Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Communistisch Cuba vervijfvoudigt prijs autobrandstof

Communistisch Cuba vervijfvoudigt prijs autobrandstof

HAVANA (ANP/AFP) - Cuba gaat de prijs van autobrandstof deze week met 400 procent verhogen, maakte de communistische regering van het eiland bekend. Dat is een maand later dan aanvankelijk gepland.

Cuba zit al tijden in geldnood. Met een vervijfvoudiging van de brandstofprijs probeert de regering het begrotingstekort terug te dringen. De enorme prijsverhoging gaat vrijdag in. Voor grootverbruikers van stroom gaat de elektriciteitsprijs dan met 25 procent omhoog.

De prijzen hadden eigenlijk vorige maand al omhoog moeten gaan, maar door een "cyberbeveiligingsincident" ging dat toen niet door, zegt de minister van Financiën Vladimir Regueiro.

Openbaar vervoer

De prijs van een liter gewone benzine stijgt vrijdag, van 25 Cubaanse peso (19 cent), naar 132 peso. Een liter premium benzine kost dan 156 peso. Dat is nu nog 30 peso. In het openbaar vervoer blijven de prijzen volgens de regering ongemoeid.

Het land met 11 miljoen inwoners beleeft momenteel zijn ergste economische crisis sinds de ineenstorting van het Sovjetblok in de jaren negentig. Dat heeft onder meer te maken met de nasleep van de coronapandemie en een verscherping van Amerikaanse sancties. Daarbij is heel de Cubaanse economie de afgelopen jaren structureel verzwakt.

Overheidssubsidies

Volgens officiële schattingen is de Cubaanse economie in 2023 met 2 procent gekrompen. Tegelijkertijd liep de inflatie op tot 30 procent. Onafhankelijke experts zeggen echter dat dit waarschijnlijk een onderschatting is.

Cuba heeft voortdurend te maken met tekorten aan brandstoffen en andere basisproducten. De overheid subsidieert bijna alle goederen en diensten die Cubanen consumeren.

Meer uit Financieel

Duitse bedrijven volgens waakhond niet klaar voor AI-cyberaanval

BERLIJN (ANP) - Maar een op de tien Duitse bedrijven is gewapend tegen cyberaanvallen met kunstmatige intelligentie (AI). Terwijl een op de zes afgelopen jaar waarschijnlijk of misschien doelwit was van zo'n aanval, maken de toezichthouder en de koepel van cyberinspectiebedrijven op uit gezamenlijk onderzoek.

8 minuten geleden
Duitsland blokkeert verkoop bedrijf aan China om veiligheid

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering heeft de verkoop van een logistiek bedrijf aan de Chinese staatsrederij Cosco geblokkeerd. Dat doet Duitsland vanwege zorgen over de veiligheid, meldt het ministerie van Economische Zaken.

40 minuten geleden
EP stemt in met tolkorting voor schonere bussen en vrachtwagens

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft woensdag ingestemd met een tijdelijke korting op tol voor zware voertuigen, zoals bussen en vrachtwagens, die weinig uitstoten.

1 uur geleden
Rapport: jongerenvariant ChatGPT te riskant voor tieners

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT voor tieners, de variant van OpenAI voor jongeren, is te riskant voor de doelgroep. Dat concludeert Common Sense Media, een Amerikaanse non-profitorganisatie die ouders, kinderen en scholen adviseert over media en technologie. Het rapport roept OpenAI op om tieners tussen 13 en 17 geen toegang te geven tot ChatGPT totdat het een veilige ervaring kan bieden.

2 uur geleden
FNV: wij voelen geen opgave om bezuiniging sociale zaken te halen

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV voelt geen opgave om een bepaald bedrag aan bezuinigingen te halen in de onderhandelingen met het kabinet over de sociale zekerheid, zei voorzitter Hans Spekman na afloop van een gesprek op het Catshuis. Hij wil praten over verbeteringen van de uitkeringen voor werkloosheid (WW) of arbeidsongeschiktheid (WIA) en sluit niet uit dat dit geld gaat opleveren. "Maar wij hoeven niet aan een opdracht te voldoen."

3 uur geleden
IMF waarschuwt voor aanhoudende hoge energieprijzen mede door AI

SINGAPORE (ANP/RTR) - De wereldeconomie wordt bedreigd door aanhoudende hoge energieprijzen en recordstaatsschulden. Daarvoor waarschuwt directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Kristalina Georgieva in een toespraak vooruitlopend op de jaarvergaderingen van het IMF en de Wereldbank.

5 uur geleden
Spekman voelt geen druk om snel tot sociaal akkoord te komen

DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van vakbond FNV, Hans Spekman, voelt geen druk om snel tot een sociaal akkoord te komen. Dat zei hij voorafgaand aan een gesprek tussen het kabinet, werkgevers- en werknemersorganisaties in het Catshuis over hervormingen in de sociale zekerheid.

5 uur geleden