Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Commissaris Brabant hoopt op minder verloop in Provinciale Staten

Commissaris Brabant hoopt op minder verloop in Provinciale Staten

DEN BOSCH (ANP) - Commissaris van de Koning in Noord-Brabant Ina Adema hoopt dat het aantal wisselingen in de komende periode van de Provinciale Staten minder groot zal zijn dan in de afgelopen periode. Na het beëdigen van de nieuwe Statenleden wees Adema erop dat tussentijds "maar liefst" 33 van de 55 Statenleden voortijdig zijn vertrokken.

"Op individueel niveau weliswaar begrijpelijk, voor het collectief van de Staten gewoonweg niet goed", zei Adema. Uit een inventarisatie van Omroep Brabant eerder dit jaar kwam naar voren dat de redenen voor vertrek uit Provinciale Staten in de afgelopen bestuursperiode uiteenliepen. Zo maakten sinds 2019 in totaal tien Statenleden de overstap naar Gedeputeerde Staten. Verder verruilden negen Statenleden een zetel voor het wethouderschap en speelde het uiteenvallen van Forum voor Democratie in Noord-Brabant een rol in het grote verloop.

In de nieuwe Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft de BoerBurgerBeweging (BBB) elf zetels gekregen. Daarmee is de BBB de grootste partij geworden. Na de BBB volgen VVD (negen zetels) en GroenLinks (vijf zetels). Adema zei dat ze hoopt en er vanuit gaat dat er veel energie zit in de nieuwe Provinciale Staten. Ook zei ze dat het belangrijk is verbinding met de Brabanders te blijven houden.

Vrij en scherp

In Zeeland benadrukte commissaris van de Koning Han Polman dat de gekozen Statenleden zich vrij moeten voelen om naar "eer en geweten keuzes te maken". Ook zei Polman dat de Statenleden in debatten scherp mogen zijn op de inhoud, maar tegelijkertijd vroeg hij elkaar niet op de persoon aan te vallen.

De BBB is in de verkiezingen van maart in Zeeland de grootste partij geworden met negen van de 39 zetels.

Meer uit Politiek

Kabinet ziet geen acute dreiging voor Aruba, Bonaire en Curaçao

DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.

15 uur geleden
Ministerraad stemt in met besluit stroomstootverbod veehouderij

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.

16 uur geleden
Heinen optimistisch over oplossing gebruik Russische tegoeden

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.

18 uur geleden
Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

19 uur geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

19 uur geleden
Van Marum: nieuw kabinet moet minister van Digitale Zaken krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.

19 uur geleden
Minister maakt grappen over doodsbedreigingen tegen Hoofdpiet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".

20 uur geleden