Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Comité aan de slag met complexe invulling klimaatschadefonds

Comité aan de slag met complexe invulling klimaatschadefonds

NEW YORK (ANP) - Het internationale comité dat concrete voorstellen moet doen voor het op te richten fonds voor klimaatschade, is vanaf maandag voor het eerst bijeen. "Jullie zijn niet alleen hier om een fonds op te zetten, het gaat om iets veel groters: een reddingslijn voor kwetsbare mensen en plaatsen", gaf VN-klimaatchef Simon Stiell de leden mee bij de opening van de vergadering. Die wordt gehouden in het Egyptische Luxor.

Tijdens de VN-klimaattop die eind vorig jaar in Egypte werd gehouden, spraken landen af dat er een fonds moet komen dat schade die aan klimaatverandering te wijten is gaat vergoeden. Zo'n fonds is een vurige wens van vooral kwetsbare landen op het zuidelijk halfrond. Zij hebben nu al veel te maken met schade die samenhangt met de oplopende temperaturen op aarde, terwijl ze zelf maar relatief weinig hebben bijgedragen aan de uitstoot van broeikasgassen die de opwarming volgens wetenschappers veroorzaakt.

Op de top werd alleen het principiële besluit genomen dat er een fonds moet komen. Veel vragen staan nog open, bijvoorbeeld hoeveel geld er in dat fonds moet worden gestopt, wie welk aandeel daarvan moet betalen en wat de voorwaarden zijn voor uitkeringen.

Uiteenlopende problemen

Wetenschappers brengen uiteenlopende problemen in verband met klimaatverandering, van overstromingen tot droogte en extreme weersverschijnselen zoals hevige stormen. Het is echter vaak ingewikkeld om onomstotelijk vast te stellen dat een gebeurtenis een direct gevolg is van de opwarming van de aarde. Het comité zal hier voorstellen over moeten doen voor de volgende klimaattop. Die wordt eind dit jaar gehouden in Dubai. Alleen als alle lidstaten die meepraten het eens worden, is een plan kansrijk.

Het comité krijgt hulp van buitenaf. Zo is een team samengesteld van financiële specialisten van verschillende VN-organisaties. "Er is een hoop werk te doen en weinig tijd", zei Stiell tegen het comité. Hij riep de leden dan ook op om "creatief en constructief" aan de slag te gaan.

Meer uit Buitenland

Israël legt Spaanse vicepremier inreisverbod op

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël weert de Spaanse vicepremier en arbeidsminister Yolanda Díaz. Het inreisverbod volgt op de aankondiging van maatregelen tegen Israël door de Spaanse premier Pedro Sánchez wegens wat hij "de genocide in Gaza" noemde.

1 uur geleden
Israël werpt 'storm' over Gaza als Hamas eisen VS niet inwilligt

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft Hamas naar eigen zeggen "een laatste waarschuwing" gegeven om maandag in te stemmen met de Amerikaanse eis om de resterende Israëlische gijzelaars vrij te laten en zich over te geven. Doet de Palestijnse beweging dat niet, dan zal Israël zijn bombardementen op Gaza opvoeren, schrijft defensieminister Israel Katz op X. De uitspraken zijn van voordat bekend werd dat maandagochtend bij een aanslag in Jeruzalem meerdere doden vielen.

2 uur geleden
Grote staking legt metroverkeer Londen plat

LONDEN (ANP/AFP) - De metro in de Britse hoofdstad Londen ligt vrijwel plat door een grote staking van het personeel. De actie duurt tot en met donderdag en zorgt voor veel ongemak voor passagiers, die gedwongen worden om thuis te werken of alternatieve vervoersmiddelen moeten zoeken zoals bussen. Dagelijks maken miljoenen mensen gebruik van de metro in Londen.

2 uur geleden
Dodental Jeruzalem opgelopen, Hamas prijst aanslag

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Palestijnse Hamasbeweging heeft de schietpartij in Jeruzalem geprezen. Volgens Israëlische media kwamen vooralsnog zes mensen om. Ook raakten meerdere mensen ernstig gewond. Volgens Hamas zou de aanslag zijn gepleegd door twee Palestijnse militanten. De organisatie noemde de aanval "een natuurlijke reactie" op de "Israëlische genocide" gericht tegen "onze mensen".

3 uur geleden
China hekelt maatregelen Trump om gijzeldiplomatie te bestrijden

BEIJING (ANP/AFP) - China heeft zich uitgesproken tegen het Amerikaanse besluit om een zwarte lijst te maken met landen die Amerikanen onterecht vastzetten. "China is een rechtsstaat en er is absoluut geen sprake van onrechtmatige detentie", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.

3 uur geleden
Spanje gaat Gaza-betrokkenen en aanvoer voor leger Israël weren

MADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje voert de druk op Israël op. Tankers met brandstof voor het Israëlische leger mogen straks niet meer aanmeren en vliegtuigen met defensiematerieel niet overvliegen. Wie rechtstreeks heeft deelgenomen aan de oorlog in Gaza mag Spanje niet meer in, kondigde premier Pedro Sánchez maandag aan.

4 uur geleden
Doden door schietpartij in Jeruzalem

JERUZALEM (ANP) - Het dodental door een schietpartij in Jeruzalem is gestegen naar vijf. Dat berichten Israëlische media, waaronder Haaretz en Times of Israel. De ambulancedienst meldde eerder dat er ongeveer vijftien gewonden waren.

5 uur geleden