Commissaris Brabant hoopt op minder verloop in Provinciale Staten
DEN BOSCH (ANP) - Commissaris van de Koning in Noord-Brabant Ina Adema hoopt dat het aantal wisselingen in de komende periode van de Provinciale Staten minder groot zal zijn dan in de afgelopen periode. Na het beëdigen van de nieuwe Statenleden wees Adema erop dat tussentijds "maar liefst" 33 van de 55 Statenleden voortijdig zijn vertrokken.
"Op individueel niveau weliswaar begrijpelijk, voor het collectief van de Staten gewoonweg niet goed", zei Adema. Uit een inventarisatie van Omroep Brabant eerder dit jaar kwam naar voren dat de redenen voor vertrek uit Provinciale Staten in de afgelopen bestuursperiode uiteenliepen. Zo maakten sinds 2019 in totaal tien Statenleden de overstap naar Gedeputeerde Staten. Verder verruilden negen Statenleden een zetel voor het wethouderschap en speelde het uiteenvallen van Forum voor Democratie in Noord-Brabant een rol in het grote verloop.
In de nieuwe Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft de BoerBurgerBeweging (BBB) elf zetels gekregen. Daarmee is de BBB de grootste partij geworden. Na de BBB volgen VVD (negen zetels) en GroenLinks (vijf zetels). Adema zei dat ze hoopt en er vanuit gaat dat er veel energie zit in de nieuwe Provinciale Staten. Ook zei ze dat het belangrijk is verbinding met de Brabanders te blijven houden.
Vrij en scherp
In Zeeland benadrukte commissaris van de Koning Han Polman dat de gekozen Statenleden zich vrij moeten voelen om naar "eer en geweten keuzes te maken". Ook zei Polman dat de Statenleden in debatten scherp mogen zijn op de inhoud, maar tegelijkertijd vroeg hij elkaar niet op de persoon aan te vallen.
De BBB is in de verkiezingen van maart in Zeeland de grootste partij geworden met negen van de 39 zetels.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
8 uur geleden