Communistisch Cuba vervijfvoudigt prijs autobrandstof
HAVANA (ANP/AFP) - Cuba gaat de prijs van autobrandstof deze week met 400 procent verhogen, maakte de communistische regering van het eiland bekend. Dat is een maand later dan aanvankelijk gepland.
Cuba zit al tijden in geldnood. Met een vervijfvoudiging van de brandstofprijs probeert de regering het begrotingstekort terug te dringen. De enorme prijsverhoging gaat vrijdag in. Voor grootverbruikers van stroom gaat de elektriciteitsprijs dan met 25 procent omhoog.
De prijzen hadden eigenlijk vorige maand al omhoog moeten gaan, maar door een "cyberbeveiligingsincident" ging dat toen niet door, zegt de minister van Financiën Vladimir Regueiro.
Openbaar vervoer
De prijs van een liter gewone benzine stijgt vrijdag, van 25 Cubaanse peso (19 cent), naar 132 peso. Een liter premium benzine kost dan 156 peso. Dat is nu nog 30 peso. In het openbaar vervoer blijven de prijzen volgens de regering ongemoeid.
Het land met 11 miljoen inwoners beleeft momenteel zijn ergste economische crisis sinds de ineenstorting van het Sovjetblok in de jaren negentig. Dat heeft onder meer te maken met de nasleep van de coronapandemie en een verscherping van Amerikaanse sancties. Daarbij is heel de Cubaanse economie de afgelopen jaren structureel verzwakt.
Overheidssubsidies
Volgens officiële schattingen is de Cubaanse economie in 2023 met 2 procent gekrompen. Tegelijkertijd liep de inflatie op tot 30 procent. Onafhankelijke experts zeggen echter dat dit waarschijnlijk een onderschatting is.
Cuba heeft voortdurend te maken met tekorten aan brandstoffen en andere basisproducten. De overheid subsidieert bijna alle goederen en diensten die Cubanen consumeren.
Meer uit Financieel
HOUTEN (ANP) - Zo'n half miljoen Nederlandse adressen heeft nog geen concreet vooruitzicht op een glasvezelaansluiting. Dat heeft marktonderzoeker Telecompaper becijferd. Voor veel van deze adressen zijn de aanlegkosten per aansluiting hoog en zouden de projecten te klein van schaal zijn.
11 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - Het economisch vertrouwen van Duitse beleggers is sterk gedaald door zorgen over een sterk stijgende inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het vooraanstaande economische onderzoeksinstituut ZEW. De ZEW-vertrouwensindex is deze maand gekelderd naar het laagste niveau in bijna een jaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido is eerder terecht door de Nederlandse overheid verplicht om geen gebruik te maken van apparatuur van de Chinese leveranciers Huawei en ZTE in kritieke onderdelen van zijn mobiele netwerk. Dat heeft het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) geoordeeld in een dinsdag gepubliceerde uitspraak.
1 uur geledenDEN HAAG/LONDEN (ANP) - Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Finland willen een nieuwe kredietinstelling opzetten voor defensieprojecten. Het Multilateraal Defensiemechanisme (MDM), waaraan landen met een hoge kredietwaardigheid kunnen meedoen, moet hun defensie-industrie en herbewapeningsrace helpen aanjagen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft zorgen geuit over het vermogen van Oekraïne om hulp te blijven ontvangen uit zijn steunpakket van 8,1 miljard dollar. Dit komt omdat Oekraïense parlementariërs zich verzetten tegen het beleid van president Volodymyr Zelensky en maatregelen blokkeren die nodig zijn om de financiering vrij te geven.
2 uur geledenWOERDEN (ANP) - Extra omzet tijdens het WK voetbal helpt ondernemers in de horeca om hun hoofd boven water te houden. Dat stelt Koninklijke Horeca Nederland (KHN) in een brief die het heeft opgesteld voor horeca-ondernemers om in de gemeente een verruiming van de openingstijden te vragen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meubelwinkelketen Seats and Sofas gaat bijna 1500 klanten compenseren voor kosten die zij maakten rond garanties. Uit onderzoek van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) kwam naar voren dat klanten van Seats and Sofas die een beroep deden op hun garantie het meubel zelf bij een winkel moesten brengen of moesten betalen voor het laten ophalen of voor een monteur. De ACM stelt dat zij hierdoor onterecht werden belast met extra kosten.
3 uur geleden