Consumentenvertrouwen neemt voor vijfde maand op rij toe
DEN HAAG (ANP) - Consumenten waren in maart opnieuw minder pessimistisch over de economie dan een maand eerder. Het consumentenvertrouwen laat daarmee voor de vijfde maand op rij een lichte verbetering zien. Ook bij de koopbereidheid signaleerde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) opnieuw een kleine verbetering, ondanks dat de inflatie nog steeds hoog is.
De graadmeter waarmee het CBS het consumentenvertrouwen meet, is in maart uitgekomen op een stand van min 39, waar dat een maand eerder nog min 44 was. Het consumentenvertrouwen is echter nog altijd uitzonderlijk laag en ligt ver onder het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar, dat op min 10 staat.
Het vertrouwen bereikte in januari 2000 de hoogste stand ooit. Toen stond de graadmeter op plus 36. In september en oktober 2022 werd de laagste stand ooit bereikt op min 59. Het CBS begon in 1986 met de metingen.
Consumenten waren bij de laatste peiling zowel minder pessimistisch over de economie in de afgelopen twaalf maanden als over de economie in de komende twaalf maanden. Hetzelfde gold voor het oordeel over de eigen financiële situatie. De tijd voor het doen van grote aankopen zoals een auto, meubels of huishoudelijke apparaten vonden consumenten in maart minder ongunstig dan in februari.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds de CO2-heffing voor de industrie bestaat, heeft de overheid er in 2025 geld aan overgehouden. Volgens de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) moeten bedrijven samen tussen de 37 en 97 miljoen euro betalen aan CO2-heffing.
17 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag overwegend met verliezen aan de handelsdag begonnen. Beleggers schrokken van de sterk gestegen producentenprijzen, die aangeven welke afzetprijzen fabrikanten voor hun producten vragen. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de energieprijzen hard gestegen en producenten rekenen dit door in hun verkoopprijzen. Dat kan de inflatie aanwakkeren, wat doorgaans slecht valt bij beleggers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Direct na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten eind februari, stapten opvallend veel mensen over naar een vast energiecontract, stelt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vast. Door de stijgende energieprijzen gingen veel consumenten direct kritischer kijken naar hun energiecontract, vooral degenen met een variabel contract.
2 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Armenië gaan na 33 jaar hun handelsbetrekkingen formeel hervatten. Dat heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag gezegd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Treinreizigers moeten één ticket kunnen boeken voor een reis met verschillende EU-spoorwegmaatschappijen. Dat staat in een voorstel dat de Europese Commissie woensdag heeft gepresenteerd.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse regering gaat opnieuw de belasting op autobrandstof verlagen om de stijgende prijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan, werd woensdag bekend. Tegelijkertijd maakte Polen bekend dat een belastingverlaging op benzine en diesel opnieuw wordt verlengd, om consumenten en bedrijven te ondersteunen.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Europese Centrale Bank (ECB) wil dat banken in de eurozone zich snel voorbereiden op mogelijke cyberaanvallen die worden uitgevoerd met behulp van Anthropic's AI-model Mythos of vergelijkbare tools. Die oproep heeft het Nederlandse ECB-bestuurslid Frank Elderson woensdag gedaan in een nieuwsbrief van de centrale bank.
4 uur geleden