Coördinatiecentrum voor Oekraïense graanexport over zee geopend
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Het centrum dat in Istanbul de graanexport vanuit Oekraïense havens over de Zwarte Zee naar de wereldmarkten moet regelen, is officieel geopend. De Turkse defensieminister Hulusi Akar zei in een toespraak dat het gaat om 25 miljoen ton graan en daar zijn drie havens in Oekraïne voor uitgekozen.
Het coördinatiecentrum is ondergebracht in de campus van de Nationale Defensie-universiteit, ongeveer 7 kilometer ten noorden van het centrum van de stad. Er werken volgens eerdere berichten in Turkse media twintig mensen om alle operaties te coördineren die nodig zijn voor een veilige route voor de vrachtschepen en ladinginspecties. De leiding is in handen van een Turkse admiraal. De leden van het coördinerende team zijn afgezanten van Oekraïne, Rusland, Turkije en de Verenigde Naties.
De laatste twee moeten garant staan voor de hervatting van de export van Oekraïens graan, maar ook kunstmest en andere producten uit de landbouw. De overeenkomst is 22 juli gesloten dankzij veel inspanningen van de Turkse president Erdogan en zijn diplomaten. Het akkoord werd getekend in een paleis aan de zeestraat Bosporus waar straks weer een heleboel graan uit Oekraïne voorbij zou moeten varen.
Oekraïne en Rusland zijn samen goed voor naar schatting een derde van de wereldproductie van tarwe. Hun oorlog heeft een enorm gat geslagen in het gebruikelijke aanbod op de wereldmarkt van onder meer granen en kunstmest. Er dreigen ernstige voedseltekorten en de prijzen van voedsel stijgen snel. Oekraïne kan door de oorlogshandelingen zijn havens niet meer gebruiken en Rusland heeft door handelssancties moeite met de export van onder meer voedsel. Turkije heeft zelf ook baat bij de graandeal, omdat het land 86 procent van zijn behoefte aan graan invoert uit de twee oorlogvoerende landen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Bijna een week na de historische verkiezingswinst van Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt namen tienduizenden mensen zaterdag deel aan demonstraties tegen radicaal-rechts extremisme. In onder meer Düsseldorf, Hamburg en Berlijn waren grote bijeenkomsten.
9 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Het Kremlin sluit een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens de G20-top in Miami uit. "Het is onmogelijk", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen het Franse persbureau AFP in New Delhi, waar een top van de BRICS-landen plaatsvindt. BRICS is een samenwerkingsverband van elf landen.
46 minuten geledenKAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
4 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse kustwacht heeft nog eens 41 lichamen gevonden aan boord van de verbrande veerboot bij de Filipijnen. Daarmee is het dodental gestegen naar 76.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Langdurige Russische aanvallen hebben op meerdere plekken in Oekraïne geleid tot doden, gewonden en vermisten. "Onze steden en gemeenschappen zijn sinds gisteravond vrijwel voortdurend aangevallen", meldde president Volodymyr Zelensky zaterdag aan het begin van de middag op X. Op dat moment zouden er nog steeds Russische aanvalsdrones in de lucht vliegen.
6 uur geleden