Consumentenbond: contactgegevens webshops niet goed vindbaar
DEN HAAG (ANP) - Meer dan een op de drie van de grootste webwinkels in Nederland maken contactgegevens niet goed vindbaar voor consumenten, meldt de Consumentenbond. Daarmee overtreden zij volgens de organisatie de regels. Zo kon de Consumentenbond geen telefoonnummer voor klanten vinden van Amazon, eBay en Shein of waren de gegevens alleen te vinden via een chatbot.
Sinds mei vorig jaar moeten bedrijven een telefoonnummer en e-mailadres voor klanten op hun website vermelden op een logische en goed vindbare plek. Deze contactgegevens stoppen webwinkels vaak in de algemene voorwaarden, ziet de Consumentenbond. Dat is geen logische plek en contactgegevens mogen daarom niet op die plek staan, aldus de bond.
De Consumentenbond keek voor dit onderzoek naar de honderd grootste webshops in Nederland. Iets minder dan de helft daarvan heeft helemaal geen e-mailadres op de website staan, alleen een telefoonnummer. Sommige internationale webwinkels die actief zijn in Nederland vermelden wel een telefoonnummer, soms een buitenlands nummer, maar nemen die volgens de Consumentenbond niet op.
Chatbots
Consumenten moeten makkelijk een webshop kunnen bereiken als ze dat willen, zegt Sandra Molenaar, directeur van de Consumentenbond. "Bedrijven moeten zich aan de regels houden en goed bereikbaar zijn. Te vaak maken ze zich er makkelijk van af met contactformulieren of chatbots. Maar dat is onvoldoende." Enkele bedrijven die geen e-mailadres op hun website vermelden hebben deze alsnog op de site gezet nadat de bond bedrijven om opheldering had gevraagd, meldt de Consumentenbond.
Directeur Marlene ten Ham van brancheorganisatie Thuiswinkel.org laat weten een goede bereikbaarheid van webshops zeer belangrijk te vinden. De koepelorganisatie spoort leden aan om te voldoen aan alle regels. Ze benadrukt dat er andere manieren zijn om snel een webshop te bereiken naast bellen en e-mailen, zoals via een chat of WhatsApp. "De verplichting om ook altijd een telefoonnummer te vermelden voelt als een stap achterwaarts", zegt ze. Daarnaast is in de wet volgens haar niet duidelijk wanneer contactgegevens vindbaar genoeg zijn.
Amazon, eBay en Shein zijn ook gevraagd om een reactie, maar hebben vooralsnog niet gereageerd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. Optimisme over de mogelijkheden voor een einde aan de oorlog in Iran zorgde ervoor dat beleggers weer geld staken in aandelen. De olieprijzen daalden licht.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De centrale bank van Frankrijk is pessimistischer geworden over de economische groei van het land door de oorlog in Iran. De sterke stijging van de gas- en olieprijzen door het conflict beperkt de uitgaven van consumenten en investeringen van bedrijven waarschijnlijk.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump bezoekt 14 en 15 mei China voor een topontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat meldde een woordvoerder van het Witte Huis, nadat Trump zijn bezoek aan China onlangs had uitgesteld vanwege de Iranoorlog. Xi en Trump spreken in Beijing waarschijnlijk over de sterk verslechterde handelsrelatie tussen de twee landen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een nieuwe adviesraad voor technologie opgericht met prominente leden als Facebook-oprichter Mark Zuckerberg en Nvidia-topman Jensen Huang. Trumps voormalige nauwe bondgenoot Elon Musk is een opvallende afwezige.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR/AFP) - Meta en Google zijn aansprakelijk voor een verslaving die een Amerikaanse vrouw zegt te hebben ontwikkeld voor socialemedia-apps zoals Instagram en YouTube, zo heeft een jury in Los Angeles geoordeeld.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Ook op andere Europese beurzen had het optimisme de overhand, terwijl de olieprijzen licht zakten. Beleggers verwerken signalen vanuit de Verenigde Staten en Iran over gesprekken die moeten leiden tot een einde aan de gevechten in de Golfregio. Daarbij lijken ze rekening te houden met vooruitgang in onderhandelingen over vrede of een staakt-het-vuren.
5 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/AFP) - Een vakbond in Duitsland sleept Tesla voor de rechter vanwege een verkiezing voor de ondernemingsraad van een grote fabriek in Grünheide. Volgens de bond IG Metall moet de uitslag van die verkiezing nietig worden verklaard, omdat er aanwijzingen zijn dat Tesla zich tijdens de verkiezingscampagne schuldig maakte aan intimidatie.
5 uur geleden