Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Concept-landbouwakkoord: duurzamer voedsel, hogere prijs boeren

Concept-landbouwakkoord: duurzamer voedsel, hogere prijs boeren

DEN HAAG (ANP) - Er komen strengere duurzaamheidseisen waar de landbouwsector aan moet voldoen. Daar tegenover staat dat boeren een hogere marge overhouden. Dat staat in een conceptversie van het landbouwakkoord waar het kabinet onder meer met boeren over onderhandelt, bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL Nieuws.

Het is nog niet bekend waar de hogere prijzen terechtkomen, maar bronnen zeggen dat deze niet alleen worden opgebracht door de consument. "De keten betaalt mee aan de hogere prijzen", aldus een ingewijde. Ook gaat het specifiek niet om nieuwe keurmerken, maar om één sectorbrede standaard waar de hele landbouw aan moet voldoen.

Ook gaan boeren meer doen aan natuurbeheer, in ruil voor een vergoeding. Hiermee wordt waardevermindering van landbouwgrond deels gecompenseerd.

Nog veel onduidelijk

Bronnen benadrukken wel dat het om een conceptversie van het akkoord gaat, waaraan mogelijk nog geschaafd wordt. Wat voor bedragen ermee gemoeid zijn, zeiden zij niet. Verder is nog veel onduidelijk, bijvoorbeeld over mestbeheer of grondgebruik.

Woensdag wordt verwacht dat de onderhandelende partijen samen het concept presenteren. Daarna worden de plannen doorberekend door het Planbureau voor de Leefomgeving, waarna de organisaties hun plannen voorleggen aan hun achterbannen.

Waardedaling

Land- en Tuinbouworganisatie (LTO) wees de concepttekst vorige week af. Dat gebeurde na onderhandelingen aan de zogenoemde hoofdtafel van het landbouwakkoord. Flinke bijsturing was wat LTO betreft nodig. De organisatie wilde dinsdag niet reageren.

Mark van den Oever, voorman van Farmers Defence Force (FDF), zegt in een eerste reactie zeer sceptisch te zijn over de plannen. "Waardedaling van de grond zie ik als een probleem. Als je voor 30.000 euro per hectare waardedaling hebt, dan moet er nogal heel wat compensatie komen", stelt de actievoerder. Zijn club was overigens niet betrokken bij de onderhandelingen over het landbouwakkoord.

Prepare for battle

FDF riep boeren eerder op om zich voor te bereiden op een nieuwe harde strijd met het kabinet uit onvrede over de plannen. "Ik denk dat we binnenkort weer aan de gang moeten met z'n allen. Prepare for battle", zei Van den Oever in een videoboodschap. FDF geeft al langer aan dat het kabinet geen enkel perspectief biedt voor boeren.

Agractie denkt niet dat dit concept bijdraagt aan het welzijn van de boeren, zegt een woordvoerder. "Zolang de consument voor de goedkoopste prijs blijft gaan en de overheid niet volledig wil meebetalen is er wat ons betreft geen duurzaam perspectief voor de boeren."

Meer uit Politiek

Kabinet werkt aan officiële vertrekstop Iraanse vluchtelingen

DEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.

18 minuten geleden
Minister: nog enkele honderden willen repatriëring Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.

54 minuten geleden
Jetten krijgt kritiek van links en rechts over standpunt Iran

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.

1 uur geleden
De Bat zet reserves op stroomnet in om dreigende aansluitstop

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.

1 uur geleden
Klaver wil opheldering over niet-werkend kanon op Evertsen

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.

2 uur geleden
Chatbots die stemadvies geven, negeren lokale partijen, klaagt AP

DEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).

2 uur geleden
D66: geen begrip voor 'oorlog zonder plan' in Iran

DEN HAAG (ANP) - Anders dan het kabinet en coalitiepartners VVD en CDA heeft D66 er "geen enkel begrip" voor dat de Verenigde Staten Israël "zonder plan" een oorlog zijn begonnen tegen Iran. Dat zei fractievoorzitter Jan Paternotte in een Kamerdebat over het conflict in het Midden-Oosten. "Wat we van de Amerikaanse regering horen is elke dag iets anders", zei hij.

3 uur geleden