Commissie wil af van extra nationale regels bovenop EU-beleid
DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie wil EU-landen ontmoedigen om bovenop Europese wetgeving extra nationale wetgeving aan te nemen. Zulke 'nationale koppen' bovenop EU-wetgeving leiden tot te veel regeldruk, vindt de Commissie.
Dat blijkt uit een uitgelekte brief van de Commissie aan het Europees Parlement en EU-landen met plannen om EU-wetgeving te versimpelen. De Commissie sluit hiermee aan bij het Nederlands kabinet. Na de verkiezingen beloofde de coalitie al minder nationale koppen op Europees beleid.
Bedrijven klagen al langer over ingewikkelde Europese wetten. Door de hoge regeldruk zijn bedrijven soms uren kwijt aan administratie of moeten ze extra medewerkers inhuren. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen beloofde kort na de verkiezingen al om EU-wetgeving te vereenvoudigen.
Nauwere samenwerking
Dat voornemen krijgt vorm in een plan dat in Brussel de 'Simplification Omnibus' heet. In de conceptplannen spreekt de Commissie ook over nauwere samenwerking met EU-landen om Europese wetten sneller in werking te laten treden. Verder moet de rapportageverplichting voor bedrijven met 25 procent verminderen en voor het mkb zelfs met 35 procent.
De Commissie wil bestaande wetgeving ook opnieuw toetsen. Het plan is om burgers en bedrijven te laten meepraten en knelpunten in wetten vast te stellen. Overbodige regels kunnen dan worden geschrapt.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft op 4 mei aandacht gevraagd voor de rol van vrouwen in tijden van oorlog. "In een oorlog staan vrouwen nooit aan de zijlijn. Zij staan vooraan, aan het front", zei ze in een toespraak voorafgaand aan een stille tocht van het Museumplein naar de Dam. "Als soldaat, als arts, als journalist, als moeder, als verdedigers van vrijheid in de breedste zin van het woord. En in Nederland waren vrouwen vaak de spil van het verzet."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiƫn) noemt het belangrijk dat de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de EU wordt uitgevoerd. Hij reageert daarmee op de 25 procent importheffing op auto's die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aankondigde.
4 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - Een deel van de luchtmachtbasis op vliegveld Gilze-Rijen is ontruimd en de hoofdingang is afgesloten vanwege een bedreiging, meldt de Koninklijke Marechaussee.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Na de natuurbranden van vorige week stelt de provincie Noord-Brabant dat Defensie de droogteprotocollen met urgentie moet herzien. "Wij begrijpen dat Defensie moet oefenen, ook in het licht van de geopolitieke spanningen en ontwikkelingen. Maar risico's op onbeheersbare natuurbranden moeten voorkomen worden."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee Nederlanders die zijn overleden op het cruiseschip MV Hondius zijn een man en een vrouw van 69 jaar uit het Friese Haulerwijk. Dat laat de familie van het echtpaar via Namens de Familie weten. De man overleed op 11 april en de vrouw op 26 april.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kondigt maandagmiddag code geel aan in vijf provincies. Het gaat om Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. "De eerst komende uren zijn er nog geen waarschuwingen van kracht. Later vanmiddag en vanavond vallen er in het zuiden, midden en oosten van het land buien, met plaatselijk onweer en veel regen," aldus het KNMI. Buitenactiviteiten zoals de dodenherdenking en het wegverkeer kunnen hier hinder van ondervinden.
6 uur geleden