Conservatieve Partij buigt zich over opvolging premier Liz Truss
LONDEN (ANP) - Conservatieve politici in het Verenigd Koninkrijk die een gooi willen doen naar het premierschap hebben nog tot maandagmiddag de tijd om zich te melden. Wel moeten zij de steun hebben van minstens honderd parlementsleden van de regerende Conservatieve Partij om überhaupt aan de interne verkiezingsstrijd mee te mogen doen.
Dit betekent dat er hooguit drie kandidaten zullen zijn voor de opvolging van Liz Truss, die donderdag na slechts 45 dagen premierschap haar ontslag aankondigde. Indien er maar één gegadigde is met voldoende steun, is diegene maandag al de nieuwe partijleider. Daarmee zou dan ook de nieuwe premier meteen bekend zijn.
Vooralsnog is Rishi Sunak de enige officiële kandidaat voor het leiderschap van de Conservatieve Partij en daarmee het Britse premierschap. De Britse oud-premier Boris Johnson liet zondagavond weten zich niet kandidaat te stellen om Truss op te volgen. En Penny Mordaunt meldde zich weliswaar eerder al als kandidaat, maar had zondagavond nog niet de benodigde honderd steunbetuigingen van conservatieve parlementsleden verzameld.
De kans lijkt erg klein dat zich maandag nog een derde kandidaat zal melden. Mocht dit echter wel gebeuren, dan zal een van de drie kandidaten maandagavond afvallen na een stemming onder de parlementariërs van de Conservatieve Partij. Als geen van de twee overgebleven kandidaten zich daarna terugtrekt, hebben uiteindelijk de duizenden leden van de partij de beslissende stem over wie van de twee premier moet worden. Die stemming vindt online plaats. Vrijdag wordt daarvan de uitslag bekend.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor heeft het politiebureau weer verlaten, meldt een getuige van persbureau Reuters.
2 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische Kinderrechtencommissariaat (KRC) waarschuwt dat in Brussel steeds meer kinderen op straat slapen. En de situatie wordt alleen maar erger, stelt de organisatie, die de toename verklaart door politieke beslissingen.
36 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een Franse aanklager heeft aangekondigd dat hij zeven mannen gaat vervolgen voor moord, na de fatale mishandeling van uiterst rechtse activist Quentin Deranque in Lyon. Hij overleed afgelopen weekend nadat hij in elkaar was geslagen door een groep extreemlinkse activisten. In totaal zijn inmiddels elf mensen opgepakt.
1 uur geledenMINSK (ANP/AFP) - De Belarussische oppositieleider Nikolaj Statkevitsj is opnieuw op vrije voeten. Dat meldt zijn vrouw. De oppositiepoliticus werd in september al vrijgelaten door president Aleksandr Loekasjenko, maar weigerde toen het land te verlaten, waarna hij opnieuw werd vastgezet. Hij zou op dat moment in slechte gezondheid hebben verkeerd, aldus Loekasjenko destijds.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten doneren 10 miljard dollar aan de Vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft Trump als voorzitter aangekondigd tijdens de eerste vergadering van de raad. Het geld moet in eerste instantie worden gebruikt voor de wederopbouw van de Gazastrook. Andere deelnemende landen zouden bij elkaar zeker 7 miljard hebben gedoneerd.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki spreekt zijn veto uit over een wet die de Raad voor de Rechtspraak (KRS) moet hervormen. Dat hoge juridische orgaan benoemt onder meer rechters in het land en wordt stevig bekritiseerd, onder andere omdat onder de voormalige uiterst rechtse PiS-regering werd doorgevoerd dat raadsleden door het parlement werden benoemd. Critici vinden daardoor dat de rechtspraak gepolitiseerd is geraakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump benadrukt dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" moet sluiten. "Anders gaan er slechte dingen gebeuren", zei hij in een speech tijdens de eerste bijeenkomst van zijn Vredesraad. "Misschien sluiten we een deal, dat zul je waarschijnlijk de komende tien dagen wel zien."
3 uur geleden