Commissie trekt extra geld uit tegen dreigingen uit Belarus
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie geeft EU-lidstaten extra steun in de strijd tegen aanhoudende dreigingen en migrantenstromen vanuit Rusland en Belarus, waar vooral de oostkant van de EU mee te kampen heeft. De Commissie trekt 170 miljoen euro extra uit voor de verbetering van elektronische bewakingsapparatuur en telecommunicatienetwerken. Met het geld kunnen deze landen ook het binnendringen van drones tegengaan en mobiele detectieapparatuur inzetten, zo heeft de Commissie woensdag bekendgemaakt.
Vooral landen die grenzen aan Rusland en Belarus, zoals Finland met zijn 1340 kilometer lange grens met Rusland, "staan voor de zware uitdaging om de veiligheid van de Unie en de territoriale integriteit van de lidstaten te waarborgen", zegt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. De lidstaten die grenzen aan Rusland en Belarus moeten daadkrachtig kunnen optreden, vindt de Europese Commissie.
De illegale migratie naar Letland, Litouwen, Polen en Finland is in 2021 begonnen, maar is de laatste tijd fors gestegen, zei Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit, Veiligheid en Democratie) tijdens een persconferentie. Het aantal illegale migranten vanuit Belarus naar Polen is volgens haar in een jaar tijd met 66 procent gestegen. "We weten dat de Russische autoriteiten deze illegale bewegingen faciliteren", zei Virkkunen. Volgens haar steekt meer dan 90 procent van de migranten met een Russisch studenten- of toeristenvisum illegaal de grens van Belarus naar Polen over.
Uitzonderlijke maatregelen
"Gezien het ongekende karakter van de situatie aan de oostelijke buitengrenzen vandaag, kunnen zij uitzonderlijke maatregelen nemen om de buitengrenzen te beschermen", zei de Eurocommissaris. De lidstaten kunnen bijvoorbeeld onder strikte voorwaarden de illegale migranten het recht op asiel ontnemen of begrenzen. De maatregelen moeten "uitzonderlijk, tijdelijk en proportioneel zijn" en in overeenstemming zijn met het internationale recht en het recht van de Europese Unie, zei Virkkunen.
"Een aanval op een lidstaat is een aanval op de hele Unie", benadrukte Virkkunen. "Rusland en Belarus passen bewust hun tactiek aan, ze richten zich vandaag op een land, morgen op een ander. Het is cruciaal dat de lidstaten samenwerken en elkaar informeren."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft gezegd dat China en de Verenigde Staten een nieuwe aanpak moeten verkennen voor de manier waarop grootmachten goed met elkaar kunnen omgaan. Ook zei hij dat de twee landen zich dienen te gedragen als "verantwoordelijke grootmachten".
20 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Het is aan de Verenigde Staten om te beslissen of en wanneer ze de oorlog tegen Iran willen beëindigen, zei de Iraanse president Massoud Pezeshkian donderdag (lokale tijd) tegen de zender Fox News. "Wij zijn de oorlog nooit begonnen, maar als zij verder willen blijven vechten, zullen wij antwoorden met daadkracht en overtuiging."
23 minuten geledenLONDEN (ANP) - Amnesty International heeft in een donderdag gepubliceerd rapport opgeroepen tot de afschaffing van de Amerikaanse immigratie- en douanedienst ICE. Die dienst is belast met de uitvoering van het harde optreden tegen immigranten van de regering van president Donald Trump.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De New Yorkse burgemeester Zohran Mamdani heeft fel uitgehaald naar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die nam eerder op donderdag tegenover de Algemene Vergadering van de VN in New York ruim de tijd om Mamdani's vermeende vergoelijking van geweld tegen Joden te bespreken.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is van plan militairen en defensiemateriaal naar Saudi-Arabië te sturen om daar de stad Yanbu te helpen beveiligen. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron donderdag in een tv-interview. Het gaat onder meer om radarsystemen en afweer, zei hij, zonder expliciet in te gaan op wat voor soort afweer.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Joden voelen zich volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet langer veilig in New York sinds Zohran Mamdani is aangetreden als burgemeester. Dat zei hij in een felle toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in diezelfde stad. Bewijzen voor zijn claims gaf hij niet.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN eens te meer de Israëlische oorlogsdoelen herhaald. In zijn felle betoog haalde hij niet alleen uit naar Hezbollah en Hamas, maar ook naar burgers in het Westen die Israël betichten van kolonialisme.
9 uur geleden