Compensatie voor Hawija is te weinig en te laat, vindt Sorgdrager
DEN HAAG (ANP) - De 4,5 miljoen euro die het kabinet heeft gestoken in herstelprojecten in Hawija, is "te weinig en te laat", zegt oud-minister Winnie Sorgdrager. Zij onderzocht met een commissie hoe het kon dat er bij een bombardement op de Iraakse stad zeker zeventig burgerslachtoffers vielen. Onder druk van de Kamer is pas zes jaar na het bombardement geld opzijgezet, maar dat bedrag schiet tekort.
"Wij zijn daar geweest", zegt Sorgdrager. "We hebben gezien - niet in detail, maar wel gewoon in vogelvlucht - wat de schade was. Die was enorm." Niet alleen de infrastructuur, maar ook benodigdheden voor de landbouw, een van de grootste inkomensbronnen van de stad, waren verwoest als gevolg van de Nederlandse luchtaanval en de explosie die daarop volgde. "Alles was kapot. En ja, dan doe je met 4,5 miljoen niet zoveel."
Hoeveel er wel nodig is om de inwoners te compenseren, kan Sorgdrager niet zeggen. Haar kritiek is vooral dat er van tevoren niet goed is nagedacht over eventuele compensatie in een situatie waarbij veel burgerdoden vallen. Doordat het kabinet zweeg over de burgerslachtoffers is ook na de aanval "niet serieus beoordeeld of en hoe (nabestaanden van) burgerslachtoffers en/of schade in Hawija gecompenseerd zouden moeten worden", schrijft zij in haar rapport.
Minister Ruben Brekelmans van Defensie laat doorschemeren dat meer compensatie mogelijk deel kan uitmaken van de kabinetsreactie op het rapport. "We gaan dat nog bekijken", zegt de bewindsman. Hij benadrukt dat er al geld is uitgetrokken voor compensatie, maar hij wil er wel op "terugkomen of we daar nog iets extra's in doen".
Meer uit Binnenland
NIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."
6 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de explosie vrijdagavond laat bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland). Er is sporenonderzoek gedaan en zaterdag volgt een buurtonderzoek. Volgens de politie is gebleken dat een in het zwart geklede persoon het explosief bij het pand heeft geplaatst.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De zesde en laatste nominatie voor de Woutertje Pieterse Prijs is het boek Krekel van Annet Schaap. Dat is zaterdag in het programma De Taalstaat (KRO-NCRV) bekendgemaakt op NPO Radio 1. De jaarlijkse prijs voor het beste kinderboek wordt op 11 april voor de 39e keer uitgereikt.
7 uur geledenNIJKERK (ANP) - De schade van een explosie vrijdagavond bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland) is beperkt gebleven, "maar de impact is groot". Dat stelt het centrum zaterdagochtend op zijn website. Bij een hek om het pand is een voorwerp ontploft en de politie doet onderzoek. Niemand raakte gewond.
7 uur geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft dinsdagmiddag een man aangehouden die in het Brabantse Sint-Michielsgestel meerdere woningen binnendrong en bij een vrouw de keel dichtkneep. Dat bevestigt een politiewoordvoerster na berichtgeving van Omroep Brabant. Het gaat om een 28-jarige man. Zijn woonplaats is bij de politie niet bekend.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na jaren van stijging is het aantal meldingen van wolvenaanvallen op vee in het eerste kwartaal voor het eerst afgenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 255 meldingen binnen bij BIJ12, de organisatie die namens de provincies wolvenzaken afhandelt. In dezelfde periode vorig jaar lag dat aantal nog aanzienlijk hoger op 385 meldingen, blijkt uit een data-analyse van het ANP.
11 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het treinverkeer rond Den Bosch wordt zaterdagochtend hervat. Eerder was er geen treinverkeer mogelijk tussen Den Bosch en Tilburg en Den Bosch en Boxtel vanwege een spoorverzakking bij Vught.
14 uur geleden