Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coöperatie Laatste Wil stopt met huiskamerbijeenkomsten

Coöperatie Laatste Wil stopt met huiskamerbijeenkomsten

HAARLEM (ANP) - Coöperatie Laatste Wil (CLW), een organisatie die pleit voor zelfbeschikking over de dood, stopt per direct met zogenoemde huiskamerbijeenkomsten, bevestigt voorzitter Jos van Wijk na berichtgeving van Omroep Brabant. CLW heeft signalen gekregen dat leden elkaar mogelijk levensbeëindigende middelen zouden verstrekken.

Tijdens de huiskamerbijeenkomsten praten leden van CLW met elkaar over vrijwillig levenseinde, legt Van Wijk uit. Na gesprekken met de leiders van deze bijeenkomsten is de "indruk ontstaan" dat leden die elkaar van de bijeenkomsten kennen mogelijk middelen voor elkaar zouden bestellen, aldus Van Wijk. "Het kan zijn dat als iemand een potje bestelt van een ons, terwijl hij of zij zelf maar twee gram nodig heeft, dat diegene de rest dan aanbiedt aan anderen." Wat mensen individueel doen moeten ze zelf weten, benadrukt Van Wijk. "Maar als CLW willen we niets met die gang van zaken te maken hebben."

Reden voor het interne onderzoek was de manier waarop een lid van de coöperatie levensbeëindigende middelen verstrekte, aldus Van Wijk. Tegen deze man loopt een strafrechtelijk onderzoek omdat hij op grote schaal 'zelfmoordpoeder' zou hebben verstrekt aan mensen die het gebruikten en eraan overleden. "Als je bij hem bestelde dan kreeg je het gewoon opgestuurd. Ik vind dat je dat niet zomaar kunt doen. Er hoort een duidelijke verklaring bij van de werking van het spul en je moet bijvoorbeeld ook weten hoe je het weer kunt retourneren als je er toch geen gebruik van wilt maken. Dat soort veiligheidszaken moet je erbij vermelden."

Overtreding van de wet

De coöperatie is bij de gespreksleiders gaan polsen wat het verhaal rondom deze man met hen deed. "Uit die gesprekken ontstond het vermoeden dat dit in het verlengde van huiskamerbijeenkomsten meer gebeurt."

Wie iemand anders aan een middel voor zelfdoding helpt, waarna diegene sterft, overtreedt de wet. Van Wijk: "Er zijn geen harde bewijzen voor dat dit daadwerkelijk binnen de coöperatie gebeurt, maar ik denk dat de kans groot is. Ik heb de duizenden leden niet allemaal aan een touwtje." Om de schijn tegen te gaan dat CLW zich inlaat met deze praktijken zijn de huiskamerbijeenkomsten voorlopig gestopt. Wanneer ze weer worden hervat is nog niet duidelijk.

Meer uit Binnenland

Verdediging van Klaas Otto wraakt rechtbank in ontnemingszaak

BREDA (ANP) - De verdediging heeft donderdag de rechtbank in Breda gewraakt in een ontnemingsprocedure tegen Klaas Otto (58). Otto meent dat de rechtbank vooringenomen is en wil daarom andere rechters. De wraking volgde nadat de rechtbank het horen van een getuige had afgewezen.

4 minuten geleden
Hof spreekt FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren vrij van opruiing

DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie in hoger beroep vrijgesproken van opruiing. Eerder legde de rechtbank de politicus een werkstraf op van tweehonderd uur, zoals door het Openbaar Ministerie was geëist.

54 minuten geleden
200 tips binnen na tonen hologram verkrachtingszaak Bilthoven

BILTHOVEN (ANP) - De politie heeft zo'n tweehonderd tips binnengekregen na het tonen van een hologram van een verdachte in een verkrachtingszaak in Bilthoven uit 2009. "Voor wie nog twijfelt: we hebben DNA van de verkrachter, dus zo kunnen we vaststellen of het om de dader gaat", roept de politie mogelijke andere tipgevers andermaal op.

58 minuten geleden
Vrouwelijke rechters gediscrimineerd door lager salaris

UTRECHT (ANP) - Vrouwen die rechter wilden worden, zijn in het verleden gediscrimineerd, oordeelt het College voor de Rechten van de Mens. Toen de vrouwen werden benoemd tot rechter in opleiding kregen ze een lager salaris dan mannen in dezelfde functie. Volgens het college is dat verschil niet gerechtvaardigd. De uitspraak is niet bindend.

2 uur geleden
Groninger Bodem Beweging: heropenen Groningenveld is geen optie

GRONINGEN (ANP) - Het heropenen van het Groningenveld voor gaswinning is geen optie vanwege de grote veiligheidsrisico's. Zo reageert de Groninger Bodem Beweging (GBB) op het plan van JA21 om wettelijk vast te leggen dat de gasvoorraad uit het Groningenveld achter de hand wordt gehouden als "strategische reserve".

3 uur geleden
Belangenclub: grote verschillen in koudeopvang voor daklozen

ROTTERDAM (ANP) - De opvangregeling voor daklozen bij winterse temperaturen kent grote verschillen en gemeenten voeren deze ook niet altijd goed uit, ondanks een bestaande handreiking van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Dat stelt belangencoalitie Dakloosheid Voorbij! in een onderzoek onder tientallen centrumgemeenten.

3 uur geleden
Vrijdag opnieuw repatriëringsvluchten, vanuit Oman en Egypte

DEN HAAG (ANP) - Vrijdag vliegen er opnieuw repatriëringsvluchten vanuit het Midden-Oosten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat het om een vlucht gaat vanuit de Omaanse hoofdstad Muscat, die wordt verzorgd door KLM, en een vlucht van TUI vanuit het Egyptische Sharm-el-Sheikh. Reizigers betalen een eigen bijdrage van 600 euro per persoon.

4 uur geleden