Conservatieve Partij buigt zich over opvolging premier Liz Truss
LONDEN (ANP) - Conservatieve politici in het Verenigd Koninkrijk die een gooi willen doen naar het premierschap hebben nog tot maandagmiddag de tijd om zich te melden. Wel moeten zij de steun hebben van minstens honderd parlementsleden van de regerende Conservatieve Partij om überhaupt aan de interne verkiezingsstrijd mee te mogen doen.
Dit betekent dat er hooguit drie kandidaten zullen zijn voor de opvolging van Liz Truss, die donderdag na slechts 45 dagen premierschap haar ontslag aankondigde. Indien er maar één gegadigde is met voldoende steun, is diegene maandag al de nieuwe partijleider. Daarmee zou dan ook de nieuwe premier meteen bekend zijn.
Vooralsnog is Rishi Sunak de enige officiële kandidaat voor het leiderschap van de Conservatieve Partij en daarmee het Britse premierschap. De Britse oud-premier Boris Johnson liet zondagavond weten zich niet kandidaat te stellen om Truss op te volgen. En Penny Mordaunt meldde zich weliswaar eerder al als kandidaat, maar had zondagavond nog niet de benodigde honderd steunbetuigingen van conservatieve parlementsleden verzameld.
De kans lijkt erg klein dat zich maandag nog een derde kandidaat zal melden. Mocht dit echter wel gebeuren, dan zal een van de drie kandidaten maandagavond afvallen na een stemming onder de parlementariërs van de Conservatieve Partij. Als geen van de twee overgebleven kandidaten zich daarna terugtrekt, hebben uiteindelijk de duizenden leden van de partij de beslissende stem over wie van de twee premier moet worden. Die stemming vindt online plaats. Vrijdag wordt daarvan de uitslag bekend.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Israël moet de gearresteerde opvarenden van de hulpvloot voor Gaza, de Global Sumud Flotilla, "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrijlaten, vindt het VN-mensenrechtenkantoor. Een woordvoerder noemt het geen misdaad om je solidair te verklaren met het lot van de Palestijnen. Ook moeten signalen dat de twee in gevangenschap zouden zijn mishandeld, worden onderzocht.
57 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Londense politie heeft een speciaal team opgericht voor de bescherming van de Joodse gemeenschap. Het bestaat uit honderd agenten, inclusief antiterrorismespecialisten. In de Britse hoofdstad heeft een reeks antisemitische aanvallen plaatsgevonden.
59 minuten geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft het door Oekraïne afgekondigde staakt-het-vuren geschonden, zegt de Oekraïnse buitenlandminister Andri Sybiha op X. Oekraïne kondigde eerder een bestand met open einde af, dat per woensdag zou ingaan.
2 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft in een grondwetswijziging referenties naar een verenigd Korea verwijderd. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. In een nieuwe grondwetsdefinitie van het Noord-Koreaanse grondgebied wordt niet langer gesproken van bijvoorbeeld "de noordelijke helft" van het eiland. Ook wordt erkend dat het land in het zuiden aan Zuid-Korea grenst.
2 uur geledenWASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
9 uur geleden