Compromis: vaste zetels waterschap blijven, wel andere verdeling
DEN HAAG (ANP) - De vaste zetels in de waterschappen voor boeren- en natuurorganisaties blijven bestaan. D66 en GroenLinks hoopten met een initiatiefwet een einde te maken aan deze 'geborgde zetels', waar dus niet een volksvertegenwoordiger voor wordt gekozen. Maar ze moeten het "met pijn in het hart" doen met een compromis.
Ze gingen daarmee akkoord om steun te krijgen van onder andere de ChristenUnie. Die kleine coalitiepartij opperde eerst nog zes vaste zetels te behouden: twee voor de boeren, twee voor natuureigenaren en twee voor het bedrijfsleven. In het nieuwe plan vervallen de twee zetels voor het bedrijfsleven.
Daarmee gaat het aantal vaste zetels in het algemeen bestuur van de 21 waterschappen wel omlaag: waterschappen hebben nu tussen de zeven en negen geborgde zetels. De overige zetels worden door gekozen vertegenwoordigers bezet. Waterschappen (een lagere overheid) zijn verantwoordelijk voor waterbeheer.
Polderoplossing
De indieners van de initiatiefwet wilden af van de zetels, omdat ze volgens die partijen niet democratisch zijn en de waterschappen ook vooral over klimaatvraagstukken gaan. Tegenstanders brengen daar tegenin dat expertise juist belangrijk is in de waterschappen.
Initiatiefnemer Laura Bromet (GroenLinks) zegt te kunnen leven met de "polderoplossing", waarmee de waterschappen "een stuk democratischer zijn". Volgens D66'er Tjeerd de Groot is het een "stap in de goede richting". Het voorstel om de geborgde zetels helemaal af te schaffen ging ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis te ver, maar hij erkent dat het bestuur van de waterschappen wel aan modernisering toe is. De Tweede Kamer laat volgens hem zien "via een open debat, zonder een uitkomst die vooraf vaststaat, tot degelijke wetgeving te kunnen komen".
De Eerste Kamer moet zich ook nog over het voorstel buigen. Het idee is dat de wet ingaat vóór de waterschapsverkiezingen die in maart volgend jaar worden gehouden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
11 uur geleden