Commissie: falende Kamer ook verantwoordelijk voor fraude-ellende
DEN HAAG (ANP) - Ook de Tweede Kamer heeft "in meerderheid" gefaald in zijn taken en is daardoor mede-verantwoordelijk voor de ellende van gedupeerden van het nietsontziende fraudebeleid van de overheid. Die conclusie trekt de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek deed naar de fraudeaanpak.
De Tweede Kamer nam "kwalitatief slechte wetten" aan en samen met journalisten hebben Kamerleden hard fraudebeleid op momenten aangejaagd. Het is de eerste keer dat de rol van de Kamer in bijvoorbeeld het toeslagenschandaal uitgebreid wordt belicht. Een eerder onderzoek van het parlement naar die affaire, ging daar juist niet over.
De commissie benadrukt tegelijkertijd dat de Tweede Kamer nauwelijks "als één instituut handelt". De conclusies en adviezen zijn dus gericht aan Kamerleden en niet aan de Kamer als geheel, aldus de commissie. Zij merkt op dat Kamerleden soms "tegen de stroom in" gaan en dat bijvoorbeeld het toeslagenschandaal nooit boven water was gekomen zonder het werk van enkele parlementariërs.
Blijft bij vragen
Er is volgens de commissie een patroon waarbij Kamerleden vaak wel vragen stellen, maar vervolgens niet doorpakken. Parlementariërs wijzen soms al in een vroeg stadium op grote problemen, en kunnen de "kern van ontwerp- of invoeringsfouten" raken. Maar het blijft veelal bij vragen, waardoor deze problemen blijven bestaan. Wetgeving wordt "soms heel oppervlakkig" behandeld, ook als het ingewikkelde wetten zijn met grote gevolgen voor mensen.
Kamerleden die wél hun huiswerk deden en slechte wetten probeerden aan te passen, kregen zelden steun van andere parlementariërs. Die lieten zich volgens de commissie te gemakkelijk "geruststellen" door het kabinet.
Pers
In sommige gevallen hebben Kamerleden niet alleen gefaald in hun taak als controleur van de overheid en medewetgever, maar hard en slecht fraudebeleid zelfs aangejaagd. Dit gebeurde veelal in "wisselwerking" met de pers, die er ook flink van langs krijgt in het rapport. De media hebben vaak te veel aandacht "voor ophef en conflict en minder voor het inhoudelijke debat".
Journalisten hebben onevenredig vaak over fraude met sociale zekerheid geschreven. "Sociale zekerheid werd synoniem voor fraude", concludeert de commissie. Kamerleden springen hier vaak weer op in, waardoor pers en parlement "het slechtste in elkaar naar boven" halen en een "papegaaiencircuit" ontstaat.
Om herhaling van schandalen als de toeslagenaffaire te voorkomen, beveelt de commissie de Kamer aan zijn taken serieus te nemen. Het kabinet moet het parlement beter informeren, en de Kamer moet zijn eigen positie versterken, bijvoorbeeld door meer ondersteuning te vragen.
Meer uit Politiek
MAASTRICHT (ANP) - Het is "heel onwaarschijnlijk" dat Frans Timmermans terugkeert in de politiek. Dat zei de voormalige partijleider van GroenLinks-PvdA in gesprek met journalist Jaïr Ferwerda van RTL Tonight. Hij wil "absoluut niet" als minister aan de slag, mocht GroenLinks-PvdA in het kabinet belanden.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - GroenLinks-PvdA moet veel meer de straat op en de wijk in, zei de nieuwe fractievoorzitter Jesse Klaver op een bijeenkomst woensdagavond met circa vijfhonderd leden in het Utrechtse poppodium De Helling. "We moeten met andere bubbels in aanraking komen."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB is in zetels gehalveerd bij de verkiezingen en heeft daarom geen ambities om te regeren, verklaart partijleider Caroline van der Plas nadat ze heeft gesproken met verkenner Wouter Koolmees. Verder heeft ze aangegeven dat een "centrumrechtse coalitie goed zou passen" na de verkiezingen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) wil andere partijen via de verkenner vragen om de PVV niet langer uit te sluiten als mogelijke coalitiepartner. Dat zei Eerdmans voorafgaand aan zijn afspraak met verkenner Wouter Koolmees (D66). JA21 wil graag samenwerken met "partijen uit de groep PVV, D66, VVD, CDA, BBB of SGP" in een 'centrumrechtse' coalitie.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat alle partijen zich "constructief" moeten opstellen in de kabinetsformatie. Dat zei hij voordat zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) begon. Verder hield hij zich grotendeels op de vlakte.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA wil "heel graag bijdragen om Nederland weer vooruit te helpen" en dat kan "vanuit de coalitie, kan ook vanuit de oppositie", zo bleef hij woensdag herhalen voorafgaand aan het gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij benoemde hij ook "geen blokkades vooraf" te hebben. De nieuwe linkse partijleider lijkt zich daarmee af te zetten tegen Dilan Yeşilgöz van de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) brengt woensdag, donderdag en vrijdag een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij zal een bezoek brengen aan Ramallah in de Westelijke Jordaanoever, maar gaat volgens zijn woordvoerder niet naar Gaza. Op zijn agenda staan ontmoetingen met zijn Israëlische en Palestijnse ambtsgenoten, de Israëlische president Isaac Herzog en Mohammad Mustafa, de premier van de Palestijnse Autoriteit.
17 uur geleden