
Commissie wil handel binnen de EU makkelijker maken
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de handel tussen lidstaten vergemakkelijken door uniforme regels in te voeren voor bijvoorbeeld labels, diploma-erkenning of milieu-en veiligheidsstandaarden. Zo kan de interne EU-markt hopelijk groeien, staat in de strategie voor de interne markt die woensdag werd gepresenteerd door Eurocommissaris Stéphane Séjourné (Handel).
De Commissie verwacht dat het verminderen van handelsbarrières de EU jaarlijks 1,3 biljoen euro kan opleveren, staat in een intern document. De Commissie stelde eerder al dat een toename van 2,4 procent in interne handel een eventueel verlies van 20 procent aan export naar de Verenigde Staten zou compenseren.
De Commissie stelt verschillende maatregelen voor om handel te vereenvoudigen. Een voorbeeld is het vervangen van productlabels door QR-codes. Nu zijn voor elke lidstaat aparte productlabels vereist, wat producenten tijd en geld kost. Een digitaal paspoort voor EU-producten zou het verhandelen van meer producten op de interne markt vergemakkelijken. Daarvoor moeten EU-instanties wel sneller gezamenlijke veiligheids- en milieustandaarden voor goederen en voedsel invoeren.
Andere lidstaat
De Commissie wil ook de erkenning van diploma's en kwalificaties van werknemers in een andere lidstaat vergemakkelijken, waardoor werken in een ander EU-land simpeler wordt. Dat geldt ook voor diploma's uit niet-EU-landen, om de krapte op de arbeidsmarkt te verlichten. Daarnaast moet het oprichten van een bedrijf in een andere EU-lidstaat eenvoudiger worden, vooral voor kleine en middelgrote ondernemingen in grensgebieden.
Niets kan de interne markt meer tegenwerken dan lidstaten die plotseling nieuwe regels invoeren, ziet de Commissie. Daarom moeten lidstaten zelf een vertegenwoordiger aanwijzen die erop toeziet dat nationale regelgeving de interne EU-markt niet belemmert. Deze 'sherpa's' moeten vaak overleggen om problemen te voorkomen, bij voorkeur al eind dit jaar.
Vereenvoudigingen
De Commissie werkt sinds haar aantreden aan verschillende pakketten voor vereenvoudigingen op meerdere EU-terreinen. Eerder waren er al pakketten voor landbouw en defensie. De EU-lidstaten en het Europees Parlement moeten nog over de pakketten stemmen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten nieuws over mogelijke nieuwe spanningen tussen Israël en Iran en handelsbesprekingen tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten.
39 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin heeft een nieuw recordniveau bereikt. 's Werelds meest verhandelde cryptomunt steeg woensdag omstreeks 17.00 uur (Nederlandse tijd) tot een prijs van 109.302 dollar. Beleggers in cryptomunten waren optimistisch over de komst van nieuwe regelgeving in de Verenigde Staten voor stablecoins, oftewel digitale munten die zijn gekoppeld aan een vaste waarde.
58 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De financiële dataprovider Bloomberg, die wereldwijd massaal wordt gebruikt door beleggers en analisten, is woensdag in meerdere landen kort getroffen door een storing. Als gevolg daarvan raakte de uitgifte van staatsobligaties verstoord. Volgens een woordvoerder is het probleem opgelost en "keren onze systemen terug naar hun normale functioneren."
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen op Wall Street zijn woensdag lager geopend, mede door aanhoudende zorgen over de groeiende staatsschuld van de Verenigde Staten. Warenhuisketen Target verloor 6,6 procent nadat het bedrijf zijn verkoopverwachting voor het hele jaar naar beneden had bijgesteld. De winkelketen noemde als reden de onzekerheid onder consumenten over hun bestedingen als gevolg van de Amerikaanse invoerheffingen. Ook zegt Target minder te verkopen door negatieve reacties op het terugdraaien van zijn inspanningen op het gebied van diversiteit, gelijkheid en inclusie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven hoopt dat de Europese Unie en lidstaten met "ambitie en snelheid" handelsbelemmeringen binnen het landenblok wegnemen. Werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland zeggen ook blij te zijn met het actieplan dat de Europese Commissie woensdag bekendmaakte. Het dagelijks EU-bestuur kondigde aan de handel tussen lidstaten te vergemakkelijken met een pakket aan maatregelen.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - Een toezichthouder in Zwitserland heeft Booking.com opgedragen de commissies voor hotelreserveringen met bijna een kwart te verlagen. De eis volgt op onderzoek van de waakhond. Daaruit kwam naar voren dat het boekingsplatform zijn machtspositie misbruikt door "onrechtmatig hoge" commissies te eisen.
2 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse biotechnologiebedrijf Moderna heeft "vrijwillig" zijn aanvraag voor goedkeuring van een combinatievaccin tegen corona en griep voor mensen van 50 jaar en ouder ingetrokken. Het besluit werd genomen na overleg met de Amerikaanse toezichthouder Food and Drug Administration (FDA). De reden hiervoor werd niet bekendgemaakt.
3 uur geleden