Consumentenbond: tieneraccount Instagram vooral schijnveiligheid
DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond laat zich kritisch uit over de zogeheten Tieneraccounts, waarmee socialmediaplatform Instagram tieners online beter wil beschermen. Volgens de organisatie biedt het platform hiermee vooral een vorm van schijnveiligheid. Zo blijven "fundamentele problemen" onopgelost, zoals de verslavende algoritmes en content die een negatief zelfbeeld bij kinderen versterkt.
De accounts zijn bedoeld voor kinderen van 13 tot en met 17 jaar. Instagram beoogt hiermee het onlinetoezicht van ouders op hun kroost te vergroten. Zo staan de accounts standaard op privé, waardoor onbekenden op het platform de berichten die de kinderen publiceren niet kunnen zien. De tieners kunnen op hun beurt alleen berichten ontvangen van accounts die zij zelf volgen. Ook kan een tijdslimiet worden ingesteld voor het gebruik van Instagram.
De Consumentenbond heeft onderzoek gedaan naar de effectiviteit van de instellingen en concludeert dat het platform nog altijd uit is op zoveel mogelijk schermtijd. "Als Instagram echt de veiligheid van jongeren centraal zou stellen, zou ze iets doen aan de verslavende eigenschappen en privacyschendingen van het platform en schadelijke content gerichter blokkeren", stelt Consumentenbond-directeur Sandra Molenaar. "Nu blijft het vooral bij mooie woorden."
De accounts werken volgens de organisatie met de leeftijd die het kind zelf ooit heeft opgegeven, terwijl bij het aanmaken van een account geen goede leeftijdscontrole plaatsvindt. Daarnaast heeft de tijdslimiet voor het gebruik van de app weinig effect, stelt de Consumentenbond. Op het moment dat kinderen de limiet overschrijden, verschijnt er een melding in beeld. Deze kunnen zij vervolgens eenvoudig wegklikken en blijven scrollen. Ouders moeten volgens de Consumentenbond zelf een Instagram-account hebben om een blokkade in te stellen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.
2 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dodelijke slachtoffers die vielen bij het auto-ongeluk in Den Haag waarbij het voertuig kort door de politie werd achtervolgd, zijn twee vrouwen en een man. De persoon die gewond raakte, is een vrouw. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) donderdag bekendgemaakt.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Peter Plasman, de advocaat van de vrouw die Marco Borsato beschuldigde van ontucht, is ervan overtuigd dat het proces rond de zanger nog niet klaar is. "Gezien de inzet en de belangen die aan de orde zijn, verwacht ik dat het Openbaar Ministerie in hoger beroep zal gaan", zei hij bij het verlaten van de rechtbank in Utrecht.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Advocaten Geert-Jan Knoops en Carry Knoops weten nog niet of Marco Borsato een zaak wil maken van de tegenaangifte die hij in 2021 deed tegen de vrouw die hem beschuldigde van ontucht. De zanger beschuldigde haar en haar moeder van het doen van een valse aangifte, smaad en laster.
5 uur geleden