Commissie stelt twee extra Nederlandse zetels Europarlement voor
BRUSSEL/STRAATSBURG (ANP) - Nederland moet er bij de Europese verkiezingen in 2024 twee zetels bij krijgen in het Europees Parlement. Ook moeten er 28 zetels worden vrijgemaakt voor zogenoemde transnationale lijsten, zodat iedere EU-burger de mogelijkheid krijgt om volgend jaar een stem uit te brengen op kandidaten die in de hele EU verkiesbaar zijn. Dat zijn twee van de voorstellen die de commissie constitutionele zaken van het Europees Parlement heeft gepresenteerd.
De zetelverdeling in het parlement is toe aan een herschikking, omdat de bevolkingsaantallen verhoudingsgewijs zijn veranderd tussen de 27 lidstaten. Zo is de Nederlandse bevolking gegroeid. Nu telt het parlement 705 leden inclusief de voorzitter en telt Nederland 29 Europarlementariërs. Volgens de parlementscommissie zouden dat er dus 31 moeten worden om de bevolking van Nederland te vertegenwoordigen.
De verdeling van zetels wordt met unanimiteit bepaald door de lidstaten met instemming van het parlement. Zo ver is het nog lang niet. Het allereerste voorstel, van co-rapporteurs van de christendemocraten (EVP) waartoe ook het CDA behoort en de liberalen (RENEW EUROPE) waar VVD en D66 deel van uitmaken, kan en zal naar verwachting eerst nog worden geamendeerd voor het door het voltallige parlement moet worden goedgekeurd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat vrouwen wordt verteld of ze dicht borstweefsel hebben. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD) zei dat dit niet mogelijk is, omdat vrouwen nog geen vervolgonderzoek kan worden aangeboden. Een MRI-scan, waarmee dicht borstweefsel goed onderzocht kan worden, is pas vanaf 2030 beschikbaar voor borstkankerscreening.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat tot 2030 niet extra investeren in vrouwengezondheid als het aan demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie) ligt. Volgens de VVD-bewindsvrouw moeten de investeringen momenteel meer van andere kanten komen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair energieminister Sophie Hermans "houdt de vinger aan de pols" om ervoor te zorgen dat Nederland genoeg gas heeft voor de rest van de winter. De opslagen zijn nu nog maar voor minder dan een vijfde gevuld. Dat is volgens Hermans echter geen reden tot zorg.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Paternotte is opnieuw gekozen tot fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer. Verrassend was die keuze niet meer, hij vertelde eerder zelf al dat hij gevraagd was als opvolger van Rob Jetten, die premier wordt.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft zoals verwacht Ruben Brekelmans gekozen als voorzitter. Dat heeft partijleider Dilan Yeşilgöz bekendgemaakt. De keuze voor Brekelmans was unaniem, zegt zij op X.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.
1 dag geleden