Commissies EU-parlement tegen groen stempel gas en kernenergie
BRUSSEL (ANP) - Twee belangrijke commissies in het Europees Parlement zijn tegen het als groen bestempelen van gas en kernenergie. In een gezamenlijke stemming van de commissies Economische Zaken en Milieu keuren 76 Europarlementariërs het voorstel af van de Europese Commissie om gas en kernenergie te erkennen als duurzame investeringen. Er stemden 62 Europarlementariërs voor. Het EU-parlement kan een groen label voor fossiel gas en kernenergie volgende maand met een absolute meerderheid blokkeren.
Bas Eickhout (GroenLinks): "Het is waanzin om gas als duurzame investering te bestempelen terwijl we midden in een klimaatcrisis en een economische oorlog met de Russische president Poetin zitten. We moeten echt voorkomen dat we investeringen in dure nucleaire en fossiele energie stimuleren, ten koste van duurzame energie. De stemming van vandaag is belangrijk, maar begin juli moet het Europees Parlement laten zien dat het menens is."
"Dit is een overwinning voor het klimaat", zegt Paul Tang (PvdA). "In een achterkamertjesakkoord keerden commissievoorzitter Ursula von der Leyen en de Franse president Emmanuel Macron zich tegen het advies van hun eigen expertgroep en grote delen van de financiële sector, waaronder de Nederlandse pensioenfondsen, banken en verzekeraars. Gelukkig luistert het Europees Parlement wel naar de experts en houdt zijn poot stijf."
Labels
De Europese Commissie presenteerde in februari haar definitieve versie van een Europees classificatiesysteem voor duurzame financiering, waarin gas en kernenergie tijdelijk en onder bepaalde voorwaarden als groene investering worden aangemerkt. De twee energiebronnen moeten voorlopig worden ingezet om de overgang naar een schonere samenleving te versnellen, vindt het dagelijks EU-bestuur. De commissie kwam eerder al met labels voor hernieuwbare energie, waarover weinig verdeeldheid bestaat.
Het classificatiesysteem, de zogeheten taxonomie, dient als een soort gids voor beleggers en investeerders die hun geld in duurzame projecten willen steken om zo bij te dragen aan de reductie van CO2-uitstoot. Het EU-parlement kan het voorstel tegenhouden met een absolute meerderheid van 353 van de 705 stemmen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Techbedrijven hoorden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het enthousiasme over techaandelen deed de zorgen over de nog altijd hoge olieprijzen en obligatierentes even naar de achtergrond verdwijnen.
20 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel is maandag hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. De verfproducent verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met die transactie is een bedrag van ongeveer 1,4 miljard dollar gemoeid. AkzoNobel won 1,8 procent.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer bedrijven in Nederland wachten op een aansluiting voor stroomgebruik op het volle net. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland stonden eind juni in totaal bijna 15.500 aanvragen op de wachtlijst bij een regionale netbeheerder. Dat waren er eind 2025 nog 15.154.
5 uur geledenSÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de beurs in São Paulo reageerden maandag enthousiast op het nieuws dat Flávio Bolsonaro de eerste ronde van de Braziliaanse verkiezingen had gewonnen. Bolsonaro wordt als marktvriendelijker gezien dan opponent en zittend president Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro deed het beter dan de peilingen hadden verwacht en is nu de favoriet voor de tweede ronde later deze maand.
5 uur geleden