Commissaris van de Koning: de oorlog is dichterbij dan wij denken
MEIERIJSTAD (ANP) - "De oorlog is dichterbij dan wij denken", zei commissaris van de Koning in Noord-Brabant Ina Adema tijdens de start van het 80e bevrijdingsjaar in die provincie. De aftrap was op de Vlagheide in Meierijstad, waar in september 1944 de bevrijding van Noord-Brabant begon met de landing van duizenden jonge parachutisten voor Operatie Market Garden.
"Wij vieren 80 jaar vrijheid terwijl die vrijheid misschien wel meer dan ooit onder druk staat. Juist daarom moeten we nadrukkelijk stilstaan bij de vraag wat onze vrijheid ons waard is. Juist daarom moeten we de werkelijke waarde van onze vrijheid onder ogen zien. Dat zijn wij schatplichtig aan onze bevrijders. Aan de mensen die de moed hebben gehad om onze vrijheid te bevechten. En aan alle mensen op de wereld die niet in vrijheid leven", vervolgde Adema.
In haar toespraak haalde ze verhalen van jongeren uit Iran, Rusland en Oekraïne aan, voor wie vrijheid niet vanzelfsprekend is. "Wat een luxe dat wij in vrede en veiligheid kunnen leven. Dat wij mogen zeggen wat we vinden van onze koning. Ook als we het niet met hem eens zijn. Onze vrijheid is een kostbaar bezit. En toch gaan we er vaak achteloos en onvoorzichtig mee om. Het behoud van vrijheid vraagt om het nemen van verantwoordelijkheid. En om inspanningen en investeringen."
Werkwoord
Ook burgemeester van Meierijstad Kees van Rooij sprak woorden van die strekking. "Vrijheid is een werkwoord. Waar wij allemaal samen aan dienen te werken. Dat zijn wij aan onze bevrijders van toen verplicht."
Tijdens de start van het bevrijdingsjaar werd ook de theatervoorstelling Achter de Horizon opgevoerd voor de ruim 450 aanwezige gasten, onder wie de ambassadeur van Amerika. In die voorstelling wordt een antwoord gezocht op de vraag of de waarden die tijdens de bezetting en bevrijding werden gevormd, nog van betekenis zijn voor generaties die daarna kwamen.
Meer uit Binnenland
THE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
17 minuten geledenAMELAND (ANP) - Een groep van 28 wadlopers en vier gidsen is zondagochtend veilig aan land gebracht nadat ze op het wad bij Ameland in de problemen waren gekomen. Rond 08.30 uur zijn de laatste acht mensen aan boord van een reddingsboot gebracht en naar Ameland gevaren.
1 uur geledenAMELAND (ANP) - Een groep van 34 wadlopers wordt zondagochtend met reddingsboten en een helikopter van het wad bij Ameland gehaald. Volgens de veiligheidsregio was het gezelschap in problemen gekomen en waren de hulpdiensten gewaarschuwd.
2 uur geledenWENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.
12 uur geledenVICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.
14 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
20 uur geleden