Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Compensatie voor Hawija is te weinig en te laat, vindt Sorgdrager

Compensatie voor Hawija is te weinig en te laat, vindt Sorgdrager

DEN HAAG (ANP) - De 4,5 miljoen euro die het kabinet heeft gestoken in herstelprojecten in Hawija, is "te weinig en te laat", zegt oud-minister Winnie Sorgdrager. Zij onderzocht met een commissie hoe het kon dat er bij een bombardement op de Iraakse stad zeker zeventig burgerslachtoffers vielen. Onder druk van de Kamer is pas zes jaar na het bombardement geld opzijgezet, maar dat bedrag schiet tekort.

"Wij zijn daar geweest", zegt Sorgdrager. "We hebben gezien - niet in detail, maar wel gewoon in vogelvlucht - wat de schade was. Die was enorm." Niet alleen de infrastructuur, maar ook benodigdheden voor de landbouw, een van de grootste inkomensbronnen van de stad, waren verwoest als gevolg van de Nederlandse luchtaanval en de explosie die daarop volgde. "Alles was kapot. En ja, dan doe je met 4,5 miljoen niet zoveel."

Hoeveel er wel nodig is om de inwoners te compenseren, kan Sorgdrager niet zeggen. Haar kritiek is vooral dat er van tevoren niet goed is nagedacht over eventuele compensatie in een situatie waarbij veel burgerdoden vallen. Doordat het kabinet zweeg over de burgerslachtoffers is ook na de aanval "niet serieus beoordeeld of en hoe (nabestaanden van) burgerslachtoffers en/of schade in Hawija gecompenseerd zouden moeten worden", schrijft zij in haar rapport.

Minister Ruben Brekelmans van Defensie laat doorschemeren dat meer compensatie mogelijk deel kan uitmaken van de kabinetsreactie op het rapport. "We gaan dat nog bekijken", zegt de bewindsman. Hij benadrukt dat er al geld is uitgetrokken voor compensatie, maar hij wil er wel op "terugkomen of we daar nog iets extra's in doen".

Meer uit Binnenland

Ook HEMA roept speelzand terug om asbest

AMSTERDAM (ANP) - Ook de HEMA roept klanten op speel- en knutselzand terug te brengen naar de winkel, omdat er mogelijk asbest in het product zit. "Na extra onderzoek is gebleken dat in minimaal één buisje van de producten asbest is aangetroffen", meldt de HEMA op de website. Eerder riepen winkels als Action en Top1Toys speelgoed met zand terug.

9 uur geleden
Kabinet bevestigt detentie IS'ers 'met Nederlandse link' in Irak

DEN HAAG (ANP) - In Irak worden IS-strijders "met een Nederlandse link" vastgehouden die eerder waren gedetineerd in kampen in het noordoosten van Syrië, bevestigt het demissionaire kabinet aan de Tweede Kamer. Zij waren onder de 5704 mannelijke strijders van de terreurgroep die de afgelopen weken door de Verenigde Staten zijn overgebracht.

11 uur geleden
Journalistenbond 'onaangenaam verrast' door vervolging journalist

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "onprettig verrast" door het besluit dat een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgd moet worden voor smaad. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft het Openbaar Ministerie onlangs opgedragen de journalist te vervolgen na een beklagprocedure.

11 uur geleden
Vijf landen zeggen troepen toe voor veiligheidsmacht Gaza

WASHINGTON (ANP/RTR) - Tot nu toe hebben vijf landen toegezegd om met troepen mee te doen aan de internationale veiligheidsmacht in Gaza. Dat kondigde de Amerikaanse bevelhebber van die macht aan bij de eerste bijeenkomst van de Vredesraad, die de Amerikaanse president Donald Trump oprichtte om toe te zien op het staakt-het-vuren in Gaza. Het zou gaan om Indonesië, Marokko, Kazachstan, Kosovo en Albanië.

12 uur geleden
Hof draagt OM op journalist Tubantia te vervolgen voor smaad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgen voor smaad. Dat heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs bepaald in een beklagprocedure. Die was aangespannen door onder anderen een vrouw uit Hengelo die jarenlang spirituele sessies organiseerde en leidde.

12 uur geleden
Voormalig directeur van bedrijf Enschedese vuurwerkramp overleden

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Bakker, voormalig directeur van SE Fireworks in Enschede, is woensdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zijn advocaat Peter Plasman bevestigde donderdag een bericht hierover in De Twentsche Courant Tubantia.

12 uur geleden
Estafettestakingen jeugdzorg voorbij, grotere staking in aantocht

AMSTERDAM (ANP) - De estafettestakingen van personeel in de jeugdzorg na vastgelopen cao-onderhandelingen zijn voorbij. Donderdag vond de laatste plaats in Amsterdam. Zo'n 180 medewerkers kwamen bijeen om overuren te berekenen en te overhandigen aan de werkgever, meldt vakbond FNV. Op 2 maart vindt een landelijke 24-uursstaking plaats.

14 uur geleden