en brengt schade aan de collectieve herinnering aan de Holocaust."
Om antisemitisme goed aan te kunnen pakken, moet volgens de coördinator beter in kaart gebracht worden hoe antisemitisme in Nederland er precies uitziet. Hij pleit voor structurele monitoring. Ook wil hij in gesprek met de politie en de burgemeesters om antisemitische uitlatingen bij demonstraties beter te kunnen bestrijden. Daders komen er in het algemeen volgens de coördinator nog te vaak mee weg. Slachtoffers moeten zich volgens hem beter begrepen en serieus genomen voelen.
Meer zichtbaarheid
De coördinator pleit verder voor meer zichtbaarheid van de Joodse cultuur. Dat moet onder meer gebeuren door die onder de aandacht te brengen bij jongeren, maar ook door culturele organisaties te steunen.
Meer uit Binnenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".
58 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
8 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
15 uur geleden