Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Commissie: Nederland moet alles doen om genocide te voorkomen

Commissie: Nederland moet alles doen om genocide te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet actie ondernemen om een dreigende genocide te voorkomen, waar ook ter wereld. Dat onderstreept de Commissie van advies inzake volkenrechtelijke vraagstukken (CAVV) in een ongevraagd advies aan de politiek. Hoewel de commissie het Israëlische geweld in Gaza niet noemt, heeft het advies daar duidelijk betrekking op.

Zelfs als een land op zichzelf niet genoeg kan doen om genocide te voorkomen, moet het alle stappen zetten die het "redelijkerwijs ter beschikking heeft", aldus de CAVV. "Het moet gaan om maatregelen die een afschrikwekkend effect hebben op degenen die genocide plegen of dreigen te plegen."

Als mogelijke acties noemt de commissie onder meer 'naming and shaming', strengere visumeisen en het vasthouden van bezittingen. Als diplomatieke inspanningen niet werken, vraagt het genocideverdrag om "een koerswijziging en het verhogen van diplomatieke druk".

Genocide

Volgens deskundigen en internationale organisaties, waaronder recent twee Israëlische mensenrechtenorganisaties, maakt Israël zich schuldig aan genocide op de Palestijnse bevolking in de Gazastrook. Het Internationaal Gerechtshof dat gaat over het Genocideverdrag heeft dat vooralsnog niet vastgesteld, maar oordeelde al wel dat er een risico is dat de rechten onder het verdrag onherstelbaar worden beschadigd. Dat is genoeg om de verplichtingen te laten gelden, schrijft de CAVV.

Het Nederlandse kabinet heeft tot nu toe vooral vertrouwd op diplomatie om mensenrechtenschendingen door Israël af te wenden. Recent zijn daar enkele concretere stappen bij gekomen, zoals het weren van twee extremistische ministers.

Meer uit Binnenland

Steeds meer boetes door foutjes met elektronisch slot OV-fiets

UTRECHT (ANP) - Vergissingen met de elektronische sloten die op steeds meer OV-fietsen zitten, leveren reizigers soms hoge onterechte boetes op. Zowel het aantal boetes als het aantal kwijtscheldingen achteraf is fors toegenomen, bevestigt de NS na berichtgeving door RTL Nieuws.

4 uur geleden
Zelensky: Oekraïne beter beschermd door Nederlandse bijdrage

KYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.

6 uur geleden
Nederland koopt wapens in VS voor Oekraïne, als eerste NAVO-land

DEN HAAG (ANP) - Nederland koopt voor 500 miljoen euro aan wapens in de VS, om die aan Oekraïne te geven. Dat meldt het ministerie van Defensie. Het gaat onder meer om munitie en onderdelen voor luchtafweersystemen. Nederland is het eerste NAVO-land dat op deze manier, via de VS, middelen aan Oekraïne doneert, aldus het departement.

6 uur geleden
COA: 800 nieuwe noodopvangplekken, veel minder dan gevraagd

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft de komende maanden zicht op nieuwe noodopvangplekken voor achthonderd mensen. Dat zijn er 1800 minder dan de asielopvangorganisatie in de tweede week van juli had gevraagd aan de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland.

7 uur geleden
Jos Brink krijgt straatnaam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat een straat vernoemen naar de in 2007 overleden presentator Jos Brink. Burgemeester Femke Halsema laat maandag via Instagram weten dat ze samen met de adviesraad straatnamen op zoek gaat naar een geschikte straat.

8 uur geleden
Openbaar Ministerie geleidelijk weer online na ICT-problemen

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat stap voor stap weer online, meldt justitie maandag. Het OM had als gevolg van een hack de verbinding met internet half juli uitgezet. Dat gebeurde na een waarschuwing van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) over "een kwetsbaarheid" in het systeem.

9 uur geleden
Nederlands vliegtuig vertrekt woensdagochtend voor droppings

DEN HAAG (ANP) - Een Nederlands militair transportvliegtuig vertrekt woensdagochtend vanaf Eindhoven naar Jordanië om het droppen van hulpgoederen boven Gaza mogelijk te maken. Dat meldt het ministerie van Defensie via een woordvoerder. Het toestel van het type C-130 wordt van tevoren gereed gemaakt voor de taak. De hulppakketten worden niet in Nederland ingeladen.

9 uur geleden