Coördinatiecentrum voor Oekraïense graanexport over zee geopend
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Het centrum dat in Istanbul de graanexport vanuit Oekraïense havens over de Zwarte Zee naar de wereldmarkten moet regelen, is officieel geopend. De Turkse defensieminister Hulusi Akar zei in een toespraak dat het gaat om 25 miljoen ton graan en daar zijn drie havens in Oekraïne voor uitgekozen.
Het coördinatiecentrum is ondergebracht in de campus van de Nationale Defensie-universiteit, ongeveer 7 kilometer ten noorden van het centrum van de stad. Er werken volgens eerdere berichten in Turkse media twintig mensen om alle operaties te coördineren die nodig zijn voor een veilige route voor de vrachtschepen en ladinginspecties. De leiding is in handen van een Turkse admiraal. De leden van het coördinerende team zijn afgezanten van Oekraïne, Rusland, Turkije en de Verenigde Naties.
De laatste twee moeten garant staan voor de hervatting van de export van Oekraïens graan, maar ook kunstmest en andere producten uit de landbouw. De overeenkomst is 22 juli gesloten dankzij veel inspanningen van de Turkse president Erdogan en zijn diplomaten. Het akkoord werd getekend in een paleis aan de zeestraat Bosporus waar straks weer een heleboel graan uit Oekraïne voorbij zou moeten varen.
Oekraïne en Rusland zijn samen goed voor naar schatting een derde van de wereldproductie van tarwe. Hun oorlog heeft een enorm gat geslagen in het gebruikelijke aanbod op de wereldmarkt van onder meer granen en kunstmest. Er dreigen ernstige voedseltekorten en de prijzen van voedsel stijgen snel. Oekraïne kan door de oorlogshandelingen zijn havens niet meer gebruiken en Rusland heeft door handelssancties moeite met de export van onder meer voedsel. Turkije heeft zelf ook baat bij de graandeal, omdat het land 86 procent van zijn behoefte aan graan invoert uit de twee oorlogvoerende landen.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De Noorse politie krijgt bij de veiligheidsoperatie rond de uitvaart van koning Harald hulp van Zweden en Denemarken, zo meldt het Noorse persbureau NTB. De operatie behoort volgens de politie tot een van de grootste in de Noorse geschiedenis.
11 minuten geledenAARAU (ANP/AFP) - De 43-jarige verdachte van de dodelijke schietpartij bij een dansfeest in het Zwitserse Aarau afgelopen weekend, kampt met psychologische problemen. Dat meldt justitie in Zwitserland woensdag. Na de schietpartij overleed een 22-jarige Italiaanse, vijf anderen raakten gewond.
1 uur geledenNICOSIA (ANP/AFP) - Het gezonken hogesnelheidsveer dat zondag verongelukte voor de kust van Noord-Cyprus, is gevonden. Dat meldt de leider van de zelfverklaarde republiek, Tufan Erhurman. Twee vaartuigen uitgerust met onderzeedrones hebben het veer weten te bereiken. Het tweede daarvan, dat woensdag arriveerde, moet nu het wrak zien te bergen.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Het Nepalese energiebedrijf NEA heeft nog altijd hoop dat tientallen werkers die na de overstroming in het land vastzitten onder de grond nog in leven zijn. Het gaat om 46 mensen die in een "kamerachtig bouwwerk in de tunnel" van een waterkrachtcentrale moeten zitten, zegt Amshu Kiran Shahi van NEA. Verschillende zoekacties hebben nog niets opgeleverd.
4 uur geledenWICKLOW (ANP) - Rusland moet harder worden aangepakt, nadat door Duitsland is vastgesteld dat Rusland achter de droneaanval op het vliegveld van Leipzig zit, aldus EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Het is duidelijk dat dit alle kenmerken van door de staat gesteund terrorisme vertoont. De vraag is: wat doen we hieraan en wat kunnen we nog meer doen?", zei Kallas voor het begin van een bijeenkomst in het Ierse Wicklow.
6 uur geledenWICKLOW (ANP) - Duitsland voelt brede steun van zijn Europese bondgenoten na het aanwijzen van Rusland als verantwoordelijke voor mislukte droneaanvallen op het vliegveld van Leipzig, zegt buitenlandminister Johann Wadephul. "Ik ervaar heel veel eendracht en steun", aldus Wadephul voor overleg met zijn ambtgenoten van de andere EU-landen in Ierland.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanvallen op Iran van dinsdag zijn vier leden van de Revolutionaire Garde en drie paramilitairen van de Basij-militie gedood, berichtten Iraanse staatsmedia. Eerder werden al elf andere doden gemeld, onder wie vier gasten van een huwelijksfeest dat werd getroffen.
7 uur geleden