Consumentenbond: stop de schuldenindustrie
DEN HAAG (ANP) - Het systeem van schulden incasseren moet op de schop. Dat vindt de Consumentenbond, die staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming) in een brief oproept maatregelen te nemen. "Bedrijven zouden geen geld mogen verdienen aan andermans schuld. En de kosten mogen niet zó oplopen dat consumenten daardoor steeds dieper in de problemen komen."
De bond geeft aan dat een op de elf huishoudens problematische schulden heeft. "Tegelijkertijd verdient de schuldenindustrie miljarden aan de ellende van consumenten", aldus de bond, die dit immoreel en maatschappelijk onverantwoord noemt. "We moeten af van bedrijven wier businessmodel is gebaseerd op het innen van incassokosten. In 2022 was de gemiddelde winstmarge van incassobureaus 46 procent. Dat zegt genoeg", zegt directeur van de Consumentenbond Sandra Molenaar.
"We erkennen dat er problemen en excessen bestaan", zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Hij benadrukt dat het vorige kabinet "veel in gang heeft gezet" om de schuldenproblematiek aan te pakken. "Dit is ook het doel van het nieuwe kabinet."
Toerekenvolgorde
De Consumentenbond wil dat bij consumenten met schulden alleen daadwerkelijk gemaakte kosten in rekening worden gebracht. "De hoogte van incassokosten is nu afhankelijk van de hoogte van de vordering. Maar eigenlijk is dat heel raar. Of je nu een brief stuurt vanwege een schuld van 50, 500 of 5000 euro, die administratieve handeling wordt er niet duurder door", aldus Molenaar.
Daarnaast wil de bond dat de zogenoemde toerekenvolgorde wordt omgedraaid. "Als iemand met schulden nu een bedrag aflost, dan wordt dat eerst in mindering gebracht op de incassokosten, dan op de rente over de schuld en tenslotte pas op de openstaande schuld. Het gevolg is dat sommige consumenten langdurig betalen voor telkens weer opstapelende kosten", legt de directeur uit.
Verder moet er volgens de bond een verbod komen op het opkopen en doorverkopen van schulden. "Zo'n opkopende partij heeft totaal geen binding met consumenten of benul van de oorspronkelijke vordering. De menselijke maat mist. Bovendien moet het bedrijf het geld dat het betaalde voor die bulk aan schulden, terugverdienen. En dat gaat maar al te vaak over de rug van de schuldenaren", aldus de bond.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Aletta Jacobs, die als eerste vrouw officieel aan een Nederlandse universiteit mocht studeren, krijgt een standbeeld in het centrum van Den Haag. Dat moet aan de Wijnhaven worden neergezet, niet ver van de campus van de Universiteit Leiden. "Een passende locatie", aldus wethouder Lotte van Basten Batenburg.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van dinsdag is de drukste spits tot nu toe in 2026. Volgens de verkeersinformatie van de ANWB stond er rond 17.30 uur zo'n 1100 kilometer file. Niet eerder dit jaar waren vertragingen door files zo groot.
2 uur geledenASSEN (ANP) - De provincie Drenthe geeft een subsidie van 148.000 euro voor onderzoek naar een nieuwe technologie die kan helpen bij het beschermen van grazers in gebieden waar veel wolven voorkomen. In die pilot worden onder meer automatische beeldherkenning en middelen om wolven af te schrikken gecombineerd met een systeem waarbij vroegtijdig voor de wolf wordt gewaarschuwd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door de regen in de afgelopen twee weken stroomt weer meer water door de Rijn en de Maas, meldt Rijkswaterstaat in de nieuwste droogtemonitor, maar ondanks de stijging blijft de afvoer in de grote rivieren laag voor de tijd van het jaar.
4 uur geledenHILVARENBEEK (ANP) - De dierenverzorgster van Safaripark Beekse Bergen die zaterdag gewond raakte door een panteraanval, is dinsdag aan haar verwondingen overleden. "Haar overlijden raakt ons allemaal diep en we leven intens mee met haar familie, vrienden en naasten", aldus de dierentuin in een verklaring.
5 uur geledenSCHEVENINGEN (ANP) - In de zoektocht naar de vermiste kitesurfer bij Scheveningen zijn spullen van de kitesurfer gevonden. Dit meldt een woordvoerder van de politie. De zoektocht naar de 18-jarige man is dinsdag rond het middaguur gestaakt vanwege de weersomstandigheden en wordt niet meer hervat.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een 38-jarige medewerker van het Openbaar Ministerie is dinsdag aangehouden op verdenking van verkiezingsfraude, ambtelijke corruptie, computervredebreuk, valsheid in geschrifte en schending van het ambtsgeheim. De verdachte bekleedt naast zijn werk bij het OM een politieke functie in Oost-Brabant.
7 uur geleden