Conservatieve Christopher Luxon nieuwe premier van Nieuw-Zeeland
WELLINGTON (ANP/AFP/DPA) - In Nieuw-Zeeland is zaterdag massaal gestemd voor een regeringswissel. De zittende centrumlinkse premier Chris Hipkins heeft zijn verlies toegegeven en feliciteerde de conservatieve Christopher Luxon, die nu premier zal worden.
Volgens de krant New Zealand Herald is ongeveer tachtig procent van de stemmen geteld. De partij van Luxon heeft zo'n veertig procent van de stemmen gekregen, gelijk aan vijftig zetels in het parlement dat in totaal 120 zetels telt.
De Labourpartij van Hipkins was zes jaar aan de macht in Nieuw-Zeeland. Eerst onder leiding van Jacinda Ardern, maar zij gaf het stokje begin dit jaar door aan Hipkins. De verkiezingsuitslag laat volgens Hipkins zien dat zijn partij "niet in een positie verkeert om een regering te vormen". De Labourpartij stevent af op 34 zetels, dat is 31 minder dan bij de vorige verkiezingen.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.
48 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De verkiezingen in Myanmar van komende zondag worden getekend door "toenemend geweld, onderdrukking en intimidatie", stelt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Volgens hem dreigen zowel de militaire junta als gewapende oppositiegroepen met geweld tegen burgers. Het zijn de eerste verkiezingen in Myanmar sinds het leger in februari 2021 de macht overnam en de junta wil dat zoveel mogelijk mensen gaan stemmen. Maar een lage opkomst dreigt, omdat er nauwelijks pro-democratische oppositiepartijen meedoen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft minstens 8000 nieuwe documenten vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Volgens CBS News gaat het zelfs om 11.000 documenten.
1 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft de Israëlische president Isaac Herzog gebeld en hem uitgenodigd om naar Australië te komen, schrijft hij in een bericht op X. Eerder waren Israëlische politici kritisch op Albanese. Zijn regering zou te weinig hebben gedaan om antisemitisme tegen te gaan en daardoor de aanslag op Bondi Beach niet hebben kunnen voorkomen.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Verschillende Oekraïense regio's kampen met stroomuitval nadat Rusland een grootschalige aanval had uitgevoerd met drones en raketten, meldden Oekraïense autoriteiten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een fragment uit het Amerikaanse nieuwsprogramma 60 Minutes dat afgelopen weekend op het laatste moment niet werd uitgezonden, is toch online te zien, schrijft CNN. Het item gaat over de gevangenis in El Salvador waar de regering van president Donald Trump Venezolaanse migranten naartoe heeft gestuurd.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een dodelijke aanval uitgevoerd op een boot in de oostelijke Stille Oceaan. Dat schrijft Southcom, het centrale commando van het Amerikaanse leger in de regio, op X. Er kwam een man om het leven bij de aanval.
6 uur geleden