Commissaris Brabant hoopt op minder verloop in Provinciale Staten
DEN BOSCH (ANP) - Commissaris van de Koning in Noord-Brabant Ina Adema hoopt dat het aantal wisselingen in de komende periode van de Provinciale Staten minder groot zal zijn dan in de afgelopen periode. Na het beëdigen van de nieuwe Statenleden wees Adema erop dat tussentijds "maar liefst" 33 van de 55 Statenleden voortijdig zijn vertrokken.
"Op individueel niveau weliswaar begrijpelijk, voor het collectief van de Staten gewoonweg niet goed", zei Adema. Uit een inventarisatie van Omroep Brabant eerder dit jaar kwam naar voren dat de redenen voor vertrek uit Provinciale Staten in de afgelopen bestuursperiode uiteenliepen. Zo maakten sinds 2019 in totaal tien Statenleden de overstap naar Gedeputeerde Staten. Verder verruilden negen Statenleden een zetel voor het wethouderschap en speelde het uiteenvallen van Forum voor Democratie in Noord-Brabant een rol in het grote verloop.
In de nieuwe Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft de BoerBurgerBeweging (BBB) elf zetels gekregen. Daarmee is de BBB de grootste partij geworden. Na de BBB volgen VVD (negen zetels) en GroenLinks (vijf zetels). Adema zei dat ze hoopt en er vanuit gaat dat er veel energie zit in de nieuwe Provinciale Staten. Ook zei ze dat het belangrijk is verbinding met de Brabanders te blijven houden.
Vrij en scherp
In Zeeland benadrukte commissaris van de Koning Han Polman dat de gekozen Statenleden zich vrij moeten voelen om naar "eer en geweten keuzes te maken". Ook zei Polman dat de Statenleden in debatten scherp mogen zijn op de inhoud, maar tegelijkertijd vroeg hij elkaar niet op de persoon aan te vallen.
De BBB is in de verkiezingen van maart in Zeeland de grootste partij geworden met negen van de 39 zetels.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
18 uur geleden