Coördinator antisemitisme: angst in Nederland voor onrust vrijdag
DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner noemt de oproep van de Hamasbeweging tot protest vrijdag "intimiderend". Het versterkt volgens hem de angst voor antisemitisme die al leeft onder de Joodse gemeenschap in Nederland sinds de aanval op Israël afgelopen zaterdag. Hamas wil dat moslims vrijdag wereldwijd actievoeren als steunbetuiging aan de Palestijnen.
"Uitingen van Jodenhaat vinden hun weerklank op bijvoorbeeld fora, in appgroepen en in de klas", zegt Verdoner, die hierover de afgelopen dagen verschillende signalen heeft gekregen. "Maar ook in een programma als Vandaag Inside, waarin gezegd wordt dat Joden het over zichzelf hebben afgeroepen. Zo'n oproep voedt het antisemitisme nog meer."
Bovendien leeft er angst voor protesten vrijdag na de oproep van Hamas. "Ik heb gehoord dat er meerdere ouders zijn die twijfelen of ze hun kind morgen naar de Joodse school zullen brengen", geeft Verdoner als voorbeeld. Ook heeft hij gehoord dat sommige mensen twijfelen of ze vrijdag naar de synagoge zullen gaan. "Ze zijn bevreesd dat protesten uit de hand lopen of dat er een aanslag gepleegd wordt. In die zin heeft de oproep zijn doel al bereikt: angst zaaien."
Angst
In Amsterdam blijven Joodse scholen vrijdag dicht. Het gaat naast het Cheider om basisschool Rosj Pina en de middelbare school Maimonides.
Ook het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) en het Centraal Joods Overleg (CJO) zien dat er binnen de Nederlandse Joodse gemeenschap angst heerst voor incidenten na de oproep van Hamas.
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
7 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
9 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
10 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
10 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
12 uur geleden