Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Commissie: financieringsvoorstel defensie-investering komt snel

Commissie: financieringsvoorstel defensie-investering komt snel

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie komt snel met concrete voorstellen om de 800 miljard euro aan defensie-investeringen in de EU te financieren. "Het is een kwestie van een week of paar weken" zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) maandag na afloop van een vergadering met de EU-ministers van Financiën.

De voorstellen gaan over de financiering van het EU-herbewapeningsplan dat voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vorige week heeft gepresenteerd. Het grootste deel van dat bedrag, 650 miljard euro, moeten de EU-lidstaten vanuit hun eigen begroting betalen, stelt Von der Leyen voor. De Commissie wil daarvoor de begrotingsregels versoepelen.

Dat kan via het activeren van de zogeheten nationale ontsnappingsclausule binnen het Groei- en Stabiliteitspact. Dat houdt in dat extra uitgaven voor defensie niet worden meegeteld bij de omvang van de overheidsschuld en het begrotingstekort. Het begrotingstekort mag maximaal 3 procent zijn van de omvang van de economie en de staatsschuld hooguit 60 procent. Als de EU instemt met die tijdelijke versoepeling van begrotingsregels, moeten lidstaten die daar gebruik van willen maken dat bij de Europese Commissie aanvragen.

De overige 150 miljard euro wil de Commissie lenen op de kapitaalmarkt en dat geld weer lenen aan lidstaten voor gezamenlijke defensieprojecten. Een voorstel daartoe behoeft alleen instemming van de lidstaten. Het moet daarbij gaan om een zogeheten gekwalificeerde meerderheid, oftewel 15 van de 27 lidstaten moeten het ermee eens zijn. Het Europees Parlement heeft hier niets over te zeggen. De ministers van Financiën gaan deze financieringsopties maandagavond en dinsdag uitgebreid bespreken, zei Dombrovskis.

Meer uit Buitenland

Polen na uitnodiging Trump: we willen bij G20

WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."

1 uur geleden
Ministerie VS: onjuiste informatie over Trump in Epstein Files

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.

2 uur geleden
Greta Thunberg opgepakt bij pro-Palestijnse demonstratie Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.

3 uur geleden
CBS: VS willen duizenden migranten naar derde landen sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.

3 uur geleden
Zelensky: meerdere conceptdocumenten opgesteld na gesprekken VS

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.

4 uur geleden
Israëlische minister zegt dat leger in Gaza zal blijven

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zal in de Gazastrook aanwezig blijven, stelt minister van Defensie Israel Katz. Hij zei dat er een aantal buitenposten moeten worden opgezet in het noorden van het Palestijnse gebied, ondanks dat in het plan van het staakt-het-vuren staat dat Israël zich volledig zou terugtrekken uit Gaza.

4 uur geleden
Houthi's en regering Jemen ruilen bijna 3000 gevangenen

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.

5 uur geleden