Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Condor blijkt in staat tot aseksuele reproductie

Condor blijkt in staat tot aseksuele reproductie

SAN DIEGO (ANP) - Californische condors kunnen zich voortplanten zonder te paren, blijkt uit onderzoek door natuurwetenschappers verbonden aan de dierentuin San Diego, in het zuiden van de Amerikaanse staat Californië. Het onderzoek is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Journal of Heredity.

Tijdens een routineanalyse van biologische monsters van de Californische condors in het fokprogramma van de dierentuin ontdekten de wetenschappers dat twee condorkuikens waren uitgekomen uit onbevruchte eieren. Beide condorkuikens bleken genetisch verwant aan hun moeder, maar geen van beide vogels was genetisch verwant aan een mannelijke condor in de dierentuin.

De twee kuikens zijn de eerste twee gevallen van aseksuele voortplanting, of parthenogenese, die zijn bevestigd in de Californische condor, aldus de dierentuin. "Dit is een zeer zeldzame ontdekking. Aseksuele voortplanting is bekend bij andere diersoorten, vooral bij reptielen en vissen, maar bij vogels is het zeer zeldzaam", zei Cynthia Steiner, een van de onderzoekers.

Extra bijzonder is dat beide vrouwelijke vogels continu gehuisvest waren met vruchtbare mannelijke partners, waarmee ze al kuikens hadden geproduceerd. Aseksuele voortplanting is nooit eerder bevestigd bij een vogelsoort waarbij de vrouwelijke vogel toegang had tot een partner. "Op een gegeven moment besloten ze om de een of andere reden ook over te gaan tot aseksuele reproductie", zei Steiner.

De Californische condor is een van 's werelds zeldzaamste vogelsoorten, maar de populatie neemt toe. Volgens Steiner zijn er nu ongeveer 500 Californische condors, waarvan er ongeveer 200 in gevangenschap leven en 300 in het wild.

Meer uit Buitenland

Minister: Iran niet op zoek naar oorlog, maar er wel op voorbereid

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is niet op zoek naar oorlog, maar is daar wel op voorbereid. Dat zei buitenlandminister Abbas Araghchi. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met militair ingrijpen in het land vanwege de aanhoudende gewelddadige protesten.

7 minuten geleden
Poolse oud-minister van Justitie krijgt asiel in Hongarije

WARSCHAU (ANP/RTR) - De voormalige Poolse minister van Justitie Zbigniew Ziobro heeft asiel gekregen in Hongarije. Dat meldt de oud-bewindsman op X. In zijn bericht spreekt hij zijn dank uit voor de regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en hekelt hij die van de Poolse premier Donald Tusk vanwege de lopende onderzoeken naar hem.

1 uur geleden
One Battle After Another grote winnaar bij Golden Globes

LOS ANGELES (ANP) - One Battle After Another was zondagavond met vier prijzen de grote winnaar tijdens de uitreiking van de 83e editie van de Golden Globes. De film, negen keer genomineerd, won onder meer de prijzen voor beste regisseur (Paul Thomas Anderson), beste vrouwelijke bijrol (Teyana Taylor) en beste film in de categorie komedie of musical.

4 uur geleden
Bosbranden in zuiden van Argentinië

BUENOS AIRES (ANP/RTR) - In het zuiden van Argentinië woeden verschillende bosbranden die volgens de autoriteiten inmiddels ruim 15.000 hectare natuur in de as hebben gelegd. De grootste brand woedt sinds een week bij het kleine plaatsje Chubut in het Andesgebergte. Daar is zo'n 12.000 hectare in vlammen opgegaan.

5 uur geleden
Iraanse oud-kroonprins roept leger op kant van het volk te kiezen

TEHERAN (ANP/AFP) - De in de VS gevestigde Iraanse dissident en voormalige kroonprins Reza Pahlavi heeft de Iraanse veiligheidsdiensten, het leger en andere overheidsmedewerkers in Iran opgeroepen "de kant van het volk te kiezen". "Kies voor het volk of kies voor medeplichtigheid aan moord op het volk", zei hij in een videoboodschap op sociale media.

5 uur geleden
Zes offpiste-skiërs gedood dit weekend door lawines Franse Alpen

PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.

14 uur geleden
Israël doodt drie Palestijnen in Gaza ondanks staakt-het-vuren

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.

14 uur geleden