Conservatieve Partij buigt zich over opvolging premier Liz Truss
LONDEN (ANP) - Conservatieve politici in het Verenigd Koninkrijk die een gooi willen doen naar het premierschap hebben nog tot maandagmiddag de tijd om zich te melden. Wel moeten zij de steun hebben van minstens honderd parlementsleden van de regerende Conservatieve Partij om überhaupt aan de interne verkiezingsstrijd mee te mogen doen.
Dit betekent dat er hooguit drie kandidaten zullen zijn voor de opvolging van Liz Truss, die donderdag na slechts 45 dagen premierschap haar ontslag aankondigde. Indien er maar één gegadigde is met voldoende steun, is diegene maandag al de nieuwe partijleider. Daarmee zou dan ook de nieuwe premier meteen bekend zijn.
Vooralsnog is Rishi Sunak de enige officiële kandidaat voor het leiderschap van de Conservatieve Partij en daarmee het Britse premierschap. De Britse oud-premier Boris Johnson liet zondagavond weten zich niet kandidaat te stellen om Truss op te volgen. En Penny Mordaunt meldde zich weliswaar eerder al als kandidaat, maar had zondagavond nog niet de benodigde honderd steunbetuigingen van conservatieve parlementsleden verzameld.
De kans lijkt erg klein dat zich maandag nog een derde kandidaat zal melden. Mocht dit echter wel gebeuren, dan zal een van de drie kandidaten maandagavond afvallen na een stemming onder de parlementariërs van de Conservatieve Partij. Als geen van de twee overgebleven kandidaten zich daarna terugtrekt, hebben uiteindelijk de duizenden leden van de partij de beslissende stem over wie van de twee premier moet worden. Die stemming vindt online plaats. Vrijdag wordt daarvan de uitslag bekend.
Meer uit Buitenland
CHAPPAQUA (ANP) - Hillary Clinton zegt geen informatie te hebben over de misdaden van de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De voormalige first lady van de Verenigde Staten getuigt donderdag achter gesloten deuren voor een parlementaire onderzoekscommissie en plaatste vlak voor het begin haar openingsverklaring op X.
46 minuten geledenMALMÖ (ANP/AFP) - Zweden heeft een "verdachte" drone neergehaald in de buurt van het Franse vliegdekschip dat Zweden bezoekt. De besturing van de onbekende drone is verstoord, zegt de Zweedse krijgsmacht. Defensieminister Pål Jonson verdenkt volgens Zweedse media Rusland.
51 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische autoriteiten willen de populaire berichtenapp Telegram mogelijk vanaf begin april blokkeren, meldt het Russische nieuwsmedium RBC. Het land noemt de app een platform voor illegale en extremistische inhoud.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - In China zijn een minister en negentien parlementariërs uit hun functie gezet, meldden staatsmedia. Een parlementscommissie stemde donderdag in met hun ontslagen, die komen te midden van een grote anticorruptiecampagne.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De beroemde Londense winkelstraat Oxford Street wordt definitief een voetgangerszone. Burgemeester Sadiq Khan heeft de knoop doorgehakt en de gemeente opdracht gegeven met het werk te beginnen aan de hand van de gemaakte plannen. Het gaat om ruim 900 meter van de straat in het hartje van de stad.
2 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - De Duitse binnenlandse veiligheidsdienst BfV mag Alternative für Deutschland (AfD) tot nader order niet aanmerken en behandelen als extremistisch. Dat heeft een rechter in Keulen bepaald in een voorlopige uitspraak, nadat de AfD eerder een zaak was begonnen tegen het oormerk.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt geld beschikbaar voor Europese vrouwen voor wie abortus in hun eigen land illegaal is. Donderdag maakte de Commissie bekend dat hiervoor het Europees Sociaal Fonds (ESF+) kan worden benut. Lidstaten zoals Nederland kunnen uit het fonds putten als vrouwen uit bijvoorbeeld Polen een abortus in Nederland ondergaan. In Polen is abortus illegaal.
2 uur geleden