Commissie: Landelijke Eenheid moet fundamenteel op de schop
DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Eenheid (LE) van de Nationale Politie moet volledig op de schop. Dat staat in een tussenrapport van de commissie-Schneiders, die onderzoek doet naar de organisatie. Bij de Landelijke Eenheid zijn de afgelopen jaren een reeks ernstige problemen naar boven gekomen.
"De commissie is van mening dat de problematiek bij de LE niet is op te lossen met beperkte ingrepen in de (organisatie)structuur, de leiding en de cultuur", schrijft de commissie. "Het stutten en verbeteren van de bestaande organisatie volstaat op de langere termijn niet."
Volgens de commissie moet de positie van de Landelijke Eenheid binnen het politieapparaat worden herzien. Verder moet het takenpakket worden herzien. Dat is te divers. Ook moet er meer worden ingezet op vergaren van data en informatie.
Menselijke maat
De huidige leiderschapscultuur moet ook veranderen. "De traditionele top-down leider met een sterke persoonlijkheid heeft geen toekomst." Leidinggevenden moeten volgens de commissie openstaan voor samenwerking, tegenspraak en feedback.
De Landelijke Eenheid met bijna 6000 medewerkers ondersteunt de regionale korpsen, maar heeft ook zelfstandige taken zoals bestrijding van zware georganiseerde criminaliteit en terrorisme. Schneiders vindt een van de problemen dat de teams te groot zijn. De menselijke maat moet terug.
Fikse kritiek
Verscheidene onderzoeken hebben de afgelopen jaren problemen bij de eenheid blootgelegd. Het ging onder meer om gebrekkig leiderschap, gebrek aan professionaliteit en gemis aan samenwerking. Medewerkers werden onvoldoende gesteund door de leiding of voelden zich soms zelfs onveilig binnen de organisatie.
Vorig jaar had de commissie-Brouwer nog fikse kritiek op het team Werken onder Dekmantel, naar aanleiding van een zelfmoord van een agent die undercover werkte. De begeleiding van de infiltrant was volstrekt onvoldoende. De professionaliteit van het team liet ernstig te wensen over.
Noodzaak
Minister Dilan Yeşilgöz-Zegerius (Justitie en Veiligheid) onderschrijft de conclusie van Schneiders dat er een andere Landelijke Eenheid nodig is dan die welke tien jaar geleden is ingericht. Ze heeft de korpschef gevraagd te kijken hoe de Landelijke Eenheid anders ingericht kan worden.
De korpsleiding en top van de Landelijke Eenheid "herkennen zich in de conclusies over de noodzaak van aanpassingen aan de organisatie van de eenheid en haar plek in het politiebestel, maar ook op het gebied van onder meer cultuur en leiderschap", laten ze in een reactie weten.
De commissie-Schneiders komt voor juni met haar eindadvies.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet onderzoekt of de Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, toch geweigerd kan worden. Minister David van Weel (Veiligheid, VVD) zei dat zijn collega Bart van den Brink van Asiel en Migratie (CDA) kijkt of er redenen zijn om Ye de toegang tot Nederland te ontzeggen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een deel van de provincie Utrecht kunnen burgers en bedrijven vanaf juli geen nieuwe of zwaardere stroomaansluiting krijgen. Aanvragen komen dan op een wachtlijst te staan, tot er weer ruimte is op het stroomnet. Dat heeft staatssecretaris Jo-Annes de Bat van Klimaat en Groene Groei bekendgemaakt na een overleg met betrokken netbeheerders en provincies. Wanneer er wel weer nieuwe aansluitingen mogelijk zijn, is nog niet te zeggen.
4 uur geledenEPE (ANP) - Het lukt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers niet om mensen die het heeft ondergebracht in een hotel in Epe over andere locaties te verspreiden en moet vanaf woensdag aan de gemeente dwangsommen gaan betalen. Het COA zegt dat tot het laatste moment is gewerkt om de noodlocatie in het Fletcher Hotel te sluiten, maar dat het "helaas niet gelukt" is om de mensen elders in het land op te vangen.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP) - In Roemenië zijn de kunstschatten die vorig jaar waren gestolen in Nederland getoond aan de pers. Het ging dinsdagavond nog om een besloten presentatie. De historische objecten worden de komende anderhalve week aan het publiek getoond in het Nationaal Historisch Museum.
5 uur geledenOTTERLO (ANP) - In het Gelderse Otterlo heeft op dinsdag een grote natuurbrand gewoed, meldt de gemeente. Die brand was op de heide bij de Planken Wambuisweg tussen Ede en Otterlo. Een woordvoerder van de veiligheidsregio zegt rond 17.00 uur dat de brand uit is.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimvee van hobbyhouders en commerciële bedrijven mag weer naar buiten, behalve in de Gelderse Vallei. Dat heeft staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) bekendgemaakt. In de Gelderse Vallei zijn veel pluimveebedrijven gevestigd. Het risico op verspreiding van vogelgriep is daar hoger dan in de rest van Nederland. Daarom blijft daar de ophok- en afschermplicht wel gelden.
7 uur geleden