Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coördinator: hardere aanpak antisemitisme in stadions en online

Coördinator: hardere aanpak antisemitisme in stadions en online

DEN HAAG (ANP) - De speciale coördinator die namens het ministerie van Justitie en Veiligheid antisemitisme moet tegengaan, vindt dat er meer aandacht moet komen voor antisemitische uitingen op internet. Ook wil hij regelen dat spreekkoren in voetbalstadions harder worden aangepakt. Dat staat in het werkplan voor de komende jaren dat hij aan de Tweede Kamer heeft gestuurd.

Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB) Eddo Verdoner wil op allerlei terreinen dat de aanpak aangescherpt wordt. De spreekkoren in stadions moeten wat hem betreft tegengegaan worden met gezichtsherkenning en het sneller stilleggen van wedstrijden. Online moeten platforms waar antisemitisme te vinden is harder aangepakt worden. De verkoop van bijvoorbeeld nazi-militaria moet tegengegaan worden.

"Antisemitisme vindt een voedingsbodem in rechts-, links- en religieus extremisme en is helaas een alledaags onderdeel van onze samenleving", schrijft de coördinator. 71 procent van de Joodse Nederlanders probeert zijn Joodse identiteit soms te verbergen uit vrees voor zijn veiligheid, bijvoorbeeld door geen keppeltje te dragen.

Corona en antisemitisme

Corona heeft volgens de NCAB antisemitisme verergerd. "Tijdens de Covid-19-pandemie werden de coronamaatregelen door sommigen gelijkgesteld aan de Holocaust. Het bagatelliseren, verdraaien of ontkennen van de Holocaust kan Jodenhaat voeden en brengt schade aan de collectieve herinnering aan de Holocaust."

Om antisemitisme goed aan te kunnen pakken, moet volgens de coördinator beter in kaart gebracht worden hoe antisemitisme in Nederland er precies uitziet. Hij pleit voor structurele monitoring. Ook wil hij in gesprek met de politie en de burgemeesters om antisemitische uitlatingen bij demonstraties beter te kunnen bestrijden. Daders komen er in het algemeen volgens de coördinator nog te vaak mee weg. Slachtoffers moeten zich volgens hem beter begrepen en serieus genomen voelen.

Meer zichtbaarheid

De coördinator pleit verder voor meer zichtbaarheid van de Joodse cultuur. Dat moet onder meer gebeuren door die onder de aandacht te brengen bij jongeren, maar ook door culturele organisaties te steunen.

Meer uit Binnenland

OM eist 7 maanden cel tegen vader Jos Leijdekkers voor witwassen

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag zeven maanden cel geëist tegen Joseph Leijdekkers (71), de vader van Jos Leijdekkers, oftewel Bolle Jos, voor het witwassen van een horloge. Dat werd aangetroffen bij een doorzoeking van zijn huis in Rotterdam in januari 2023. Daarbij werden meerdere horloges, contant geld en een jammer gevonden.

6 minuten geleden
Zieke opvarenden Hondius woensdagochtend geëvacueerd

DEN HAAG (ANP) - Drie opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden nog woensdagochtend lokale tijd geëvacueerd. Dat meldt cruisemaatschappij Oceanwide. In Kaapverdië is het drie uur vroeger dan in Nederland.

44 minuten geleden
Museum zoekt IKEA-klassiekers met een verhaal

ARNHEM (ANP) - Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is op zoek naar IKEA-producten uit de periode 1978 tot 2008. Iedereen die denkt thuis iets te hebben dat interessant kan zijn en er een verhaal bij heeft, mag contact opnemen. Het museum wil er zijn collectie mee uitbreiden. Het herbergt al veel Nederlands huisraad van de laatste tweehonderd jaar, maar nauwelijks iets van de Zweedse meubelketen. Gebruikssporen zijn geen punt.

1 uur geleden
Hondius-opvarende met hantavirus in ziekenhuis in Zürich

ZURICH (ANP/RTR) - Een man bij wie het hantavirus is vastgesteld, wordt behandeld in een ziekenhuis in Zürich, meldt de Zwitserse overheid. De patiënt is eerder aan boord geweest van het Nederlandse cruiseschip MV Hondius, waar een uitbraak plaatsvond.

1 uur geleden
Nederlands cruiseschip Hondius zal aanmeren in Tenerife

MADRID (ANP/RTR) - Het Nederlandse cruiseschip waarop het hantavirus werd vastgesteld, zal aanmeren in Tenerife, meldt de Spaanse zender TVE op gezag van het Spaanse ministerie van Volksgezondheid. De president van de autonome Spaanse archipel zegt tegen de komst te zijn en vreest voor gezondheidsgevolgen, zei hij woensdag tegen radiozender COPE.

2 uur geleden
Artsen en inspectie zien ernstigere huisdierenverwaarlozing

DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Inspectie Dierenwelzijn (LID) zag in 2025 de ernst van dierenverwaarlozingszaken toenemen. "Het is nu het derde jaar op rij dat we een toename in de ernst van meldingen over honden en katten signaleren", aldus het hoofd van de inspectie, Gabor van Straten.

2 uur geleden
Zuid-Afrika: 2 hantavirusgevallen veroorzaakt door Andesvariant

KAAPSTAD (ANP/RTR) - Twee opvarenden van het cruiseschip Hondius bij wie het hantavirus is vastgesteld, zijn besmet met de zogenoemde Andesvariant. Dat meldt het Zuid-Afrikaanse ministerie van Volksgezondheid. Die specifieke variant kan bij nauw contact worden overgebracht van mens op mens, voegt het ministerie eraan toe.

2 uur geleden