Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coördinatiecentrum voor Oekraïense graanexport over zee geopend

Coördinatiecentrum voor Oekraïense graanexport over zee geopend

ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Het centrum dat in Istanbul de graanexport vanuit Oekraïense havens over de Zwarte Zee naar de wereldmarkten moet regelen, is officieel geopend. De Turkse defensieminister Hulusi Akar zei in een toespraak dat het gaat om 25 miljoen ton graan en daar zijn drie havens in Oekraïne voor uitgekozen.

Het coördinatiecentrum is ondergebracht in de campus van de Nationale Defensie-universiteit, ongeveer 7 kilometer ten noorden van het centrum van de stad. Er werken volgens eerdere berichten in Turkse media twintig mensen om alle operaties te coördineren die nodig zijn voor een veilige route voor de vrachtschepen en ladinginspecties. De leiding is in handen van een Turkse admiraal. De leden van het coördinerende team zijn afgezanten van Oekraïne, Rusland, Turkije en de Verenigde Naties.

De laatste twee moeten garant staan voor de hervatting van de export van Oekraïens graan, maar ook kunstmest en andere producten uit de landbouw. De overeenkomst is 22 juli gesloten dankzij veel inspanningen van de Turkse president Erdogan en zijn diplomaten. Het akkoord werd getekend in een paleis aan de zeestraat Bosporus waar straks weer een heleboel graan uit Oekraïne voorbij zou moeten varen.

Oekraïne en Rusland zijn samen goed voor naar schatting een derde van de wereldproductie van tarwe. Hun oorlog heeft een enorm gat geslagen in het gebruikelijke aanbod op de wereldmarkt van onder meer granen en kunstmest. Er dreigen ernstige voedseltekorten en de prijzen van voedsel stijgen snel. Oekraïne kan door de oorlogshandelingen zijn havens niet meer gebruiken en Rusland heeft door handelssancties moeite met de export van onder meer voedsel. Turkije heeft zelf ook baat bij de graandeal, omdat het land 86 procent van zijn behoefte aan graan invoert uit de twee oorlogvoerende landen.

Meer uit Buitenland

Oekraïne en Rusland melden aanvallen over en weer

KYIV (ANP) - De Oekraïense autoriteiten melden Russische raketaanvallen op de hoofdstad Kyiv in de nacht van zondag op maandag. "De vijand valt aan met ballistische raketten", schreef Tymur Tkachenko, hoofd van het militaire bestuur van de Oekraïense hoofdstad, op Telegram.

58 minuten geleden
Dodental door aardbevingen in Venezuela stijgt tot boven 3300

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de recente aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 3342, melden de autoriteiten. Op 24 juni werd het Zuid-Amerikaanse land opgeschrikt door twee bevingen met een kracht van 7.2 en 7.5. Met name de noordelijke kustregio La Guaira werd zwaar getroffen.

4 uur geleden
10.000 mensen geëvacueerd in zuidoosten Frankrijk om branden

PERPIGNAN (ANP/AFP) - In het departement Pyrénées-Orientales, in het zuidoosten van Frankrijk, worden zo'n 10.000 inwoners geëvacueerd als gevolg van de natuurbranden in het gebied. Dat meldt de prefectuur op een persconferentie. Het vuur heeft al 1650 hectare verzwolgen.

4 uur geleden
Egypte opent duur militair hoofdkwartier, groter dan Pentagon

CAÏRO (ANP/DPA) - Egypte heeft zondag zijn nieuwe militaire hoofdkwartier ceremonieel geopend. Het complex heet Octagon en bestaat uit acht gebouwen die een oppervlakte van bijna 90 vierkante kilometer bestrijken. Daardoor is het Pentagon in Washington niet langer het grootste militaire complex ter wereld.

4 uur geleden
Historisch bezoekersaantal voor Pride Keulen: 1,5 miljoen

KEULEN (ANP/DPA) - De Pride-parade in Keulen heeft zondag circa 1,5 miljoen bezoekers getrokken. Dat meldt de organisatie, die toevoegt dat het gaat om het hoogste bezoekersaantal voor de Keulse lhbtqi-viering ooit. De parade zelf bestond uit zo'n 60.000 mensen, verspreid over 250 deelnemende groepen.

8 uur geleden
Kremlin: Kyiv wijst tijdelijk bestand rond Kostjantynivka af

MOSKOU (ANP) - Volgens Moskou heeft Oekraïne een voorstel voor een kortstondig staakt-het-vuren rond Kostjantynivka afgewezen. Dat meldt het Russische ministerie van Defensie. Het voorgestelde zes uur durende bestand zou maandag een gevangenenoverdracht mogelijk moeten maken. Onduidelijk is of dit nu alsnog zal gebeuren. Oekraïne heeft nog niet op de Russische bewering gereageerd.

9 uur geleden
Natuurbrand Frankrijk zwelt aan, al circa 1500 hectare verwoest

TRÉVILLACH (ANP) - Door de zaterdag uitgebroken natuurbrand in het zuiden van Frankrijk is inmiddels meer dan 1500 hectare afgebrand. Dat meldt BFMTV op gezag van het departement Pyrénées-Orientales. Eerder op zaterdag werd nog gemeld dat het ging om circa 930 hectare. Verschillende gemeenten in de regio zouden bedreigd worden door het naderende vuur.

12 uur geleden