Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Contant geld blijft meest gebruikte betaalmiddel in eurozone

Contant geld blijft meest gebruikte betaalmiddel in eurozone

AMSTERDAM (ANP) - Contant geld blijft voor zes op de tien personen in het eurogebied het meest gebruikte betaalmiddel. Dat staat in een onderzoek naar het betaalgedrag in het eurogebied dit jaar dat is uitgevoerd door de Europese Centrale Bank, waaraan ook De Nederlandsche Bank heeft bijgedragen.

Hoewel consumenten in de meeste eurolanden steeds vaker de pinpas of creditcard gebruiken voor betalingen, werd dit jaar bijna 60 procent van de transacties contant afgerekend aan de kassa. Voor 34 procent van de aankopen werd een pas gebruikt.

Het gebruik van contant geld is de afgelopen jaren wel fors afgenomen. In 2016 werd gemiddeld nog bijna 80 procent van de kassabetalingen afgerekend met contant geld. Ook de totale waarde van de kassabetalingen in cash is gedaald van 54 procent in 2016 naar 41 procent in 2022. Het pasgebruik is daarentegen gemiddeld over alle eurolanden sinds 2016 bijna verdubbeld.

Gebruik contant geld Nederland blijft ver achter

In Nederland wordt met 21 procent, na Finland (19 procent), het minst met contant geld betaald. Het gebruik van contant geld in Nederland is ook lager dan in 2019 (34 procent) en fors lager dan het gemiddelde van alle eurolanden. In Malta wordt met 77 procent het vaakst met contant geld betaald.

Daarnaast is in Nederland de mobiele telefoon populair in vergelijking met andere landen. Zo wordt 10 procent van alle aankopen aan de kassa met de mobiele telefoon afgerekend. Dat is het hoogste aandeel van alle eurolanden.

Toenemend belang

Hoewel het gebruik van contant geld afneemt, lijkt het belang voor consumenten om met contant geld te kunnen blijven betalen juist toe te nemen. In 2019 gaf 55 procent van de consumenten in het eurogebied aan dat zij het belangrijk vonden om met contant geld te kunnen betalen. In 2022 steeg dat aandeel naar 60 procent. In Nederland vindt bijna de helft van de consumenten dat belangrijk.

Meer uit Financieel

VS stellen hogere importheffingen op meubilair een jaar uit

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.

10 uur geleden
Verzekeraars ontvangen eerste schademeldingen na jaarwisseling

DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.

10 uur geleden
Rome meldt meevaller bij dreigende pastaheffingen VS

ROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.

10 uur geleden
Lagarde ziet toetreding Bulgarije tot euro als 'krachtig symbool'

FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".

14 uur geleden
Autoverkoop licht gestegen, hybrides en e-auto's populairder

BUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.

14 uur geleden
Nieuwjaarsgroeten Nederlanders zorgen voor meer dataverkeer

ROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.

15 uur geleden
Vermoedelijk tientallen doden door explosie in Zwitserland

CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.

15 uur geleden