Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Commissie: snelle compensatie voor werkende met beroepsziekte

Commissie: snelle compensatie voor werkende met beroepsziekte

DEN HAAG (ANP) - Mensen die ziek zijn geworden door werk waarbij ze zijn blootgesteld aan schadelijke stoffen, moeten "snel en zonder hoge drempels" een beroep kunnen doen op een financiële tegemoetkoming. Dat zegt een commissie die hier onderzoek naar heeft gedaan. Daarnaast moet er meer gedaan worden om beroepsziekten te voorkomen. Bedrijven die hier nalatig in zijn, verdienen een boete, oordeelt de adviescommissie onder leiding van PvdA'er en oud-vakbondsman Ton Heerts.

Jaarlijks sterven meer dan 4000 mensen aan het gevolg van een ziekte die ze door hun werk hebben opgelopen. Na een onderzoek naar mensen die op een NS-werkplaats in Tilburg waren blootgesteld aan chroom-6, vroeg het kabinet aan Heerts om advies uit te brengen over een schadeafhandeling. Ook medewerkers van Defensie zijn tussen 1984 en 2006 onvoldoende beschermd tegen de gevolgen van werken met chroom-6. Het ministerie was op de hoogte van de schadelijke effecten, maar verzweeg dit.

De commissie stelt een algemene tegemoetkoming voor die moet openstaan voor alle werkenden en voormalig werkenden met een beroepsziekte door schadelijke stoffen. Zij moeten zonder te veel gedoe een beroep kunnen doen op een vaste tegemoetkoming, die betaald moet worden uit een op te richten fonds. Of iemand in aanmerking komt voor de tegemoetkoming wordt als het aan de commissie ligt beoordeeld door een panel van experts. De optie om via de rechter een schadevergoeding te claimen blijft overigens gewoon bestaan.

Erkenning

"Nu is het tijd om door te pakken, en slachtoffers van een beroepsziekte die is ontstaan door het werken met gevaarlijke stoffen sneller te erkennen en tegemoet te komen", zegt Heerts. Daarnaast zet hij in op het voorkomen van beroepsziekten. Het kabinet moet de preventie regelen door regels rond arbeidsomstandigheden strenger toe te passen. Hierop moet bovendien beter worden gehandhaafd.

Een werk- of opdrachtgever die wist of had kunnen weten van blootstelling aan gevaarlijke stoffen "en willens en wetens geen of onvoldoende maatregelen heeft getroffen" om werkenden te beschermen, moet volgens de commissie een boete krijgen. Deze boete wordt vastgesteld op basis van de grootte van het bedrijf.

Staatssecretaris Tamara van Ark (Sociale Zaken) is blij met de aanbevelingen voor een simpele tegemoetkoming. "Het is niet uit te leggen dat mensen die het al zo zwaar hebben, zoveel moeite moeten doen om compensatie te krijgen", zegt de bewindsvrouw. Dat Heerts ook adviseert over betere preventie noemt zij "terecht, want voorkomen is beter dan procederen en schade verhalen".

Meer uit Binnenland

Explosief bij politiebureau in centrum Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een explosief is maandag achtergelaten voor de deur van politiebureau Burgwallen aan de Nieuwezijds Voorburgwal in de binnenstad van Amsterdam. Iemand had het explosief ergens anders gevonden en bracht het naar het politiebureau, meldt een woordvoerder van de politie.

1 uur geleden
NS-systemen mondjesmaat weer opgestart na storing

UTRECHT (ANP) - Het IT-systeem van de NS dat maandagochtend werd getroffen door een storing wordt mondjesmaat weer opgestart, meldt een woordvoerder van de spoorvervoerder. De NS-reisplanner, die een groot deel van de ochtend onbereikbaar was via de site en app, is volgens haar bij steeds meer mensen weer in de lucht. Het kan nog wel even duren voordat de planner bij iedereen weer werkt.

1 uur geleden
Mogelijk explosief gevonden bij politiebureau centrum Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een deel van de Nieuwezijds Voorburgwal in de binnenstad van Amsterdam is afgezet vanwege de vondst van een mogelijk explosief voor het politiebureau. Een politiewoordvoerder bevestigt berichtgeving van AT5 hierover. Het Team Explosieven Veiligheid (TEV) is onderweg om onderzoek te doen.

1 uur geleden
Vier verdachten aangehouden na dood Nederlandse broers in Turkije

ISTANBUL (ANP) - Vier mensen zijn aangehouden in Turkije in verband met de dood van twee Nederlandse broers, melden Turkse media. De jongens van 15 en 17 jaar uit Noord-Holland werden vrijdagochtend dood gevonden in hun hotelkamer in Istanbul.

1 uur geleden
Walibi trekt omstreden reclamespotje helemaal terug

BIDDINGHUIZEN (ANP) - Attractiepark Walibi Holland trekt een omstreden reclamespotje voor een Halloweenevenement definitief terug. Het bedrijf zei eerder dat het spotje na zondag weer te zien zou zijn, maar nu kiest het park ervoor om het filmpje helemaal niet meer te tonen.

2 uur geleden
Animal Rights doet aangifte tegen politie om dood 'hybride wolf'

TEGELEN (ANP) - Animal Rights doet aangifte tegen de politie, omdat die zaterdag in Limburg een vermeende kruising tussen een wolf en een hond heeft doodgeschoten. "Er was helemaal geen reden om het dier dood te schieten", zegt Erwin Vermeulen van de dierenrechtenorganisatie.

2 uur geleden
Technische storing bij NS, reisplanner niet goed bereikbaar

UTRECHT (ANP) - De NS kampt maandagochtend met een IT-storing, laat een woordvoerder weten. Die heeft invloed op de website en app van de spoorvervoerder. Die werken niet goed of zijn helemaal niet bereikbaar. Reizigers kunnen hun reis daardoor lastig online plannen. De reisinformatie op stationsborden werkt volgens de woordvoerder vooralsnog wel.

3 uur geleden