Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Consumentenbond stapt naar de rechter om Google-zaak

Consumentenbond stapt naar de rechter om Google-zaak

AMSTERDAM (ANP) - De Consumentenbond stapt naar de rechter omdat de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) nog altijd geen besluit heeft genomen over een klacht van de bond tegen Google uit 2018. Volgens de AP is het uitgebreide onderzoek van de Ierse toezichthouder naar Google bepalend en zijn zij als Nederlandse autoriteit niet bevoegd. Toch wil de Consumentenbond dat er in Nederland ook actie wordt ondernomen tegen Google.

In 2018 hebben meerdere Europese consumentenorganisaties klachten ingediend over Google, dat de Europese privacywetgeving zou overtreden. Google zou gegevens van telefoons verzamelen die veel meer over gebruikers onthullen dan alleen hun locatie zou doen, zoals hun politieke of seksuele voorkeur. Die valt bijvoorbeeld af te leiden uit informatie over de bars, winkels of gebedshuizen die gebruikers bezoeken. Naar aanleiding van de klachten is de Ierse toezichthouder een onderzoek gestart, omdat het Europese hoofdkantoor van Google in Ierland is gevestigd.

De Consumentenbond wacht nu al twee jaar op een besluit van AP, maar die verwijst naar de Ieren. "De Ierse toezichthouder doet een breder onderzoek naar het gebruik van locatiegegevens door Google, dus zij zullen tot een besluit komen", laat een woordvoerder in een schriftelijke reactie weten.

Veel onduidelijkheid

Maar volgens directeur van de Consumentenbond Sandra Molenaar is er veel onduidelijkheid over dit Ierse onderzoek: "Het is volstrekt onduidelijk wat de reikwijdte is, hoe lang dat gaat duren en hoe het zich verhoudt tot de klachten die wij en de andere consumentenorganisaties hebben ingediend." Daarom vindt Molenaar het excuus van de Nederlandse toezichthouder voor zijn afwachtende houding onterecht.

Molenaar noemt het stuitend dat de Consumentenbond van de AP "zelfs op eenvoudige vragen over het proces geen antwoord krijgt". Intussen kan "Google zijn gang blijven gaan".

De AP zegt dat zij regelmatig overleg heeft met de Consumentenbond over deze zaak. "Daarin vertellen wij uitgebreid over het proces. En natuurlijk spreken wij ook de Ierse toezichthouder DPC over deze zaak." Maar de Ierse toezichthouder kan daarbij niet inhoudelijk ingaan op het onderzoek, omdat dat het onderzoek kan schaden, aldus de woordvoerder van de Nederlandse privacywaakhond.

Meer uit Financieel

Flinke winsten op Wall Street na verkiezingszege Democraten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.

6 uur geleden
Rheinmetall verlaagt omzetprognose voor tweede keer in korte tijd

DÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.

7 uur geleden
ANWB naar rechter om aangekondigde staking bij Wegenwacht

DEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.

8 uur geleden
Onderzoek: stikstofplannen kabinet leiden tot krimp veehouderij

WAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.

8 uur geleden
ECB moet waakzaam blijven voor inflatieschokken, zegt Knot

DEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.

10 uur geleden
Brentolie kost weer minder dan 100 dollar per vat

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.

11 uur geleden
Ahold grote winnaar in AEX, groene energie in de plus na midterms

AMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.

11 uur geleden