Compensatie voor Hawija is te weinig en te laat, vindt Sorgdrager
DEN HAAG (ANP) - De 4,5 miljoen euro die het kabinet heeft gestoken in herstelprojecten in Hawija, is "te weinig en te laat", zegt oud-minister Winnie Sorgdrager. Zij onderzocht met een commissie hoe het kon dat er bij een bombardement op de Iraakse stad zeker zeventig burgerslachtoffers vielen. Onder druk van de Kamer is pas zes jaar na het bombardement geld opzijgezet, maar dat bedrag schiet tekort.
"Wij zijn daar geweest", zegt Sorgdrager. "We hebben gezien - niet in detail, maar wel gewoon in vogelvlucht - wat de schade was. Die was enorm." Niet alleen de infrastructuur, maar ook benodigdheden voor de landbouw, een van de grootste inkomensbronnen van de stad, waren verwoest als gevolg van de Nederlandse luchtaanval en de explosie die daarop volgde. "Alles was kapot. En ja, dan doe je met 4,5 miljoen niet zoveel."
Hoeveel er wel nodig is om de inwoners te compenseren, kan Sorgdrager niet zeggen. Haar kritiek is vooral dat er van tevoren niet goed is nagedacht over eventuele compensatie in een situatie waarbij veel burgerdoden vallen. Doordat het kabinet zweeg over de burgerslachtoffers is ook na de aanval "niet serieus beoordeeld of en hoe (nabestaanden van) burgerslachtoffers en/of schade in Hawija gecompenseerd zouden moeten worden", schrijft zij in haar rapport.
Minister Ruben Brekelmans van Defensie laat doorschemeren dat meer compensatie mogelijk deel kan uitmaken van de kabinetsreactie op het rapport. "We gaan dat nog bekijken", zegt de bewindsman. Hij benadrukt dat er al geld is uitgetrokken voor compensatie, maar hij wil er wel op "terugkomen of we daar nog iets extra's in doen".
Meer uit Binnenland
ZEERIJP (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp is opgelopen naar 3346, meldt de organisatie vrijdag. Deze update over het aantal schademeldingen is de laatste in een reeks. De aardbeving met een kracht van 3.4 vond vorige week plaats in de nacht van donderdag op vrijdag.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De passagiers die in een trein zaten die vrijdagmiddag bij Hilversum werd stilgezet vanwege "een verdachte situatie", hebben het voertuig inmiddels verlaten. Dat meldt de politie. Er zijn drie mensen aangehouden.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Er is een "verdachte situatie" in een trein op het traject Amersfoort-Amsterdam, meldt de politie. De trein staat momenteel stil voor station Hilversum, in de buurt van station Hilversum Sportpark, aldus een NS-woordvoerder. De politie meldt dat het treinverkeer in beide richtingen gestremd is.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volkszanger René Karst is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn management via Instagram bekendgemaakt. Karst scoorde grote hits met nummers als Atje Voor De Sfeer en Liever Te Dik In De Kist.
6 uur geledenOEGSTGEEST (ANP) - Acteur en regisseur Paul van Gorcum is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn secretariaat aan het ANP laten weten. Van Gorcum, vooral bekend van zijn rol als Baron van Neemweggen in de televisieserie Bassie en Adriaan, overleed in Oegstgeest.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meerdere pleegkinderen zijn zo'n vier jaar geleden al weggehaald uit een gezinshuis in het noorden van het land, omdat ze er verkeerd werden behandeld. Het huis kwam deze week in het nieuws doordat twee kinderen van negen en tien jaar oud er jarenlang ernstig werden verwaarloosd en mishandeld.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam behandelt vrijdag een zitting over de vergismoord op GGZ-directeur Rob Zweekhorst (44) achter gesloten deuren. De rechtbank wilde zonder pers en publiek in de zaal een getuige horen. "Gelet op zijn veiligheid zullen we de deuren sluiten", zei de voorzitter.
7 uur geleden