Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Conflicten raken meerderheid internationaal handelende bedrijven

Conflicten raken meerderheid internationaal handelende bedrijven

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Nederlandse ondernemers die internationaal handelen heeft last van de vele conflicten die momenteel spelen in de wereld. Dat komt naar voren uit een peiling door de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) onder ruim duizend bedrijven.

61 procent van de ondervraagden ervaart al dan niet indirect hinder door de oorlog in Oekraïne. Dit is volgens RVO maar ietsje minder dan in de enquête van een jaar terug, wat zou aangeven dat dit conflict nog steeds sterke invloed heeft op de internationale handel. In verband met de oorlog zijn ook veel internationale sancties opgeworpen.

Verder stelt een kwart last te hebben van de strijd tussen Israël en Hamas. Hierbij gaat het niet alleen om de situatie in de Gazastrook, maar ook om de daarmee samenhangende aanvallen van Houthi-rebellen uit Jemen op schepen in de Rode Zee.

Impact

Zij reageren met hun acties op de Israëlische belegering van Gaza. Omdat veel schepen daardoor niet meer door de Rode Zee en het Suezkanaal varen, verstoort dit conflict de wereldwijde handelsroutes flink. De problemen voor ondernemers uitten zich bijvoorbeeld in hogere transportkosten of langere leveringstijden.

Van de spanningen tussen de Verenigde Staten en China zegt 21 procent van de ondernemers negatieve impact te ervaren. RVO noemt het daarnaast opvallend dat de Brexit geen grote impact meer lijkt te hebben. Vorig jaar gaf nog een derde van de ondernemers aan hinder te ondervinden van het Britse vertrek uit de Europese Unie.

Europa bleef de belangrijkste afzetmarkt voor het Nederlandse bedrijfsleven, constateert RVO verder. In lijn met de zwakkere economie daalde de totale goederenexportwaarde naar Europese landen wel. Vooral de uitvoer naar Duitsland en België zakte volgens het onderzoek. De export naar Azië nam licht toe.

Meer uit Financieel

Wall Street beperkt verliezen na bericht Trump begeleiden tankers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.

8 uur geleden
Energieleveranciers beperken afsluiten vast contract om gasprijs

DEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.

10 uur geleden
Britse vliegmaatschappij hervat dinsdag vluchten Dubai en Riyad

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.

12 uur geleden
Trump dreigt alle handel met Spanje te stoppen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.

12 uur geleden
AEX sluit opnieuw flink lager door oorlog in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.

12 uur geleden
Irak vreest olieproductie fors te moeten verminderen door oorlog

DUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.

13 uur geleden
Bestedingen aan tv-reclames in Nederland gedaald in 2025

AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.

13 uur geleden