Commissaris Brabant hoopt op minder verloop in Provinciale Staten
DEN BOSCH (ANP) - Commissaris van de Koning in Noord-Brabant Ina Adema hoopt dat het aantal wisselingen in de komende periode van de Provinciale Staten minder groot zal zijn dan in de afgelopen periode. Na het beëdigen van de nieuwe Statenleden wees Adema erop dat tussentijds "maar liefst" 33 van de 55 Statenleden voortijdig zijn vertrokken.
"Op individueel niveau weliswaar begrijpelijk, voor het collectief van de Staten gewoonweg niet goed", zei Adema. Uit een inventarisatie van Omroep Brabant eerder dit jaar kwam naar voren dat de redenen voor vertrek uit Provinciale Staten in de afgelopen bestuursperiode uiteenliepen. Zo maakten sinds 2019 in totaal tien Statenleden de overstap naar Gedeputeerde Staten. Verder verruilden negen Statenleden een zetel voor het wethouderschap en speelde het uiteenvallen van Forum voor Democratie in Noord-Brabant een rol in het grote verloop.
In de nieuwe Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft de BoerBurgerBeweging (BBB) elf zetels gekregen. Daarmee is de BBB de grootste partij geworden. Na de BBB volgen VVD (negen zetels) en GroenLinks (vijf zetels). Adema zei dat ze hoopt en er vanuit gaat dat er veel energie zit in de nieuwe Provinciale Staten. Ook zei ze dat het belangrijk is verbinding met de Brabanders te blijven houden.
Vrij en scherp
In Zeeland benadrukte commissaris van de Koning Han Polman dat de gekozen Statenleden zich vrij moeten voelen om naar "eer en geweten keuzes te maken". Ook zei Polman dat de Statenleden in debatten scherp mogen zijn op de inhoud, maar tegelijkertijd vroeg hij elkaar niet op de persoon aan te vallen.
De BBB is in de verkiezingen van maart in Zeeland de grootste partij geworden met negen van de 39 zetels.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het zou "zeer ongewenst" zijn als de Europese Unie zonder instemming van België gebruik gaat maken van bevroren Russische tegoeden. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in een debat over de EU-top later deze week waar een besluit valt over financiële steun aan Oekraïne voor de komende twee jaar.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert spreekt woensdag met de leiders van zeven kleinere fracties. Het gaat om de fractievoorzitters van de ChristenUnie, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, BBB, SGP en SP. Tussendoor en ook 's avonds overlegt ze met de leiders van D66, CDA en VVD.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag meerdere moties aangenomen waarin staat dat Nederland de Amerikaanse militaire acties in het Caribisch gebied niet moet steunen. De Kamer wil niet dat Nederland militaire steun biedt, helpt bij de voorbereidingen of inlichtingen deelt met de Verenigde Staten. Ook heeft de Kamer militaire steun voor het Caribische deel van het koninkrijk uitgesproken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil nog deze week in debat met de ministers Femke Wiersma (Landbouw, BBB), Robert Tieman (Infrastructuur, BBB) en staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD) over mestregels. Vorige week kwam naar buiten dat tussen deze drie demissionaire bewindspersonen een conflict is ontstaan over mestregels die vanaf 1 januari 2026 moeten ingaan. Of het plan nog voor de kerstvakantie in het kabinet wordt besproken, is onzeker.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat er in 2027 één landelijke doorstroomtoets komt voor basisschoolleerlingen. Dinsdagmiddag werd een motie van D66-Kamerlid Ilana Rooderkerk, die hierom vroeg, aangenomen. Tijdens een debat afgelopen donderdag zei demissionair staatssecretaris van Onderwijs Koen Becking (VVD) nog dat het niet mogelijk is om dit voor het schooljaar 2029-2030 voor elkaar te krijgen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er een transparantieverplichting komt over het privébezit van het koninklijk huis. De Kamer wil ook dat uitkeringsgerechtigde leden van het koninklijk huis evenveel belasting gaan betalen als alle andere Nederlanders. Daarvoor moet de grondwet worden aangepast.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de initiatiefwet van D66 en VVD gestemd die embryokweek voor onderzoek mogelijk maakt. De initiatiefnemers hopen dat dit leidt tot medische doorbraken, waardoor ivf-behandelingen worden verbeterd en erfelijke ziektes vroegtijdig kunnen worden opgespoord. ChristenUnie en SGP pleitten voorafgaand aan de stemming nog vurig tegen het voorstel.
12 uur geleden