Consumentenbond: stop de schuldenindustrie
DEN HAAG (ANP) - Het systeem van schulden incasseren moet op de schop. Dat vindt de Consumentenbond, die staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming) in een brief oproept maatregelen te nemen. "Bedrijven zouden geen geld mogen verdienen aan andermans schuld. En de kosten mogen niet zó oplopen dat consumenten daardoor steeds dieper in de problemen komen."
De bond geeft aan dat een op de elf huishoudens problematische schulden heeft. "Tegelijkertijd verdient de schuldenindustrie miljarden aan de ellende van consumenten", aldus de bond, die dit immoreel en maatschappelijk onverantwoord noemt. "We moeten af van bedrijven wier businessmodel is gebaseerd op het innen van incassokosten. In 2022 was de gemiddelde winstmarge van incassobureaus 46 procent. Dat zegt genoeg", zegt directeur van de Consumentenbond Sandra Molenaar.
"We erkennen dat er problemen en excessen bestaan", zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Hij benadrukt dat het vorige kabinet "veel in gang heeft gezet" om de schuldenproblematiek aan te pakken. "Dit is ook het doel van het nieuwe kabinet."
Toerekenvolgorde
De Consumentenbond wil dat bij consumenten met schulden alleen daadwerkelijk gemaakte kosten in rekening worden gebracht. "De hoogte van incassokosten is nu afhankelijk van de hoogte van de vordering. Maar eigenlijk is dat heel raar. Of je nu een brief stuurt vanwege een schuld van 50, 500 of 5000 euro, die administratieve handeling wordt er niet duurder door", aldus Molenaar.
Daarnaast wil de bond dat de zogenoemde toerekenvolgorde wordt omgedraaid. "Als iemand met schulden nu een bedrag aflost, dan wordt dat eerst in mindering gebracht op de incassokosten, dan op de rente over de schuld en tenslotte pas op de openstaande schuld. Het gevolg is dat sommige consumenten langdurig betalen voor telkens weer opstapelende kosten", legt de directeur uit.
Verder moet er volgens de bond een verbod komen op het opkopen en doorverkopen van schulden. "Zo'n opkopende partij heeft totaal geen binding met consumenten of benul van de oorspronkelijke vordering. De menselijke maat mist. Bovendien moet het bedrijf het geld dat het betaalde voor die bulk aan schulden, terugverdienen. En dat gaat maar al te vaak over de rug van de schuldenaren", aldus de bond.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De brand in het Olympisch Stadion in Amsterdam is onder controle, meldt de veiligheidsregio in de nacht van donderdag op vrijdag. De hulpdiensten bouwen hun inzet af en vertrekken stapsgewijs.
7 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - De gemeenteraad van Terneuzen heeft na een urenlang debat ingestemd met een vergunning voor een asielzoekerscentrum in een voormalig pand van Neckermann. De vorige raad had er nog negatief over geadviseerd. Het nieuwe college, dat na de verkiezingen van maart aantrad, paste het voorstel aan om de sociale veiligheid te verbeteren. Met steun van meerdere oppositiepartijen werd het nipt aangenomen. Wel stemden enkele raadsleden van coalitiepartij TOP/Gemeentebelangen tegen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Deze vrijdag doen voor het eerst meer dan 3000 scholen mee aan Paarse Vrijdag, het jaarlijkse evenement voor scholen waarop gevierd wordt dat iedereen zichzelf mag zijn, ongeacht je geaardheid, geloof of huidskleur. Initiatiefnemer COC Nederland zag de aanvragen dit jaar stijgen tot een totaal van 3130 scholen die willen meedoen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft donderdagavond ingestemd met het hijsen van de regenboogvlag. Zondag is het coming-out day en dan zal de veelkleurige vlag zichtbaar zijn aan het parlementsgebouw, op initiatief van PRO-Kamerlid Kati Piri.
8 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - De Commandant der Zeemacht in het Caribisch gebied heeft donderdagmiddag (lokale tijd) laten weten dat de Nederlandse Defensie het politiekorps van Sint-Maarten per direct gaat helpen 'in de strijd tegen de criminaliteit'. Defensie in het Caribisch gebied staat de komende periode de lokale politie op het eiland bij. Het is al de vijfde keer in ruim twee jaar dat het eiland aan Nederland militaire hulp heeft gevraagd.
8 uur geledenOPHEUSDEN (ANP) - Een demonstratie tegen de komst van asielzoekers in het Gelderse Opheusden is donderdagavond rustig verlopen. Even na 22.30 uur waren de meesten van de 150 demonstranten die zich hadden verzameld bij het gemeentehuis, vertrokken, zag een ANP-verslaggever.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De SBS6-realityreeks De Bondgenoten heeft donderdagavond de Gouden Televizier-Ring gewonnen. Het programma liet Kassa (BNNVARA) en Woeste Grond (AVROTROS) achter zich. De prijs werd uitgereikt tijdens het Gouden Televizier-Ring Gala in Koninklijk Theater Carré.
10 uur geleden