Coördinator: hardere aanpak antisemitisme in stadions en online
DEN HAAG (ANP) - De speciale coördinator die namens het ministerie van Justitie en Veiligheid antisemitisme moet tegengaan, vindt dat er meer aandacht moet komen voor antisemitische uitingen op internet. Ook wil hij regelen dat spreekkoren in voetbalstadions harder worden aangepakt. Dat staat in het werkplan voor de komende jaren dat hij aan de Tweede Kamer heeft gestuurd.
Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB) Eddo Verdoner wil op allerlei terreinen dat de aanpak aangescherpt wordt. De spreekkoren in stadions moeten wat hem betreft tegengegaan worden met gezichtsherkenning en het sneller stilleggen van wedstrijden. Online moeten platforms waar antisemitisme te vinden is harder aangepakt worden. De verkoop van bijvoorbeeld nazi-militaria moet tegengegaan worden.
"Antisemitisme vindt een voedingsbodem in rechts-, links- en religieus extremisme en is helaas een alledaags onderdeel van onze samenleving", schrijft de coördinator. 71 procent van de Joodse Nederlanders probeert zijn Joodse identiteit soms te verbergen uit vrees voor zijn veiligheid, bijvoorbeeld door geen keppeltje te dragen.
Corona en antisemitisme
Corona heeft volgens de NCAB antisemitisme verergerd. "Tijdens de Covid-19-pandemie werden de coronamaatregelen door sommigen gelijkgesteld aan de Holocaust. Het bagatelliseren, verdraaien of ontkennen van de Holocaust kan Jodenhaat voeden en brengt schade aan de collectieve herinnering aan de Holocaust."
Om antisemitisme goed aan te kunnen pakken, moet volgens de coördinator beter in kaart gebracht worden hoe antisemitisme in Nederland er precies uitziet. Hij pleit voor structurele monitoring. Ook wil hij in gesprek met de politie en de burgemeesters om antisemitische uitlatingen bij demonstraties beter te kunnen bestrijden. Daders komen er in het algemeen volgens de coördinator nog te vaak mee weg. Slachtoffers moeten zich volgens hem beter begrepen en serieus genomen voelen.
Meer zichtbaarheid
De coördinator pleit verder voor meer zichtbaarheid van de Joodse cultuur. Dat moet onder meer gebeuren door die onder de aandacht te brengen bij jongeren, maar ook door culturele organisaties te steunen.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Niet iedere nieuwe asielzoeker die zich meldt bij de opvang in het Groningse Ter Apel kan daar een plek krijgen. Het is binnen te druk, en daarom krijgen de meest kwetsbare asielzoekers voorrang. "Om het veilig en leefbaar te houden voor onze medewerkers en bewoners, moeten we noodgedwongen mensen buiten laten staan", zegt bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van opvangorgaan COA.
12 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De eerste handhavers van de NS hebben woensdag een wapenstok gekregen. Het is een proef om te kijken of de medewerkers veiliger kunnen werken dankzij de stok.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
13 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
18 uur geleden