Conservatieve Partij buigt zich over opvolging premier Liz Truss
LONDEN (ANP) - Conservatieve politici in het Verenigd Koninkrijk die een gooi willen doen naar het premierschap hebben nog tot maandagmiddag de tijd om zich te melden. Wel moeten zij de steun hebben van minstens honderd parlementsleden van de regerende Conservatieve Partij om überhaupt aan de interne verkiezingsstrijd mee te mogen doen.
Dit betekent dat er hooguit drie kandidaten zullen zijn voor de opvolging van Liz Truss, die donderdag na slechts 45 dagen premierschap haar ontslag aankondigde. Indien er maar één gegadigde is met voldoende steun, is diegene maandag al de nieuwe partijleider. Daarmee zou dan ook de nieuwe premier meteen bekend zijn.
Vooralsnog is Rishi Sunak de enige officiële kandidaat voor het leiderschap van de Conservatieve Partij en daarmee het Britse premierschap. De Britse oud-premier Boris Johnson liet zondagavond weten zich niet kandidaat te stellen om Truss op te volgen. En Penny Mordaunt meldde zich weliswaar eerder al als kandidaat, maar had zondagavond nog niet de benodigde honderd steunbetuigingen van conservatieve parlementsleden verzameld.
De kans lijkt erg klein dat zich maandag nog een derde kandidaat zal melden. Mocht dit echter wel gebeuren, dan zal een van de drie kandidaten maandagavond afvallen na een stemming onder de parlementariërs van de Conservatieve Partij. Als geen van de twee overgebleven kandidaten zich daarna terugtrekt, hebben uiteindelijk de duizenden leden van de partij de beslissende stem over wie van de twee premier moet worden. Die stemming vindt online plaats. Vrijdag wordt daarvan de uitslag bekend.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
51 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
6 uur geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
7 uur geleden