Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Commissie trekt extra geld uit tegen dreigingen uit Belarus

Commissie trekt extra geld uit tegen dreigingen uit Belarus

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie geeft EU-lidstaten extra steun in de strijd tegen aanhoudende dreigingen en migrantenstromen vanuit Rusland en Belarus, waar vooral de oostkant van de EU mee te kampen heeft. De Commissie trekt 170 miljoen euro extra uit voor de verbetering van elektronische bewakingsapparatuur en telecommunicatienetwerken. Met het geld kunnen deze landen ook het binnendringen van drones tegengaan en mobiele detectieapparatuur inzetten, zo heeft de Commissie woensdag bekendgemaakt.

Vooral landen die grenzen aan Rusland en Belarus, zoals Finland met zijn 1340 kilometer lange grens met Rusland, "staan voor de zware uitdaging om de veiligheid van de Unie en de territoriale integriteit van de lidstaten te waarborgen", zegt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. De lidstaten die grenzen aan Rusland en Belarus moeten daadkrachtig kunnen optreden, vindt de Europese Commissie.

De illegale migratie naar Letland, Litouwen, Polen en Finland is in 2021 begonnen, maar is de laatste tijd fors gestegen, zei Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit, Veiligheid en Democratie) tijdens een persconferentie. Het aantal illegale migranten vanuit Belarus naar Polen is volgens haar in een jaar tijd met 66 procent gestegen. "We weten dat de Russische autoriteiten deze illegale bewegingen faciliteren", zei Virkkunen. Volgens haar steekt meer dan 90 procent van de migranten met een Russisch studenten- of toeristenvisum illegaal de grens van Belarus naar Polen over.

Uitzonderlijke maatregelen

"Gezien het ongekende karakter van de situatie aan de oostelijke buitengrenzen vandaag, kunnen zij uitzonderlijke maatregelen nemen om de buitengrenzen te beschermen", zei de Eurocommissaris. De lidstaten kunnen bijvoorbeeld onder strikte voorwaarden de illegale migranten het recht op asiel ontnemen of begrenzen. De maatregelen moeten "uitzonderlijk, tijdelijk en proportioneel zijn" en in overeenstemming zijn met het internationale recht en het recht van de Europese Unie, zei Virkkunen.

"Een aanval op een lidstaat is een aanval op de hele Unie", benadrukte Virkkunen. "Rusland en Belarus passen bewust hun tactiek aan, ze richten zich vandaag op een land, morgen op een ander. Het is cruciaal dat de lidstaten samenwerken en elkaar informeren."

Meer uit Buitenland

Duitse politie: Adelaarsnest waarschijnlijk verloren door brand

BERCHTESGADEN (ANP) - Het voormalige theehuis van Adolf Hitler, het Adelaarsnest, is waarschijnlijk niet te redden, zegt een politiewoordvoerder tegen Bild. Het pand in het zuiden van Duitsland kwam vrijdagavond volledig in brand te staan en de brandweer is nog steeds ter plaatse om de vlammen te bestrijden.

1 uur geleden
Franse stad Orléans komt met avondklok voor kinderen tot 15 jaar

ORLÉANS (ANP/AFP/BELGA) - De burgemeester van de Franse stad Orléans heeft een avondklok aangekondigd voor kinderen onder de 15 jaar. Zij moeten de komende twee nachten verplicht thuis blijven. De maatregel valt samen met het congres van de radicaal-rechtse partij Rassemblement National (RN) en tegendemonstraties.

1 uur geleden
Oekraïne meldt stabiele verbinding met Starlink

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense defensieminister Jevheni Chmara zegt dat de verbinding met Starlink "stabiel" is. Oekraïne maakte deze maand melding van beperkingen bij het gebruik van het satellietinternetnetwerk.

1 uur geleden
Tienduizenden huishoudens zonder stroom na tyfoon Taiwan

TAIPEI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door tyfoon Champi in Taiwan is opgelopen naar vijfhonderd. Eerder was al bekend dat één persoon om het leven is gekomen. Zo'n 56.000 huishoudens zitten zonder stroom.

5 uur geleden
Proef ebolavaccin van start in Congo

KINSHASA (ANP/AFP) - De eerste klinische proef voor een ebolavaccin is vrijdag van start gegaan in de Democratische Republiek Congo, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie. Het Afrikaanse land wordt geteisterd door een uitbraak van het virus.

5 uur geleden
Rechter seponeert strafzaak Milei over cryptoschandaal

BUENOS AIRES (AFP/RTR) - Een rechter heeft vrijdag de strafzaak tegen de Argentijnse president Javier Milei en zijn zus Karina Milei niet-ontvankelijk verklaard. Ze werden beschuldigd van fraude rond een cryptomunt. Volgens de rechtbank is er geen bewijs voor.

5 uur geleden
Kenia meldt tweede dode door ebola

NAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia is de tweede met ebola besmette persoon overleden. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. In totaal zijn in Kenia nu negen besmettingen bekend, van wie twee patiënten dus zijn overleden.

14 uur geleden