Commissie Democraten bijeen over onlineprocedures voor kandidaat
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een commissie van de Democratische Partij van president Joe Biden komt vrijdag bijeen om te praten over een procedure waarmee partijleden snel online kunnen stemmen over de presidentskandidaat voor de verkiezingen van 5 november. Het congres van de partij is 19 augustus in Chicago en dan zou Joe Biden officieel als de presidentskandidaat worden geïnstalleerd.
De partij is inmiddels diep verdeeld over Biden, omdat hij onder meer in een debat met de Republikein Donald Trump eind juni een erg verwarde indruk maakte en te oud zou zijn voor een nieuwe ambtstermijn. Dit zou de verkiezingen begin november voor de Democraten tot een verloren zaak maken.
Naast het partijcongres is eerder al het idee van een onlinestemming vooraf gelanceerd. Dit heeft ook tot tweedracht geleid. Volgens de tegenstanders proberen aanhangers van Biden hem via internet tot de kandidaat uit te roepen voor het partijcongres plaatsvindt.
Onlinestemming
De voorzitter van het partijbestuur, Jaime Harrison, sprak dit tegen. Volgens hem is de onlinestemming nodig om in Ohio de Democratische presidentskandidaat in te schrijven. Na 7 augustus zou dat volgens de plaatselijke wetgeving niet meer mogelijk zijn en bestaat het risico dat er daar geen Democratische presidentskandidaat meer meedoet. Dit probleem is opgelost door de Republikeinse gouverneur van de staat, Mike DeWine, die de uiterste datum in de regelgeving naar 31 augustus heeft verschoven.
De Democratische commissie moet zich nu buigen over de vraag of er een onlinestemming komt en wanneer. Zondag is er opnieuw beraad over de kwestie.
'Biden blijft'
Ondertussen schatten tal van Amerikaanse media dat de 81-jarige Biden er snel mee ophoudt en dat mogelijk komend weekend al bekendmaakt. Zo zou er door strategen en donoren van de partij al niet meer worden gepraat over de vraag of Biden 5 november als presidentskandidaat meedoet. Punt van discussie zou zijn wie dan de vicepresidentskandidaat wordt van Kamala Harris, de huidige vicepresident. Volgens een vrijdag gepubliceerde peiling zou 60 procent van de ondervraagde Democraten haar als kandidaat kansrijk zien.
In het Witte Huis wordt evenwel tegengesproken dat Biden overweegt zijn kandidatuur in te trekken. Een campagnemanager voor Biden, Quentin Fulks, zei vrijdag dat "er niet wordt gewerkt met wat voor scenario dan ook waarbij president Biden niet bovenaan de kieslijst staat, Biden is en blijft de Democratische kandidaat".
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
8 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
9 uur geleden