Commissie stelt twee extra Nederlandse zetels Europarlement voor
BRUSSEL/STRAATSBURG (ANP) - Nederland moet er bij de Europese verkiezingen in 2024 twee zetels bij krijgen in het Europees Parlement. Ook moeten er 28 zetels worden vrijgemaakt voor zogenoemde transnationale lijsten, zodat iedere EU-burger de mogelijkheid krijgt om volgend jaar een stem uit te brengen op kandidaten die in de hele EU verkiesbaar zijn. Dat zijn twee van de voorstellen die de commissie constitutionele zaken van het Europees Parlement heeft gepresenteerd.
De zetelverdeling in het parlement is toe aan een herschikking, omdat de bevolkingsaantallen verhoudingsgewijs zijn veranderd tussen de 27 lidstaten. Zo is de Nederlandse bevolking gegroeid. Nu telt het parlement 705 leden inclusief de voorzitter en telt Nederland 29 Europarlementariërs. Volgens de parlementscommissie zouden dat er dus 31 moeten worden om de bevolking van Nederland te vertegenwoordigen.
De verdeling van zetels wordt met unanimiteit bepaald door de lidstaten met instemming van het parlement. Zo ver is het nog lang niet. Het allereerste voorstel, van co-rapporteurs van de christendemocraten (EVP) waartoe ook het CDA behoort en de liberalen (RENEW EUROPE) waar VVD en D66 deel van uitmaken, kan en zal naar verwachting eerst nog worden geamendeerd voor het door het voltallige parlement moet worden goedgekeurd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap wil de NPO toestaan 10 procent van de zendtijd aan reclame te besteden, bevestigen ingewijden na berichtgeving van De Telegraaf. Dat is nu nog 8 procent. De publieke omroep zou daar volgens de minister 10 miljoen euro meer mee verdienen. Op die manier moet een deel van in totaal 150 miljoen euro aan bezuinigingen worden terugverdiend.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA spreken vrijdag onder begeleiding van informateur Sybrand Buma over economie en klimaat. Net als op andere onderhandelingsdagen schuiven ook experts aan. Partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) gaan onder andere in gesprek met voormalig ASML-topman Peter Wennink, die werkt aan een advies aan het kabinet over het investeringsklimaat.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD heeft een initiatiefwetsvoorstel ingediend dat het mogelijk moet maken dat een kind maximaal vier ouders krijgt, verdeeld over maximaal twee huishoudens. Het meerouderschap moet wel voor de zwangerschap door een rechter worden toegekend.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het initiatiefwetsvoorstel dat het mogelijk maakt dat een kind maximaal vier ouders heeft, is volgens lhbti+ belangenorganisaties COC Nederland en Meer dan Gewenst "een cruciale stap voorwaarts voor meeroudergezinnen".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De leiders van de formerende partijen D66 en CDA zijn donderdag in gesprek gegaan met VVD-leider Dilan Yeşilgöz over de uitspraken van voormalig informateur Hans Wijers (D66), bevestigen bronnen na berichtgeving van De Telegraaf. Yeşilgöz sprak het woensdag zelf al uit met Wijers.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven met minder dan 250 werknemers hoeven vanaf 2027 niet meer de CO2-uitstoot bij te houden die wordt veroorzaakt door zakelijke reizen en woon-werkverkeer. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur, VVD) donderdag aan de Kamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na ruim een jaar voorbereiding hebben het ministerie van Landbouw en Natuur (LVVN) en de provincies het Landelijk Informatiepunt Wolven geopend. Hier kan iedereen terecht met "vragen en zorgen" over wolven. Het informatiepunt, beheerd door de provinciale uitvoeringsorganisatie BIJ12, is te bereiken via een website en een telefoonnummer.
14 uur geleden