Commissie stelt twee extra Nederlandse zetels Europarlement voor
BRUSSEL/STRAATSBURG (ANP) - Nederland moet er bij de Europese verkiezingen in 2024 twee zetels bij krijgen in het Europees Parlement. Ook moeten er 28 zetels worden vrijgemaakt voor zogenoemde transnationale lijsten, zodat iedere EU-burger de mogelijkheid krijgt om volgend jaar een stem uit te brengen op kandidaten die in de hele EU verkiesbaar zijn. Dat zijn twee van de voorstellen die de commissie constitutionele zaken van het Europees Parlement heeft gepresenteerd.
De zetelverdeling in het parlement is toe aan een herschikking, omdat de bevolkingsaantallen verhoudingsgewijs zijn veranderd tussen de 27 lidstaten. Zo is de Nederlandse bevolking gegroeid. Nu telt het parlement 705 leden inclusief de voorzitter en telt Nederland 29 Europarlementariƫrs. Volgens de parlementscommissie zouden dat er dus 31 moeten worden om de bevolking van Nederland te vertegenwoordigen.
De verdeling van zetels wordt met unanimiteit bepaald door de lidstaten met instemming van het parlement. Zo ver is het nog lang niet. Het allereerste voorstel, van co-rapporteurs van de christendemocraten (EVP) waartoe ook het CDA behoort en de liberalen (RENEW EUROPE) waar VVD en D66 deel van uitmaken, kan en zal naar verwachting eerst nog worden geamendeerd voor het door het voltallige parlement moet worden goedgekeurd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen moeten hun campagneborden zelf weghalen. Dat blijkt uit een rondgang langs Rotterdam, Tilburg en Utrecht.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nu niet de tijd om stil te zijn over oprukkende extreemrechtse partijen, vindt Esther Ouwehand. "En de Partij voor de Dieren is dat ook niet van plan", zegt de partijleider een dag na de gemeenteraadsverkiezingen. Ze doelt onder meer op de groei van Forum voor Democratie en lokale radicaalrechtse partijen in de gemeenteraden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook als Richard de Mos in het hart van het stadsbestuur van Den Haag komt, wil Extinction Rebellion blijven demonstreren in de stad. "Dreigementen van lokale partijen weerhouden ons niet om de vernietigende klimaatcrisis onder de aandacht te blijven brengen", laat de actiegroep weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale partijen hebben hun opmars doorgezet bij de gemeenteraadsverkiezingen. Ze behaalden samen 3391 zetels, het hoogste aantal ooit. Ruim een op de drie kiezers (34 procent) koos voor een lokale partij, blijkt uit alle voorlopige uitslagen die de ANP Verkiezingsdienst heeft verzameld. Van de landelijke partijen heeft GroenLinks-PvdA het grootste absolute zetelverlies geleden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte noemt de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen een "steun in de rug voor de coalitie". D66 won in totaal 57 zetels, VVD kreeg er 66 zetels bij. CDA verloor 19, maar kreeg wel meer stemmen dan in 2022.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het succes van Hart voor Den Haag is volgens campagneleider Coen Bom te danken aan vier jaar lang aanwezig zijn in alle Haagse wijken. De partij van Richard de Mos steeg van 9 naar 16 zetels. Volgens Bom hielp het ook dat De Mos vier jaar geleden werd uitgesloten bij de coalitievorming.
3 uur geleden