Comité VN wil Great Barrier Reef op lijst bedreigd werelderfgoed
CANBERRA (ANP/RTR) - Een comité van de VN-organisatie UNESCO pleit ervoor het Great Barrier Reef toe te voegen aan de lijst van bedreigd werelderfgoed. Het toekomstbeeld voor het grootste koraalrif ter wereld verslechtert en Australië moet meer doen tegen klimaatverandering, staat in het advies. Australië spreekt van een politieke stap.
De aanbeveling van het comité leidt dan ook tot boze reacties in Australië. De overheid zegt overrompeld te zijn. Milieuminister Susan Ley beschuldigt het UNESCO-comité openlijk van een vooringenomen besluit. Dat slaat op de voorzitter China, zegt een regeringsbron. De relatie tussen de twee landen is door een reeks incidenten verslechterd.
Het koraalrif wordt pas op de lijst van bedreigd werelderfgoed gezet als de 21 landen in het comité ermee akkoord gaan. De stemming vindt volgende maand plaats tijdens een UNESCO-bijeenkomst in China. Bij een plaatsing op de lijst komt extra geld vrij. Het zou echter ook gevolgen kunnen hebben voor de toeristenstroom. Het Great Barrier Reef is een belangrijke trekpleister voor toeristen en levert duizenden banen op.
Australië probeert al jaren te voorkomen dat het Great Barrier Reef wordt toegevoegd aan de lijst van bedreigd werelderfgoed. Sinds UNESCO het gebied in 2015 voor het laatst bezocht, kreeg het meerdere keren door de hoge temperaturen te maken met verbleking en daarmee het afsterven van het koraal. Ley erkent de bedreiging van klimaatverandering, maar stelt dat het "verkeerd" is om "het best beheerde rif ter wereld" op de lijst te zetten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
6 uur geleden