Commissie trekt extra geld uit tegen dreigingen uit Belarus
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie geeft EU-lidstaten extra steun in de strijd tegen aanhoudende dreigingen en migrantenstromen vanuit Rusland en Belarus, waar vooral de oostkant van de EU mee te kampen heeft. De Commissie trekt 170 miljoen euro extra uit voor de verbetering van elektronische bewakingsapparatuur en telecommunicatienetwerken. Met het geld kunnen deze landen ook het binnendringen van drones tegengaan en mobiele detectieapparatuur inzetten, zo heeft de Commissie woensdag bekendgemaakt.
Vooral landen die grenzen aan Rusland en Belarus, zoals Finland met zijn 1340 kilometer lange grens met Rusland, "staan voor de zware uitdaging om de veiligheid van de Unie en de territoriale integriteit van de lidstaten te waarborgen", zegt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. De lidstaten die grenzen aan Rusland en Belarus moeten daadkrachtig kunnen optreden, vindt de Europese Commissie.
De illegale migratie naar Letland, Litouwen, Polen en Finland is in 2021 begonnen, maar is de laatste tijd fors gestegen, zei Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit, Veiligheid en Democratie) tijdens een persconferentie. Het aantal illegale migranten vanuit Belarus naar Polen is volgens haar in een jaar tijd met 66 procent gestegen. "We weten dat de Russische autoriteiten deze illegale bewegingen faciliteren", zei Virkkunen. Volgens haar steekt meer dan 90 procent van de migranten met een Russisch studenten- of toeristenvisum illegaal de grens van Belarus naar Polen over.
Uitzonderlijke maatregelen
"Gezien het ongekende karakter van de situatie aan de oostelijke buitengrenzen vandaag, kunnen zij uitzonderlijke maatregelen nemen om de buitengrenzen te beschermen", zei de Eurocommissaris. De lidstaten kunnen bijvoorbeeld onder strikte voorwaarden de illegale migranten het recht op asiel ontnemen of begrenzen. De maatregelen moeten "uitzonderlijk, tijdelijk en proportioneel zijn" en in overeenstemming zijn met het internationale recht en het recht van de Europese Unie, zei Virkkunen.
"Een aanval op een lidstaat is een aanval op de hele Unie", benadrukte Virkkunen. "Rusland en Belarus passen bewust hun tactiek aan, ze richten zich vandaag op een land, morgen op een ander. Het is cruciaal dat de lidstaten samenwerken en elkaar informeren."
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.
26 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
3 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse kustwacht heeft nog eens 41 lichamen gevonden aan boord van de verbrande veerboot bij de Filipijnen. Daarmee is het dodental gestegen naar 76.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Langdurige Russische aanvallen hebben op meerdere plekken in Oekraïne geleid tot doden, gewonden en vermisten. "Onze steden en gemeenschappen zijn sinds gisteravond vrijwel voortdurend aangevallen", meldde president Volodymyr Zelensky zaterdag aan het begin van de middag op X. Op dat moment zouden er nog steeds Russische aanvalsdrones in de lucht vliegen.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben de VS gevraagd om niet in te grijpen in het opgelaaide conflict met Saudi-Arabië, zegt de Amerikaanse president Donald Trump. De Jemenitische beweging wist vrijdag controle te krijgen over de belangrijke zeestraat Bab al-Mandeb.
6 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zou graag zien dat Ierland en Noord-Ierland één land worden. "Ik wil geen problemen veroorzaken, maar ik zal je zeggen: ik zou het geweldig vinden als het verenigd wordt." Trump is in Ierland voor onder meer een golftoernooi op zijn eigen golfbaan.
7 uur geleden