Controles Nederlandse grenzen om migratie beginnen 9 december
DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee begint maandag 9 december met de eerder door het kabinet aangekondigde grenscontroles, meldt asielminister Marjolein Faber. Het gaat om een tijdelijke maatregel van zes maanden tegen "irreguliere migratie en migrantensmokkel".
De bewindsvrouw zegt dat forenzen en het economische verkeer "zo min mogelijk worden gehinderd". Hierover is volgens Faber contact met de grensregio's. De marechaussee zal "verdachte voertuigen" er steekproefsgewijs tussenuit pikken. Faber gaat ervan uit dat medewerkers hun werk "goed en efficiënt" kunnen doen en geen forenzen aan zullen houden. Ze vertrouwt er ook op dat de marechaussee niet etnisch zal profileren bij de controles.
Vergelijkbare controles in Duitsland leiden tot files. "We zijn nog geen eens begonnen, dus we kunnen nu niet zeggen dat zij al files veroorzaken", zei Faber toen hiernaar werd verwezen.
Allerminst een symbolische maatregel
Het gaat hier allerminst om een symbolische maatregel, verdedigt de bewindsvrouw. Voorheen konden alleen de zogeheten vliegende brigades controles uitvoeren, maar nu kan dat ook vanaf een vaste plek. Waar deze controles precies worden uitgevoerd wil ze niet zeggen, behalve dat het om de grenzen met België en Duitsland gaat.
Het plan is om op luchthavens alleen grenscontroles uit te voeren op specifieke vluchten "waarbij risico bestaat voor irreguliere migratie of grensoverschrijdende criminaliteit".
Geen extra geld
Om de grenscontroles uit te voeren, krijgt de Koninklijke Marechaussee geen extra geld of personeel toegewezen. Het aantal controles zal geleidelijk worden opgebouwd. Dat is volgens Faber afhankelijk van de beschikbare capaciteit bij de marechaussee.
De controles kunnen na een half jaar volgens Faber "indien gewenst" worden verlengd met weer een half jaar. Dat kan zij naar eigen zeggen meerdere keren doen.
Hoofdlijnenakkoord
De bewindsvrouw heeft de Europese Commissie, de Raad van Ministers, de EU-lidstaten en het Europees Parlement geïnformeerd over het plan. Dat moet vier weken van tevoren gebeuren, schrijft Europese wetgeving voor.
In het hoofdlijnenakkoord hebben PVV, VVD, NSC en BBB afgesproken om grenscontroles uit te voeren. In de afgelopen maand door de coalitiepartijen afgesloten asieldeal is afgesproken om daar dit jaar nog mee te beginnen. In deze serie afspraken ging de asielnoodwet die de PVV zo graag wilde van tafel, omdat NSC hier moeite mee had. In ruil daarvoor eiste PVV wel een aantal strengere of versneld uitgevoerde maatregelen, waaronder de grenscontroles.
Meer uit Politiek
ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
43 minuten geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."
1 dag geleden