Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coöperatie Laatste Wil stopt met huiskamerbijeenkomsten

Coöperatie Laatste Wil stopt met huiskamerbijeenkomsten

HAARLEM (ANP) - Coöperatie Laatste Wil (CLW), een organisatie die pleit voor zelfbeschikking over de dood, stopt per direct met zogenoemde huiskamerbijeenkomsten, bevestigt voorzitter Jos van Wijk na berichtgeving van Omroep Brabant. CLW heeft signalen gekregen dat leden elkaar mogelijk levensbeëindigende middelen zouden verstrekken.

Tijdens de huiskamerbijeenkomsten praten leden van CLW met elkaar over vrijwillig levenseinde, legt Van Wijk uit. Na gesprekken met de leiders van deze bijeenkomsten is de "indruk ontstaan" dat leden die elkaar van de bijeenkomsten kennen mogelijk middelen voor elkaar zouden bestellen, aldus Van Wijk. "Het kan zijn dat als iemand een potje bestelt van een ons, terwijl hij of zij zelf maar twee gram nodig heeft, dat diegene de rest dan aanbiedt aan anderen." Wat mensen individueel doen moeten ze zelf weten, benadrukt Van Wijk. "Maar als CLW willen we niets met die gang van zaken te maken hebben."

Reden voor het interne onderzoek was de manier waarop een lid van de coöperatie levensbeëindigende middelen verstrekte, aldus Van Wijk. Tegen deze man loopt een strafrechtelijk onderzoek omdat hij op grote schaal 'zelfmoordpoeder' zou hebben verstrekt aan mensen die het gebruikten en eraan overleden. "Als je bij hem bestelde dan kreeg je het gewoon opgestuurd. Ik vind dat je dat niet zomaar kunt doen. Er hoort een duidelijke verklaring bij van de werking van het spul en je moet bijvoorbeeld ook weten hoe je het weer kunt retourneren als je er toch geen gebruik van wilt maken. Dat soort veiligheidszaken moet je erbij vermelden."

Overtreding van de wet

De coöperatie is bij de gespreksleiders gaan polsen wat het verhaal rondom deze man met hen deed. "Uit die gesprekken ontstond het vermoeden dat dit in het verlengde van huiskamerbijeenkomsten meer gebeurt."

Wie iemand anders aan een middel voor zelfdoding helpt, waarna diegene sterft, overtreedt de wet. Van Wijk: "Er zijn geen harde bewijzen voor dat dit daadwerkelijk binnen de coöperatie gebeurt, maar ik denk dat de kans groot is. Ik heb de duizenden leden niet allemaal aan een touwtje." Om de schijn tegen te gaan dat CLW zich inlaat met deze praktijken zijn de huiskamerbijeenkomsten voorlopig gestopt. Wanneer ze weer worden hervat is nog niet duidelijk.

Meer uit Binnenland

IND gaat openstaande asielaanvragen systematischer oppakken

DEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.

1 uur geleden
Oud-NCTV: lobby had steeds meer invloed op maatregelen

DEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

2 uur geleden
Jetten: voor zomer Benelux-plan landen sneller EU in te trekken

TIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.

3 uur geleden
Meer nodig om miljardentekort woningcorporaties op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.

4 uur geleden
Aalbersberg: Nederland niet voorbereid op brede crises als corona

DEN HAAG (ANP) - Nederland was niet voorbereid op een "brede crisis" zoals de coronacrisis, zegt toenmalig Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid Pieter-Jaap Aalbersberg. Volgens hem lagen er allerlei handboeken voor kleinere crises in afgebakende sectoren, maar was de voorbereiding op een crisis die het hele land raakt niet op orde.

5 uur geleden
Celstraffen van 47 maanden opgelegd voor kunstroof Drents Museum

ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft vrijdag celstraffen van 47 maanden opgelegd aan de drie mannen uit Heerhugowaard die in januari vorig jaar de gouden helm van Coțofenești en drie gouden armbanden roofden uit het Drents Museum in Assen.

6 uur geleden
NPO ziet geen mogelijkheden om omroepen en ON! samen te brengen

HILVERSUM (ANP) - De NPO ziet op dit moment geen mogelijkheden om de ledenomroepen en aspirant-omroep Ongehoord Nederland (ON!) nader tot elkaar te brengen. Dat schrijft de NPO vrijdag in een reactie op het advies dat een onafhankelijke commissie een maand geleden uitbracht over de werkwijze van de NPO. Daarin staat dat bij ON! "substantiële tekortkomingen" zijn vastgesteld "in de naleving van journalistieke normen".

7 uur geleden