Consultancybureau: starters sluiten weer vaker een hypotheek af
UTRECHT (ANP) - Het lukt starters op de woningmarkt vaker om een hypotheek rond te krijgen. In de tweede helft van afgelopen jaar sloten beginnende huiseigenaars zo’n 10 procent vaker een hypotheek af dan in de eerste maanden van 2022, meldt consultancybureau IG&H. Over alle groepen gezien nam het aantal verstrekte hypotheken in die periode juist met ruim een vijfde af door de flink opgelopen rente.
Vooral over- en bijsluiters namen voor minder geld een hypotheek in de tweede helft van afgelopen jaar. De omzet vanuit deze groep nam met meer dan de helft af. "Het is niet langer interessant om een hypotheek over te sluiten door de gestegen rente", aldus IG&H. "Dit is een groot contrast met de eerste helft van 2022, toen de rente nog relatief laag was en onder over- en bijsluiters juist het hoogste aantal hypotheken werd afgesloten." Starters grijpen nu juist vaker hun kans, mogelijk ook doordat de huizenprijzen aan het dalen zijn.
In totaal werden vorig jaar 10 procent minder hypotheken afgesloten dan een jaar eerder, tot 462.000 hypotheken. In het laatste kwartaal van 2022 was de afname van de hypotheekomzet op jaarbasis het sterkst, met een krimp van 31 procent. De omzet kwam in deze periode uit op 30,8 miljard euro. Het gemiddelde bedrag van een hypotheek was eind vorig jaar 392.000 euro.
Maar in de meeste gemeenten maakt de gemiddelde starter nog altijd nauwelijks kans op een koopwoning. Op veel plekken in het land is nog geen 1 procent van de woningen betaalbaar voor starters met een hypotheek tot 200.000 euro, meldde marktonderzoeker Calcasa vorige week. Het lastigst hebben deze starters het in de gemeenten Amsterdam en Utrecht, waar 0,3 procent van de koopwoningen binnen hun budget past.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het besluit van de Amerikaanse regering om de buitenlandse toegang tot de geavanceerdste AI-modellen van Anthropic stop te zetten, kwam voort uit gesprekken met Amazon. Dat zeggen ingewijden tegen The Wall Street Journal (WSJ). De krant schrijft dat medewerkers van Amazon onderzoek deden naar het omzeilen van beveiligingen en dat daarbij enkele kwetsbaarheden van een van de modellen aan het licht kwamen.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De consumentenprijzen in de eurozone blijven waarschijnlijk langer op een hoog niveau, zelfs als de oorlog in het Midden-Oosten snel voorbij is. Dat heeft de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel zaterdag gezegd in een interview met radiozender Deutschlandfunk.
21 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese overheid wil dat er veel meer elektrisch aangedreven zware vrachtwagens op de markt worden gebracht. Het ministerie van Transport presenteerde zaterdag een doelstelling dat 40 procent van de nieuwe trucks die in 2030 op de markt komen elektrisch is. Het zou dan gaan om een vloot van meer dan 1,6 miljoen elektrisch aangedreven heavy-duty trucks.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De grote Amerikaanse zakenbanken Goldman Sachs en JPMorgan Chase versoepelen tijdelijk de regels rond thuiswerken van personeel in verband met het WK voetbal dat deels in de Verenigde Staten wordt gehouden. Werknemers kunnen namelijk veel hinder ondervinden om op het werk te komen door drukte in het openbaar vervoer op speeldagen in het New York New Jersey Stadium, aldus zakenkrant Financial Times. Zij mogen op die dagen dan thuiswerken van de banken.
1 dag geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft kritiek op de renteverhoging van de Europese Centrale Bank (ECB) tegen de hoge inflatie in de eurozone. Volgens Tajani is "niemand gebaat" bij een hogere rente omdat daardoor de leenkosten voor huishoudens en bedrijven stijgen en de economie wordt afgeremd.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is akkoord met de miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance. Dat meldt het ministerie in een verklaring.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft via zijn antitrustafdeling akkoord gegeven voor de geplande miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance. Dat meldt Politico op basis van ingewijden. De goedkeuring maakt volgens de nieuwssite de weg vrij voor de twee grote Amerikaanse entertainmentconcerns om samen te gaan.
1 dag geleden