Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Communistisch Cuba vervijfvoudigt prijs autobrandstof

Communistisch Cuba vervijfvoudigt prijs autobrandstof

HAVANA (ANP/AFP) - Cuba gaat de prijs van autobrandstof deze week met 400 procent verhogen, maakte de communistische regering van het eiland bekend. Dat is een maand later dan aanvankelijk gepland.

Cuba zit al tijden in geldnood. Met een vervijfvoudiging van de brandstofprijs probeert de regering het begrotingstekort terug te dringen. De enorme prijsverhoging gaat vrijdag in. Voor grootverbruikers van stroom gaat de elektriciteitsprijs dan met 25 procent omhoog.

De prijzen hadden eigenlijk vorige maand al omhoog moeten gaan, maar door een "cyberbeveiligingsincident" ging dat toen niet door, zegt de minister van Financiƫn Vladimir Regueiro.

Openbaar vervoer

De prijs van een liter gewone benzine stijgt vrijdag, van 25 Cubaanse peso (19 cent), naar 132 peso. Een liter premium benzine kost dan 156 peso. Dat is nu nog 30 peso. In het openbaar vervoer blijven de prijzen volgens de regering ongemoeid.

Het land met 11 miljoen inwoners beleeft momenteel zijn ergste economische crisis sinds de ineenstorting van het Sovjetblok in de jaren negentig. Dat heeft onder meer te maken met de nasleep van de coronapandemie en een verscherping van Amerikaanse sancties. Daarbij is heel de Cubaanse economie de afgelopen jaren structureel verzwakt.

Overheidssubsidies

Volgens officiƫle schattingen is de Cubaanse economie in 2023 met 2 procent gekrompen. Tegelijkertijd liep de inflatie op tot 30 procent. Onafhankelijke experts zeggen echter dat dit waarschijnlijk een onderschatting is.

Cuba heeft voortdurend te maken met tekorten aan brandstoffen en andere basisproducten. De overheid subsidieert bijna alle goederen en diensten die Cubanen consumeren.

Meer uit Financieel

Vliegtuigen kunnen weer landen op Eindhoven Airport

EINDHOVEN (ANP) - Het is weer mogelijk voor vliegtuigen om te landen op Eindhoven Airport. Dat meldt de luchthaven op X. Vrijdagochtend had de luchthaven nog dusdanig veel last van mist dat er tijdelijk geen toestellen konden landen. Inmiddels is het weer verbeterd.

1 uur geleden
Netflix koopt studio's van Warner Bros. in miljardendeal

LOS ANGELES (ANP) - Netflix koopt de tv- en filmstudio's en het streamingplatform van Warner Bros. Discovery. Daarmee krijgt 's werelds populairste streamingdienst voor films en series ook veel klassieke en populaire films in handen, zoals de reeks Harry Potter-films en Citizen Kane. Ook lijft Netflix zijn streamingrivaal HBO Max in. Bij de deal in contanten en aandelen wordt heel Warner Bros. Discovery gewaardeerd op 82,7 miljard dollar, hebben de bedrijven bekendgemaakt.

1 uur geleden
Brussel ziet af van boete TikTok om advertentiedatabase

BRUSSEL (ANP) - Brussel ziet af van een mogelijke boete voor socialmediabedrijf TikTok omdat het Chinese bedrijf toezeggingen heeft gedaan voor het transparanter maken van zijn database van advertenties. Dat meldt de Europese Commissie vrijdag.

2 uur geleden
Zuinige klanten van warmtenet betalen mogelijk meer

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens die zijn aangesloten op het warmtenet met een laag verbruik gaan mogelijk volgend jaar meer betalen voor de levering van warmte. Dat volgt uit de maximale warmtetarieven die de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vrijdag bekendmaakte voor energieleveranciers.

2 uur geleden
X krijgt boete 120 miljoen van EU, onder meer om blauwe vinkjes

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft socialemediaplatform X een boete opgelegd van 120 miljoen euro voor het overtreden van Europese digitale regels, onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.

2 uur geleden
Wereldwijde voedselprijzen dalen voor derde maand op rij

ROME (ANP/RTR) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in november voor de derde maand op rij gedaald. Alle belangrijke basisvoedingsmiddelen, met uitzondering van granen, lieten vorige maand een daling zien, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De daling kwam voornamelijk door ruime voorraden.

2 uur geleden
Sterkere groei economie eurozone in derde kwartaal

LUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het derde kwartaal van dit jaar iets sterker gegroeid dan eerder gemeld. Volgens een nieuwe raming van het Europese statistiekbureau Eurostat bedroeg de groei 0,3 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Bij een eerdere schatting werd nog een groei van 0,2 procent op kwartaalbasis gemeld.

3 uur geleden