Coördinatiecentrum voor Oekraïense graanexport over zee geopend
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Het centrum dat in Istanbul de graanexport vanuit Oekraïense havens over de Zwarte Zee naar de wereldmarkten moet regelen, is officieel geopend. De Turkse defensieminister Hulusi Akar zei in een toespraak dat het gaat om 25 miljoen ton graan en daar zijn drie havens in Oekraïne voor uitgekozen.
Het coördinatiecentrum is ondergebracht in de campus van de Nationale Defensie-universiteit, ongeveer 7 kilometer ten noorden van het centrum van de stad. Er werken volgens eerdere berichten in Turkse media twintig mensen om alle operaties te coördineren die nodig zijn voor een veilige route voor de vrachtschepen en ladinginspecties. De leiding is in handen van een Turkse admiraal. De leden van het coördinerende team zijn afgezanten van Oekraïne, Rusland, Turkije en de Verenigde Naties.
De laatste twee moeten garant staan voor de hervatting van de export van Oekraïens graan, maar ook kunstmest en andere producten uit de landbouw. De overeenkomst is 22 juli gesloten dankzij veel inspanningen van de Turkse president Erdogan en zijn diplomaten. Het akkoord werd getekend in een paleis aan de zeestraat Bosporus waar straks weer een heleboel graan uit Oekraïne voorbij zou moeten varen.
Oekraïne en Rusland zijn samen goed voor naar schatting een derde van de wereldproductie van tarwe. Hun oorlog heeft een enorm gat geslagen in het gebruikelijke aanbod op de wereldmarkt van onder meer granen en kunstmest. Er dreigen ernstige voedseltekorten en de prijzen van voedsel stijgen snel. Oekraïne kan door de oorlogshandelingen zijn havens niet meer gebruiken en Rusland heeft door handelssancties moeite met de export van onder meer voedsel. Turkije heeft zelf ook baat bij de graandeal, omdat het land 86 procent van zijn behoefte aan graan invoert uit de twee oorlogvoerende landen.
Meer uit Buitenland
BUENOS AIRES (ANP) - Het gezicht en de voorzitter van de Argentijnse actiegroep Moeders van het Plaza de Mayo, Taty Almeida, is zondag overleden. Dat heeft de organisatie zelf bekendgemaakt.
11 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Bij een Oekraïense droneaanval op de Russische stad Toela zijn drie mensen omgekomen en zijn drie gewonden gevallen. Dat meldt de regionale gouverneur, Dmitri Milyayev, in een Telegram-bericht.
12 minuten geledenKYIV (ANP) - Bij diverse luchtaanvallen door Rusland op Oekraïne zijn zeker vijf mensen gedood. Ook vielen op diverse plaatsen gewonden. Dat melden de Oekraïense autoriteiten in de nacht van zondag op maandag.
52 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland en Italië hebben gezegd dat zij bereid zijn de sancties tegen Iran op te heffen. Dat schrijven de leiders van de vier landen in een gezamenlijke verklaring.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense verdedigingssystemen hebben diverse luchtaanvallen boven de hoofdstad Kyiv weten af te slaan. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko maandagochtend op Telegram.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump meldt dat de Straat van Hormuz vrijdag weer opengaat. Dat schrijft hij op Truth Social.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Volgens de Iraanse viceminister van Buitenlandse Zaken Kazem Gharibabadi betekent de overeenkomst tussen de VS en Iran niet dat er vertrouwen is in de "vijand". Hij wordt onder meer door het Iraanse nieuwsagentschap Tasnim geciteerd.
3 uur geleden