Communistisch Cuba vervijfvoudigt prijs autobrandstof
HAVANA (ANP/AFP) - Cuba gaat de prijs van autobrandstof deze week met 400 procent verhogen, maakte de communistische regering van het eiland bekend. Dat is een maand later dan aanvankelijk gepland.
Cuba zit al tijden in geldnood. Met een vervijfvoudiging van de brandstofprijs probeert de regering het begrotingstekort terug te dringen. De enorme prijsverhoging gaat vrijdag in. Voor grootverbruikers van stroom gaat de elektriciteitsprijs dan met 25 procent omhoog.
De prijzen hadden eigenlijk vorige maand al omhoog moeten gaan, maar door een "cyberbeveiligingsincident" ging dat toen niet door, zegt de minister van Financiën Vladimir Regueiro.
Openbaar vervoer
De prijs van een liter gewone benzine stijgt vrijdag, van 25 Cubaanse peso (19 cent), naar 132 peso. Een liter premium benzine kost dan 156 peso. Dat is nu nog 30 peso. In het openbaar vervoer blijven de prijzen volgens de regering ongemoeid.
Het land met 11 miljoen inwoners beleeft momenteel zijn ergste economische crisis sinds de ineenstorting van het Sovjetblok in de jaren negentig. Dat heeft onder meer te maken met de nasleep van de coronapandemie en een verscherping van Amerikaanse sancties. Daarbij is heel de Cubaanse economie de afgelopen jaren structureel verzwakt.
Overheidssubsidies
Volgens officiële schattingen is de Cubaanse economie in 2023 met 2 procent gekrompen. Tegelijkertijd liep de inflatie op tot 30 procent. Onafhankelijke experts zeggen echter dat dit waarschijnlijk een onderschatting is.
Cuba heeft voortdurend te maken met tekorten aan brandstoffen en andere basisproducten. De overheid subsidieert bijna alle goederen en diensten die Cubanen consumeren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde dinsdag opnieuw tot de winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google profiteerde van een bericht dat Facebook-eigenaar Meta Platforms AI-chips van Google wil gebruiken. Volgens de technologienieuwssite The Information overweegt Meta om in 2027 door Google ontworpen chips in zijn datacenters te gebruiken. Bedrijven zoals Meta die AI-infrastructuur bouwen, zijn op zoek naar alternatieve chips om de afhankelijkheid van Nvidia te verminderen.
12 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederland geeft nog steeds te veel uit, oordeelt de Europese Commissie. Het kabinet moet in zijn begroting maatregelen nemen om te voldoen aan de afspraken van het Europese Groei- en Stabiliteitspact, stelt de Commissie in zijn dinsdag gepresenteerde najaarsprognose 2025.
13 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP/AFP) - Zowel de Eurocommissaris voor de industrie, Stéphane Séjourné, als het Europees Parlement hamert er in een debat in Straatsburg op dat de EU minder afhankelijk moet worden van zeldzame grondstoffen uit China. Het gaat bijvoorbeeld om lithium en nikkel, die belangrijk zijn voor de productie van batterijen en accu's. Daarmee zijn ze essentieel voor de auto-, technologie- en defensie-industrie.
32 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met nieuwe veiligheidsregels voor speelgoed. De EU-lidstaten waren daar al eerder mee akkoord gegaan. Deze regels moeten kinderen beter beschermen tegen gevaarlijk speelgoed.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Openbaar aanklagers in Frankrijk hebben een onderzoek geopend naar eBay. Via die Amerikaanse onlinemarktplaats zouden illegale producten worden verkocht.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben tot nu toe iets minder aankopen gedaan in aanloop naar Black Friday en Cyber Monday dan vorig jaar. Dit meldt iDEAL, dat de cijfers rond het koopjesfestijn dagelijks bijhoudt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Reizigers in België ondervinden woensdag opnieuw veel hinder van een nationale stakingsdag. Op luchthaven Brussels Airport zijn alle vertrekkende en veel aankomende vluchten geschrapt. Treinreizigers hebben dinsdag al te maken met treinuitval door stakingen. Maandag zorgden acties ook al voor overlast.
2 uur geleden