Congres VS stemt in met infrastructuurplan Biden
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Congres heeft vrijdagavond laat (lokale tijd) ingestemd met een omvangrijk pakket aan investeringen in de infrastructuur. De goedkeuring is een belangrijke overwinning voor president Joe Biden, die het pakket ter waarde van 1 biljoen dollar (865 miljard euro) heeft voorgesteld.
Het infrastructuurplan is een van de pijlers onder Bidens plannen om de Amerikaanse economie te versterken, iets waarvoor hij in totaal 3 biljoen dollar wil uittrekken. Het geld uit het infrastructuurplan is bedoeld voor wegen, spoorlijnen, bruggen en betere internetverbindingen. Volgens Biden leiden investeringen hierin tot nieuwe banen en verbeteren ze de concurrentiepositie van de Verenigde Staten. Het is de grootste investering in infrastructuur ooit gedaan in de VS.
Bidens plan botste niet alleen op verzet bij de Republikeinen, maar stuitte ook op veel tegenstand binnen zijn eigen Democratische partij. Na dagenlang onderhandelen lukte het de regering vrijdagavond om de Democraten op een lijn te krijgen.
Nationaal spoornetwerk
Nu is afgesproken dat er onder andere 110 miljard dollar naar wegen, bruggen en andere grote projecten gaat. Ook gaat 66 miljard dollar naar het nationale spoornetwerk en is er 7,5 miljard dollar uitgetrokken voor een landelijk netwerk van laadpalen voor elektrische auto's.
Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden keurde het investeringspakket uiteindelijk goed met 228 tegen 206 stemmen. Dertien Republikeinen steunden de plannen. Biden wilde graag goedkeuring van beide partijen voor de honderden miljarden dollars voor infrastructuur, zo benadrukte hij vaak.
Build Back Better
Dat zal lastiger zijn voor het andere deel van Bidens economische campagne die hij 'Build Back Better' noemt. Het Amerikaanse sociale vangnet zou door dit nieuwe investeringspakket van 1750 miljard dollar fors uitbreiden, onder andere met gratis kinderopvang. Ook is veel geld gereserveerd voor de strijd tegen klimaatverandering en goedkopere zorg. Republikeinen huiveren van die plannen, die in hun ogen de overheid veel te invloedrijk maken en volgens sommige congresleden "marxistisch" is.
Binnen Bidens eigen Democratische partij was er onenigheid over dit pakket, waardoor de president het al fors moest afslanken zodat alle partijgenoten er achter staan. Eigenlijk hoopte Biden ook de ruim 1,7 biljoen aan maatschappelijke investeringen door het Huis van Afgevaardigden te hebben geloodst. Maar op het laatste moment eisten enkele partijgenoten dat een onafhankelijke rekenkamer de plannen van het Witte Huis nog eens zouden narekenen.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP) - Israëlische luchtverdedigingssystemen zijn in actie gekomen om vanuit Iran afgevuurde raketten neer te halen. Dat meldt het Israëlische leger vrijdag.
29 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op Iran komen mogelijk neer op oorlogsmisdaden. Dat schrijven meer dan honderd deskundigen op het gebied van internationaal recht in de Verenigde Staten in een donderdag gepubliceerde open brief.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het project voor de balzaal in het Witte Huis van de Amerikaanse president Donald Trump is donderdag goedgekeurd door de stedenbouwkundige autoriteiten in Washington.
32 minuten geledenHOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-maanmissie hebben donderdag toestemming gekregen van de NASA om met hun Orion-ruimteschip naar de maan te trekken. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap donderdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De stafchef van het Amerikaanse leger Randy George treedt met onmiddellijke ingang af. Dat meldt een woordvoerder van het Pentagon donderdag op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De zogenoemde Hormuz-coalitie eist dat Iran de Straat van Hormuz onmiddellijk heropent. Ministers uit veertig landen waaronder Nederland vergaderden donderdag over de situatie in de zeestraat, die zo belangrijk is voor de wereldwijde handel in bijvoorbeeld olie en kunstmest.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, meldden Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen. Trump bevestigde op Truth Social dat Bondi vertrekt.
8 uur geleden