Consumentenbond: tieneraccount Instagram vooral schijnveiligheid
DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond laat zich kritisch uit over de zogeheten Tieneraccounts, waarmee socialmediaplatform Instagram tieners online beter wil beschermen. Volgens de organisatie biedt het platform hiermee vooral een vorm van schijnveiligheid. Zo blijven "fundamentele problemen" onopgelost, zoals de verslavende algoritmes en content die een negatief zelfbeeld bij kinderen versterkt.
De accounts zijn bedoeld voor kinderen van 13 tot en met 17 jaar. Instagram beoogt hiermee het onlinetoezicht van ouders op hun kroost te vergroten. Zo staan de accounts standaard op privé, waardoor onbekenden op het platform de berichten die de kinderen publiceren niet kunnen zien. De tieners kunnen op hun beurt alleen berichten ontvangen van accounts die zij zelf volgen. Ook kan een tijdslimiet worden ingesteld voor het gebruik van Instagram.
De Consumentenbond heeft onderzoek gedaan naar de effectiviteit van de instellingen en concludeert dat het platform nog altijd uit is op zoveel mogelijk schermtijd. "Als Instagram echt de veiligheid van jongeren centraal zou stellen, zou ze iets doen aan de verslavende eigenschappen en privacyschendingen van het platform en schadelijke content gerichter blokkeren", stelt Consumentenbond-directeur Sandra Molenaar. "Nu blijft het vooral bij mooie woorden."
De accounts werken volgens de organisatie met de leeftijd die het kind zelf ooit heeft opgegeven, terwijl bij het aanmaken van een account geen goede leeftijdscontrole plaatsvindt. Daarnaast heeft de tijdslimiet voor het gebruik van de app weinig effect, stelt de Consumentenbond. Op het moment dat kinderen de limiet overschrijden, verschijnt er een melding in beeld. Deze kunnen zij vervolgens eenvoudig wegklikken en blijven scrollen. Ouders moeten volgens de Consumentenbond zelf een Instagram-account hebben om een blokkade in te stellen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Merel Westrik is de winnaar van het jubileumseizoen van Wie is de Mol?. Zij wist Nathan Rutjes te onthullen als de mol, de saboteur in het spel. De ontknoping vond zaterdagavond live plaats vanuit De Hallen in Amsterdam.
11 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De teller van de actie Serious Request van 3FM staat na twee dagen op 5.931.644 euro. Dat is zaterdag gemeld door de NPO. Nog nooit eerder was er na twee dagen al zoveel geld ingezameld bij de jaarlijkse actie van de zender. Het goede doel is dit jaar Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.
13 uur geledenLEIDEN (ANP) - Manosfeer is dit jaar het 'verschijnwoord' en graaiflatie het 'verdwijnwoord', volgens het Instituut voor de Nederlandse Taal (INT). Dat instituut volgt continu hoe het Nederlands zich ontwikkelt, welke woorden winnen aan populariteit en welke stilaan verdwijnen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan in het jaar daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL, een kenniscentrum voor letselpreventie. Volgens het centrum is het 'blessurerisico' toch gedaald, omdat meer Nederlanders zijn gaan sporten.
1 dag geledenHOUTEN (ANP) - 2025 was een uitzonderlijk droog jaar. Tot dusver viel er 672 millimeter regen, terwijl er gemiddeld 869 millimeter valt over een heel jaar. "De laatste keer dat een jaar zo droog verliep was in 2018 en het is pas de derde keer deze eeuw dat gemiddeld over het land minder dan 700 millimeter viel", meldt Weeronline.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse politiechef Karin Krukkert verwacht dat agenten van haar eenheid gewond zullen raken tijdens de komende jaarwisseling. Daarvoor waarschuwt ze op Omroep West. "Het is niet de vraag óf we gewonde collega's hebben aan het eind van de jaarwisseling. Maar, hoe treurig ook, dat het een gegeven is", aldus Krukkert.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Oud-premier Jan Peter Balkenende en voormalig minister voor Vreemdelingenbeleid en Integratie Rita Verdonk wisten niet dat toenmalig VVD-voorzitter Bas Eenhoorn en partijleider Gerrit Zalm al jaren eerder op de hoogte waren van onwaarheden in de asielaanvraag van Ayaan Hirsi Ali. Dat blijkt uit het NTR-premiersportret 'De storm van Balkenende', een tweedelige documentaireserie die de NTR op 27 en 28 december uitzendt.
1 dag geleden