Compensatie voor Hawija is te weinig en te laat, vindt Sorgdrager
DEN HAAG (ANP) - De 4,5 miljoen euro die het kabinet heeft gestoken in herstelprojecten in Hawija, is "te weinig en te laat", zegt oud-minister Winnie Sorgdrager. Zij onderzocht met een commissie hoe het kon dat er bij een bombardement op de Iraakse stad zeker zeventig burgerslachtoffers vielen. Onder druk van de Kamer is pas zes jaar na het bombardement geld opzijgezet, maar dat bedrag schiet tekort.
"Wij zijn daar geweest", zegt Sorgdrager. "We hebben gezien - niet in detail, maar wel gewoon in vogelvlucht - wat de schade was. Die was enorm." Niet alleen de infrastructuur, maar ook benodigdheden voor de landbouw, een van de grootste inkomensbronnen van de stad, waren verwoest als gevolg van de Nederlandse luchtaanval en de explosie die daarop volgde. "Alles was kapot. En ja, dan doe je met 4,5 miljoen niet zoveel."
Hoeveel er wel nodig is om de inwoners te compenseren, kan Sorgdrager niet zeggen. Haar kritiek is vooral dat er van tevoren niet goed is nagedacht over eventuele compensatie in een situatie waarbij veel burgerdoden vallen. Doordat het kabinet zweeg over de burgerslachtoffers is ook na de aanval "niet serieus beoordeeld of en hoe (nabestaanden van) burgerslachtoffers en/of schade in Hawija gecompenseerd zouden moeten worden", schrijft zij in haar rapport.
Minister Ruben Brekelmans van Defensie laat doorschemeren dat meer compensatie mogelijk deel kan uitmaken van de kabinetsreactie op het rapport. "We gaan dat nog bekijken", zegt de bewindsman. Hij benadrukt dat er al geld is uitgetrokken voor compensatie, maar hij wil er wel op "terugkomen of we daar nog iets extra's in doen".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie ziet de afgelopen jaren een toename van incidenten in de binnenstad van Amsterdam met mensen die 'gevoelsmatig weinig tot niets meer te verliezen hebben'. De politie meldt dit na berichtgeving van Het Parool. "Dit uit zich in overlastgevend gedrag, maar ook in winkeldiefstallen, bedreigingen, intimidaties en geweld", schrijft de politie in een schriftelijke reactie.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - De Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch heeft rapper Ye uitgenodigd om zondag, tussen zijn Nederlandse concerten door, een bezoek te brengen aan het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam. Daarna zou hij samen met de opperrabbijn een krans kunnen leggen bij het Namenmonument. Dat bevestigt Marcouch' woordvoerder na een bericht in de Volkskrant.
4 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Twee personen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een plofkraak gepleegd bij een pinautomaat aan de Reigerlaan in Vlaardingen. Dat schrijft de politie op X.
6 uur geledenKERKRADE (ANP) - Aan de Toupsbergstraat in het Limburgse Kerkrade is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto een woning binnengereden. De bestuurder en een inzittende van de auto raakten gewond. Zij zijn met letsel naar het ziekenhuis gebracht. Dat heeft de politie bekendgemaakt.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
20 uur geleden