Consumenten geven veel minder uit door coronacrisis
DEN HAAG (ANP) - Consumenten geven door de coronacrisis veel minder geld uit. In april was volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) sprake van de grootste daling van de binnenlandse consumptie ooit. Op jaarbasis daalden de bestedingen met ruim 17 procent.
Volgens het statistiekbureau werd vooral minder uitgeven aan zaken als restaurantbezoeken, kappers, theaters, pretparken, sportscholen, voetbalwedstrijden en het gebruik van het openbaar vervoer. Verder werden ook minder kleren, schoenen en auto's verkocht. Ook werd er minder getankt.
Om het rondwarende coronavirus in te dammen gingen veel winkels, de horeca en andere zaken op slot. Ook grote evenementen werden afgelast, wat goeddeels een verklaring is voor de daling. Verder werd door veel mensen vanuit huis gewerkt, wat de daling van de ov-uitgaven en brandstofkosten verklaart. Wel was er een stijging van de uitgaven aan elektrische apparatuur en woninginrichtingsartikelen. Ook aan voedings- en genotsmiddelen werd meer geld uitgegeven.
Volgens het CBS zijn de omstandigheden voor consumptie in juni ongunstiger dan in april. Dat komt doordat ondernemers in de industrie veel negatiever zijn over de toekomstige ontwikkeling van de werkgelegenheid in hun bedrijf en doordat de groei van de werkzame beroepsbevolking is omgeslagen in krimp.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De horeca heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 2,2 procent meer omgezet dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De omzet van de sector laat daarmee al twintig kwartalen op rij een groei zien. Het laatste kwartaal waarin de omzet van de horeca kromp, was het eerste kwartaal van 2021 toen er nog coronamaatregelen golden. De omzetgroei in het eerste kwartaal van 2026 is wel de kleinste groei in de afgelopen vijf jaar.
16 minuten geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft afgelopen maand de grootste toename in productieomvang doorgemaakt in ruim vier jaar. De instroom van nieuwe orders hield echter grotendeels verband met paniekaankopen van klanten door verstoringen in de toeleveringsketens door de oorlog in het Midden-Oosten, meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de organisatie gebeurde het dat bedrijven orders eerder plaatsten om voorspelde prijsstijgingen voor te blijven.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in april meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,4 procent, na een stijging van 3,2 procent in maart. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische identificatieapp itsme is vanaf maandag breed te gebruiken in Nederland. De app wordt de opvolger van iDIN, de identificatiedienst waarmee je via je bank kunt inloggen bij verzekeraars, webwinkels en tal van andere organisaties. Mensen die zich ergens willen identificeren met iDIN kunnen dit voortaan ook doen met itsme. Daarvoor moeten ze kiezen voor een speciale optie in het iDIN-menu.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
20 uur geleden