Coördinatiecentrum voor Oekraïense graanexport over zee geopend
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Het centrum dat in Istanbul de graanexport vanuit Oekraïense havens over de Zwarte Zee naar de wereldmarkten moet regelen, is officieel geopend. De Turkse defensieminister Hulusi Akar zei in een toespraak dat het gaat om 25 miljoen ton graan en daar zijn drie havens in Oekraïne voor uitgekozen.
Het coördinatiecentrum is ondergebracht in de campus van de Nationale Defensie-universiteit, ongeveer 7 kilometer ten noorden van het centrum van de stad. Er werken volgens eerdere berichten in Turkse media twintig mensen om alle operaties te coördineren die nodig zijn voor een veilige route voor de vrachtschepen en ladinginspecties. De leiding is in handen van een Turkse admiraal. De leden van het coördinerende team zijn afgezanten van Oekraïne, Rusland, Turkije en de Verenigde Naties.
De laatste twee moeten garant staan voor de hervatting van de export van Oekraïens graan, maar ook kunstmest en andere producten uit de landbouw. De overeenkomst is 22 juli gesloten dankzij veel inspanningen van de Turkse president Erdogan en zijn diplomaten. Het akkoord werd getekend in een paleis aan de zeestraat Bosporus waar straks weer een heleboel graan uit Oekraïne voorbij zou moeten varen.
Oekraïne en Rusland zijn samen goed voor naar schatting een derde van de wereldproductie van tarwe. Hun oorlog heeft een enorm gat geslagen in het gebruikelijke aanbod op de wereldmarkt van onder meer granen en kunstmest. Er dreigen ernstige voedseltekorten en de prijzen van voedsel stijgen snel. Oekraïne kan door de oorlogshandelingen zijn havens niet meer gebruiken en Rusland heeft door handelssancties moeite met de export van onder meer voedsel. Turkije heeft zelf ook baat bij de graandeal, omdat het land 86 procent van zijn behoefte aan graan invoert uit de twee oorlogvoerende landen.
Meer uit Buitenland
LUIK (ANP/BELGA) - De politie in het Belgische Luik heeft 76 mensen opgepakt tijdens studentenprotesten in de stad. Net als in Frankrijk lopen de protesten van scholieren en studenten in Luik de afgelopen dagen ook uit op rellen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De botsing tussen een vliegtuig van American Airlines en een Black Hawk-helikopter van het leger in Washington vorig jaar was het gevolg van verschillende systeemfouten. Dat staat in een onderzoeksrapport van het Amerikaanse leger, dat is ingezien door persbureau Reuters. Bij de crash kwamen 67 mensen om het leven.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Meer dan vijfhonderd mensen zijn donderdag gearresteerd bij de onderwijsprotesten in Frankrijk. Er waren in totaal meer dan 70.000 mensen op de been, meldt het ministerie. Demonstranten eisen hervormingen in het onderwijs.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump garandeert op Truth Social dat de Verenigde Staten geen aanvallen zullen uitvoeren op Iran voor de tussentijdse verkiezingen in de VS van volgende maand. Volgens hem verlopen de gesprekken tussen beide landen "productief".
6 uur geledenHOUSTON (ANP) - Vier bemanningsleden van ruimtestation ISS zijn donderdag teruggekeerd op aarde. De capsule met Jessica Meir (49) en Jack Hathaway (44) uit de Verenigde Staten, de Française Sophie Adenot (44) en de Rus Andrej Fedjaev (45) plonsde gecontroleerd in de Grote Oceaan voor de kust van Californië.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben nieuwe aanklachten ingediend tegen de gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw. CNN meldde woensdag al op basis van bronnen dat de twee ook vervolgd zouden worden voor de marteling van Amerikaanse gevangenen en dat is nu bevestigd.
6 uur geledenBEIROET (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken maandag formeel besluiten tot een nieuwe EU-missie in Libanon. Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie in Beiroet. "Deze missie zal een cruciale bijdrage leveren aan de veiligheid in Libanon."
7 uur geleden