Consumentenbond ziet misleiding bij prijzen elektrische auto's
DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond waarschuwt voor misleiding bij de prijzen van gebruikte elektrische auto's. Uit een steekproef van de bond komt naar voren dat verschillende autobedrijven hun gebruikte elektrische auto's goedkoper laten lijken dan ze zijn, door te adverteren met prijzen exclusief BTW. Deze misleiding is verboden. De Consumentenbond heeft toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) ingelicht.
Op de site Autoscout24 biedt een BOVAG-bedrijf een Hyundai Kona aan voor 26.945 euro. In werkelijkheid kost de auto ruim 32.600 euro, inclusief 21 procent BTW, aldus de Consumentenbond. Op Marktplaats adverteert een BOVAG-lid met een Peugeot e-208 voor 27.900 euro. De werkelijke prijs is 33.759 euro. En op de site van de ANWB staat een Tesla Model 3 die ruim 9000 euro meer kost dan de geadverteerde 42.950 euro, stelt de bond.
"Deze advertenties zijn gericht op particuliere kopers en dan is het wettelijk verplicht de prijzen inclusief BTW te vermelden. De enige reden voor de autobedrijven om te adverteren zonder BTW is dat de advertentie gunstig naar boven komt in de zoekresultaten", zegt Sandra Molenaar, directeur van de Consumentenbond.
Overheidssubsidie verrekenen
De bond onderzocht online advertenties voor drie merken gebruikte elektrische auto's: de Hyundai Kona, Tesla Model 3 en Peugeot e-208. Daarvoor werden maximaal de bovenste tien advertenties bekeken op de websites Autoscout24, Autotrack, Marktplaats, ViaBovag en ANWB. De meeste misleidende advertenties stonden op Autoscout24 en Marktplaats. Op viaBovag ging het het vaakst goed, maar dat betekent niet dat alle BOVAG-leden zich aan de regels houden. Op andere sites adverteerden deze namelijk wel met ex-BTW prijzen.
De onderzoekers zagen ook een andere truc om auto's goedkoper te laten lijken. Daarbij verrekent de dealer alvast de mogelijke overheidssubsidie voor elektrische auto's (2000 euro) in de advertentieprijs. Die subsidie moet de eigenaar echter zelf aanvragen, nadat hij de auto heeft gekocht.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.
6 uur geledenWOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.
7 uur geledenSACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.
8 uur geleden