Consumentenbond: klanten ergeren zich aan verkapte prijsstijging
DEN HAAG (ANP) - Consumenten ergeren zich eraan dat ze voor sommige producten meer betalen terwijl ze er minder van krijgen. De Consumentenbond kreeg hierover negenhonderd meldingen en roept fabrikanten en supermarkten op transparant te zijn over wat de bond verkapte prijsverhogingen noemt.
De bond kreeg de meeste meldingen over de siroop van Karvan Cévitam. Daarnaast werd ook geklaagd over Gouda's Glorie en koffiepads van de Hema.
Het laat volgens de Consumentenbond zien dat kopers deze gang van zaken oneerlijk vinden. "Als er extra inhoud in een verpakking zit, zetten fabrikanten dit wel groot op de verpakking. Dus ook bij een verminderde inhoud zouden fabrikanten iets op de verpakking moeten zetten", aldus de directeur van de Consumentenbond Sandra Molenaar. De bond wil dat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) deze werkwijze gaat toetsen.
In gesprek
Als verklaring voor de "verkapte prijsstijging" noemen fabrikanten onder meer stijgende kosten voor energie, transport en de prijsstijging van grondstoffen. "Voor vragen over de prijs hullen fabrikanten zich in stilzwijgen en verwijzen ze naar de supermarkten", aldus de Consumentenbond.
De ACM laat weten in gesprek te gaan met de Consumentenbond om er achter te komen of er sprake is van oneerlijke handelspraktijken. "Er zijn allerlei omstandigheden waardoor het in sommige gevallen wel als oneerlijk bestempeld kan worden, maar in andere gevallen niet. Dat zullen wij moeten uitzoeken, daar kan ik nu nog geen antwoord op geven", aldus een woordvoerster van de toezichthouder.
Wettelijke eisen
Het CBL, brancheorganisatie van supermarkten, stelt dat supers voldoen aan de wettelijke eisen. "Vooropstaat dat de consument over de juiste en actuele informatie over een product moet beschikken. Daarom moet de consumentenprijs goed en duidelijk vermeld zijn op het schap of in de webshop en de prijs per liter/kg ook. Ook moet duidelijk zijn wat en hoeveel de consument koopt. Het is dus zaak dat de consument goed geïnformeerd blijft en dat minimaal in de wettelijke vereisten voor etiketinformatie wordt voorzien", reageert een woordvoerder van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel.
Dat de inhoud en samenstelling van een product kan veranderen heeft volgens hem verschillende redenen. "Bijvoorbeeld de beschikbaarheid van producten of ingrediënten. Maar ook zaken als het aanpassen van de productsamenstelling of portiegrootte van een product in het kader van het bevorderen van de gezondheid. Denk aan minder vet, suiker, zout en/of calorieën."
Het CBL stelt ook dat het veranderen van de inhoud/samenstelling van een product niets nieuws is. "Het gebeurt momenteel niet meer of minder."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Natuurijsbanen in Nederland kiezen voor hun leden nu er waarschijnlijk één dag geschaatst kan worden. Maandag gaat het dooien, waardoor een marathon voor wedstrijdrijders organiseren voor veel ijsclubs geen prioriteit heeft. Dat laten verschillende verenigingen weten.
31 minuten geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI verwacht komende nacht gladheid door ijzel, met uitzondering van het zuidwesten van het land. Het KNMI geeft daarom code oranje af, die begint in Noord-Holland vanaf 23.00 uur.
33 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De 10-jarige Wendy uit Rotterdam is weer terecht, meldt de politie. De politie gaf in de nacht van zaterdag op zondag een Amber Alert uit voor de vermissing van het meisje.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook dit jaar zijn enkele gemeenten gestopt met het heffen van hondenbelasting. In 2026 betalen hondeneigenaren in 101 gemeenten een tarief, vorig jaar waren dat er nog 111. In negentien gemeenten kost een hond eigenaren meer dan 100 euro. Dat blijkt uit een telling van ANP.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een Amber Alert uitgegeven voor een vermist kind. Het gaat om de 10-jarige Wendy uit Rotterdam.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een opslagloods aan de Van Ostadestraat in de Schilderswijk in Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand geweest. In de omgeving heeft de brandweer een tiental woningen ontruimd, laat een woordvoerder weten.
9 uur geledenLEIDERDORP (ANP) - In een woning aan de Bolderikkamp in Leiderdorp is zaterdagavond een vrouw om het leven gekomen na een geweldsincident. De politie heeft een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar dood.
11 uur geleden