Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Commissie: politiek moet langjarige afspraken over migratie maken

Commissie: politiek moet langjarige afspraken over migratie maken

DEN HAAG (ANP) - De politiek moet langjarige afspraken maken om het migratiesaldo (immigratie minus emigratie) te beperken tot tussen de 40.000 en 60.000 mensen per jaar. Dat voorstel doet de staatscommissie die onderzoek heeft gedaan naar de Nederlandse bevolkingsontwikkeling tot 2050.

Dat aantal ligt ruim beneden de cijfers die de afgelopen twintig jaar geregeld werden gehaald. Volgens de commissie is de komende twee decennia een gematigde groei van de bevolking de beste oplossing om zo de brede welvaart in het land te behouden. De bevolking zou kunnen groeien naar 19 tot 20 miljoen mensen. Nu zijn er bijna 18 miljoen inwoners.

Het vorige kabinet viel over de migratiepolitiek en tijdens de verkiezingen was het een van de belangrijkste onderwerpen. De anti-islampartij PVV werd veruit de grootste. Die partij wil een asielstop invoeren en de instroom van asiel- en studiemigranten "fors" beperken.

Robuuste keuzes

Volgens voorzitter Richard van Zwol van de Staatscommissie Demografische Ontwikkelingen 2050 moet de politiek "robuuste keuzes" maken om de welvaart te behouden. Enkel door de migratie groeit de bevolking nog. Er worden te weinig kinderen geboren en de vergrijzing neemt alleen maar toe.

Er is een visie op de migratie nodig, vindt de commissie. "Een politieke meerjarenafspraak over migratiebandbreedtes voor de verschillende vormen van migratie (arbeid, studie, asiel, gezinshereniging) kan bijdragen aan de vormgeving van een robuust migratiebeleid, en daarmee de nodige richting en rust brengen", staat in het advies.

Volgens Van Zwol is zo'n afspraak heel belangrijk. "Anders blijft het een discussie in de lucht." Van de vier partijen die praten over een coalitie (PVV, VVD, NSC, BBB) wil de BBB maximaal 15.000 asielzoekers per jaar toelaten. Voor andere vormen van migratie stelt de partij geen quota's voor. De NSC wil een migratiesaldo van 50.000. De VVD wil minder migranten, maar noemt geen aantallen.

Asielmigratie

Bij het vaststellen van die bandbreedtes moet gekeken worden naar de inrichting van de economie, stelt de commissie. "Sommige sectoren zijn té afhankelijk geworden van laag- of onderbetaalde arbeidsmigratie." Dan profiteren werkgevers en arbeidsbureaus van arbeidsmigratie, maar draait de belastingbetaler op voor de kosten, aldus Van Zwol.

Asielmigratie is lastig te sturen, maar het is volgens Van Zwol wel mogelijk. Afspraken hierover binnen de Europese Unie maar ook met landen daaromheen, zijn daarbij volgens hem heel belangrijk. De afgelopen decennia is veel geprobeerd om de komst van asielzoekers in goede banen te leiden, maar dat liep vaak om verschillende redenen op niets uit.

Meer uit Politiek

GroenLinks-PvdA wil Zelensky naar Kamer halen tijdens NAVO-top

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA stelt voor de Oekraïense president Volodymyr Zelensky uit te nodigen om in de week van de NAVO-top in Den Haag de Tweede Kamer toe te spreken. De partij wil zo "een krachtig signaal van solidariteit" afgeven, en hoopt voor dit voorstel voldoende steun te krijgen van andere fracties.

2 uur geleden
Fries Kamerlid Soepboer wil niet opnieuw op kieslijst voor NSC

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Aant Jelle Soepboer wil niet opnieuw op de kieslijst van NSC bij de parlementsverkiezingen van 29 oktober. "Een weloverwogen besluit waar ik lang over heb nagedacht", laat het Kamerlid weten in een bericht op X. Een reden geeft de huidige onderwijswoordvoerder van de partij niet.

2 uur geleden
PVV'er Markuszower stapt ontevreden uit bestuur Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - PVV'er Gidi Markuszower is uit het dagelijkse bestuur van de Tweede Kamer gestapt, bevestigt hij na berichtgeving van De Telegraaf. Het Kamerlid wil niet zeggen waarom. Maar hij vermeldt wel dat hij dinsdag een debat gaat aanvragen over de kwestie rond de voormalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib.

6 uur geleden
Van Hijum geen tegenkandidaat als NSC-bestuur Boomsma kiest

DEN HAAG (ANP) - Als het partijbestuur van NSC Diederik Boomsma naar voren schuift als lijsttrekker bij de Tweede Kamerverkiezingen, gaat Eddy van Hijum daar niet tegenin. "Ik ga mij in dat geval niet kandideren", heeft de huidige demissionair minister van Sociale Zaken gezegd.

6 uur geleden
Van Hijum wil dat kabinet doorgaat met lager eigen risico

DEN HAAG (ANP) - Waarnemend zorgminister en vicepremier Eddy van Hijum (NSC) vindt niet dat het demissionaire kabinet voorlopig moet stoppen met de voorgenomen verlaging van het eigen risico in de zorgverzekering, nu de Raad van State met een zeer kritisch oordeel is gekomen over het plan. "Ik denk dat de redenen waarom we dit willen nog altijd actueel zijn", aldus de bewindsman.

6 uur geleden
Zzp-wet en woonwet controversieel verklaren kan EU-geld kosten

DEN HAAG (ANP) - Nederland kan geld mislopen uit het Europees coronafonds als de Tweede Kamer besluit om de zzp-wet en de wet volkshuisvesting controversieel te verklaren. Dat schrijft demissionair minister Eelco Heinen van Financiën.

10 uur geleden
Van Weel belooft verbetering na rapport over Ajax - Maccabi

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) belooft lessen te trekken uit het inspectierapport over het escalerende geweld rond de voetbalwedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv. De demissionaire bewindsman erkent in een Kamerbrief dat de communicatie van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) beter kan. Daarom past hij binnenkort het document aan met de werkafspraken tussen NCTV en andere organisaties die betrokken zijn bij het beveiligen van onder meer mensen die gevaar lopen.

11 uur geleden