Communistisch Cuba vervijfvoudigt prijs autobrandstof
HAVANA (ANP/AFP) - Cuba gaat de prijs van autobrandstof deze week met 400 procent verhogen, maakte de communistische regering van het eiland bekend. Dat is een maand later dan aanvankelijk gepland.
Cuba zit al tijden in geldnood. Met een vervijfvoudiging van de brandstofprijs probeert de regering het begrotingstekort terug te dringen. De enorme prijsverhoging gaat vrijdag in. Voor grootverbruikers van stroom gaat de elektriciteitsprijs dan met 25 procent omhoog.
De prijzen hadden eigenlijk vorige maand al omhoog moeten gaan, maar door een "cyberbeveiligingsincident" ging dat toen niet door, zegt de minister van Financiën Vladimir Regueiro.
Openbaar vervoer
De prijs van een liter gewone benzine stijgt vrijdag, van 25 Cubaanse peso (19 cent), naar 132 peso. Een liter premium benzine kost dan 156 peso. Dat is nu nog 30 peso. In het openbaar vervoer blijven de prijzen volgens de regering ongemoeid.
Het land met 11 miljoen inwoners beleeft momenteel zijn ergste economische crisis sinds de ineenstorting van het Sovjetblok in de jaren negentig. Dat heeft onder meer te maken met de nasleep van de coronapandemie en een verscherping van Amerikaanse sancties. Daarbij is heel de Cubaanse economie de afgelopen jaren structureel verzwakt.
Overheidssubsidies
Volgens officiële schattingen is de Cubaanse economie in 2023 met 2 procent gekrompen. Tegelijkertijd liep de inflatie op tot 30 procent. Onafhankelijke experts zeggen echter dat dit waarschijnlijk een onderschatting is.
Cuba heeft voortdurend te maken met tekorten aan brandstoffen en andere basisproducten. De overheid subsidieert bijna alle goederen en diensten die Cubanen consumeren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
8 uur geleden