Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coördinator antisemitisme wil snellere handhaving bij onlinehaat

Coördinator antisemitisme wil snellere handhaving bij onlinehaat

DEN HAAG (ANP) - Sociale media moeten onlinehaat sneller aanpakken om verdeeldheid in de samenleving tegen te gaan. Daarom moeten de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) en de Autoriteit Consument & Markt (ACM) "per direct streng erop toezien dat platforms zoals Instagram en X zich aan de wet houden", stelt Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NACB), Eddo Verdoner.

"We zien heel erg veel antisemitische uitingen die via online de samenleving inkomen, nu nog sneller dan bij eerdere uitbarstingen van het Israëlisch-Palestijnse conflict", zegt Verdoner. "Die uitingen komen sneller op scholen terecht, ook omdat er veel meer telefoons op school gebruikt worden. Dat leidt weer tot directe actie op schoolpleinen of in appgroepen", signaleert de coördinator, die de discriminatie, bedreiging en intimidatie van de Joodse gemeenschap in de gaten houdt. Online-antisemitisme loopt sinds de aanval van Hamas op Israël "de spuigaten uit", zegt hij.

Volgens Verdoner moeten grote onlineplatforms al enkele maanden aan de Europese Digital Services Act voldoen en haatberichten en nepnieuws verwijderen, maar "is er nu actie nodig". "De AP en ACM kunnen nu al boetes opleggen, maar Nederland werkt nog aan de uitvoering, terwijl die nú topprioriteit moet zijn."

Polariserend

"De verspreiding van dat soort berichten gebeurt op zo'n grote schaal, terwijl steeds meer mensen zulke platformen als enige nieuwsbron gebruiken. Dat werkt enorm polariserend in de samenleving. De afgelopen tien tot twintig jaar is langzaam het taboe afgetrokken van antisemitisme. Dat zorgt voor een vruchtbare bodem om haat over te laten slaan op groepen die er gevoelig voor zijn", legt hij uit.

Verdoner zegt ook veel berichten binnen te krijgen over kinderen die lastig worden gevallen omdat ze Joods zijn. "Soms hebben we sessies met ouders over antisemitisme. Dan zie je hoe ontredderd die kinderen zijn als ze dat meemaken", vertelt hij.

Op korte termijn wil Verdoner dat antisemitisme online "niet meer straffeloos" is. "Je kunt nu niet op een poster in de stad iets antisemitisch zetten, maar online wel. De pakkans moet omhoog." Op langere termijn wil hij "bredere inzet" op onderwijs over de Tweede Wereldoorlog en de Holocaust en het beeld over Joden in Nederland. "Veel mensen die zich antisemitisch uitlaten hebben ook geen beeld van wat de Joodse cultuur in Nederland inhoudt. Ook de rest van de samenleving moet zich verantwoordelijk voelen."

Meer uit Binnenland

Herman Brood-schilderij opgenomen in kunstcollectie van het Rijk

AMERSFOORT (ANP) - Een schilderij van Herman Brood is opgenomen in de kunstcollectie van het Rijk. Het gaat om een titelloos werk van de in 2001 overleden zanger en kunstenaar, meldt de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Het schilderij werd donderdag gepresenteerd in het Collectiecentrum Nederland in Amersfoort.

11 minuten geleden
Oproep aan Jetten om regie te nemen in discussie over Moerdijk

MOERDIJK (ANP) - Inwoners, politieke partijen en diverse organisaties uit Moerdijk roepen minister-president Rob Jetten op de regie te nemen in de plannenmakerij over nieuwe energieprojecten in het gebied. Ze willen dat er een integraal plan komt en dat het Rijk daarna voor een periode van minstens twee generaties "wegblijft uit ons gebied".

31 minuten geleden
Vier nieuwe gevallen van westnijlvirus, niemand overleden

BILTHOVEN (ANP) - Vier besmettingen met het westnijlvirus zijn in de afgelopen week geregistreerd. Dat is iets minder dan in de afgelopen weken. Het totale aantal gevallen stijgt daarmee naar 76. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) kreeg geen nieuwe meldingen dat patiënten na besmetting zijn overleden. Dat aantal blijft op tien staan.

36 minuten geleden
Zedenverdachte Jan B. schrijft 900 pagina's handgeschreven tekst

AMSTERDAM (ANP) - Jan B. (67) uit Almere, de verdachte in een zedenzaak met zeker veertien kinderen, heeft tijdens zijn voorarrest in de gevangenis een handgeschreven tekst van negenhonderd pagina's geschreven. Over de inhoud daarvan is donderdag in de rechtbank in Amsterdam verder niets medegedeeld.

44 minuten geleden
5 verdachten TEFAF-roof op lijst meest gezochte voortvluchtigen

MAASTRICHT (ANP) - Vier mannen en een vrouw uit Servië die worden verdacht van betrokkenheid bij de miljoenenroof op de kunstbeurs TEFAF in Maastricht zijn donderdag toegevoegd aan de Europese lijst van de meest gezochte voortvluchtigen. Het gaat om Aleksandar Cenic (50), Aleksandar Stojiljkovic (50), Dusko Dimitrijevic (50), Bratislav Stojanovic (41) en Ninoslava Jovic (41).

47 minuten geleden
Mentale problemen jongeren houden jaren na corona aan

DEN HAAG (ANP) - De mentale gezondheid van jongeren tussen de 16 en 25 jaar is nog niet hersteld van de coronapandemie. Het aandeel jongeren met suïcidegedachten steeg in korte tijd van 9 procent in december 2021 naar 17 procent in maart 2022 en bleef tot eind 2025 verhoogd. Dat blijkt uit vijf jaar onderzoek van vijf gezondheidsorganisaties, waaronder het RIVM en Nivel.

2 uur geleden
XR dagvaardt politie en Staat om duidelijke identificatie agenten

DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) heeft de politie en de Nederlandse staat gedagvaard om af te dwingen dat agenten bij demonstraties duidelijke identificatie dragen. Doen zij dat niet, dan is het lastig om effectief klachten in te dienen bij gevallen van "buitensporig politiegeweld", schrijft de klimaatactiegroep. Eerder dit jaar zei een rechter dat het niet mogelijk was iemand te vervolgen voor de gebroken pols van een aangehouden XR-demonstrant omdat het niet vast te stellen was welke agenten betrokken waren.

3 uur geleden