Commissaris van de Koning: de oorlog is dichterbij dan wij denken
MEIERIJSTAD (ANP) - "De oorlog is dichterbij dan wij denken", zei commissaris van de Koning in Noord-Brabant Ina Adema tijdens de start van het 80e bevrijdingsjaar in die provincie. De aftrap was op de Vlagheide in Meierijstad, waar in september 1944 de bevrijding van Noord-Brabant begon met de landing van duizenden jonge parachutisten voor Operatie Market Garden.
"Wij vieren 80 jaar vrijheid terwijl die vrijheid misschien wel meer dan ooit onder druk staat. Juist daarom moeten we nadrukkelijk stilstaan bij de vraag wat onze vrijheid ons waard is. Juist daarom moeten we de werkelijke waarde van onze vrijheid onder ogen zien. Dat zijn wij schatplichtig aan onze bevrijders. Aan de mensen die de moed hebben gehad om onze vrijheid te bevechten. En aan alle mensen op de wereld die niet in vrijheid leven", vervolgde Adema.
In haar toespraak haalde ze verhalen van jongeren uit Iran, Rusland en Oekraïne aan, voor wie vrijheid niet vanzelfsprekend is. "Wat een luxe dat wij in vrede en veiligheid kunnen leven. Dat wij mogen zeggen wat we vinden van onze koning. Ook als we het niet met hem eens zijn. Onze vrijheid is een kostbaar bezit. En toch gaan we er vaak achteloos en onvoorzichtig mee om. Het behoud van vrijheid vraagt om het nemen van verantwoordelijkheid. En om inspanningen en investeringen."
Werkwoord
Ook burgemeester van Meierijstad Kees van Rooij sprak woorden van die strekking. "Vrijheid is een werkwoord. Waar wij allemaal samen aan dienen te werken. Dat zijn wij aan onze bevrijders van toen verplicht."
Tijdens de start van het bevrijdingsjaar werd ook de theatervoorstelling Achter de Horizon opgevoerd voor de ruim 450 aanwezige gasten, onder wie de ambassadeur van Amerika. In die voorstelling wordt een antwoord gezocht op de vraag of de waarden die tijdens de bezetting en bevrijding werden gevormd, nog van betekenis zijn voor generaties die daarna kwamen.
Meer uit Binnenland
GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
3 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
5 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
6 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
7 uur geleden