CoMensha: slachtoffers mensenhandel verdwijnen uit zicht
DEN HAAG (ANP) - Slachtoffers van mensenhandel verdwijnen steeds meer uit zicht, vreest het Coördinatiecentrum tegen Mensenhandel (CoMensha). Het aantal meldingen van slachtoffers is afgelopen jaar afgenomen, maar het centrum vermoedt dat het daadwerkelijk aantal slachtoffers juist toeneemt. Daarom wil het een onafhankelijk onderzoek naar de problematiek, meldt het centrum dinsdag, op de Europese Dag tegen Mensenhandel.
In 2021 registreerde CoMensha 791 nieuwe slachtoffers van mensenhandel in Nederland. Dat is beduidend minder dan in 2020 (1013) en 2019 (1372). Met name het aantal meldingen bij de Nationale Politie, ziet CoMensha, is flink lager dan eerdere jaren.
Ina Hut, directeur-bestuurder van CoMensha, vermoedt echter dat de cijfers niet de werkelijke situatie weergeven. "Integendeel. Steeds meer mensen zijn kwetsbaar. Mensenhandelaren maken daar misbruik van, maar dat zien we niet terug in de cijfers. Dat betekent dat er steeds minder zicht op uitbuitingsslachtoffers is en dat slachtoffers niet de hulp en bescherming krijgen waar ze recht op hebben." De schatting is dat in werkelijkheid ongeveer vijfduizend mensen per jaar slachtoffer zijn van mensenhandel in Nederland.
Nationaal Rapporteur
CoMensha brengt in opdracht van het ministerie van Justitie en Veiligheid de feiten over aard en omvang van (vermoedelijke) slachtoffers van mensenhandel in Nederland in beeld. Dit gebeurt onder meer ten behoeve van de Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen. Deze laat in reactie weten dat Nederland de plicht heeft mensen te beschermen. "Als Nationaal Rapporteur zie ik dat deze bescherming echter voor een aantal specifieke groepen tekortschiet."
Volgens de Nationaal Rapporteur is mensenhandel grotendeels een verborgen probleem. "Toch komt het overal in het land voor: mensen worden uitgebuit in bloedhete wasserijen, seksueel uitgebuit in hotelkamers of als huisslaaf opgesloten." Het gaat volgens de rapporteur om "complexe problematiek en slachtoffers die zich in kwetsbare situaties bevinden". "Het is en blijft ontzettend belangrijk dat we slachtoffers opvang en bescherming bieden, zodat zij in een veilige omgeving kunnen herstellen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
20 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
1 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
1 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
1 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
3 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
3 uur geleden