CoMensha: slachtoffers mensenhandel verdwijnen uit zicht
DEN HAAG (ANP) - Slachtoffers van mensenhandel verdwijnen steeds meer uit zicht, vreest het Coördinatiecentrum tegen Mensenhandel (CoMensha). Het aantal meldingen van slachtoffers is afgelopen jaar afgenomen, maar het centrum vermoedt dat het daadwerkelijk aantal slachtoffers juist toeneemt. Daarom wil het een onafhankelijk onderzoek naar de problematiek, meldt het centrum dinsdag, op de Europese Dag tegen Mensenhandel.
In 2021 registreerde CoMensha 791 nieuwe slachtoffers van mensenhandel in Nederland. Dat is beduidend minder dan in 2020 (1013) en 2019 (1372). Met name het aantal meldingen bij de Nationale Politie, ziet CoMensha, is flink lager dan eerdere jaren.
Ina Hut, directeur-bestuurder van CoMensha, vermoedt echter dat de cijfers niet de werkelijke situatie weergeven. "Integendeel. Steeds meer mensen zijn kwetsbaar. Mensenhandelaren maken daar misbruik van, maar dat zien we niet terug in de cijfers. Dat betekent dat er steeds minder zicht op uitbuitingsslachtoffers is en dat slachtoffers niet de hulp en bescherming krijgen waar ze recht op hebben." De schatting is dat in werkelijkheid ongeveer vijfduizend mensen per jaar slachtoffer zijn van mensenhandel in Nederland.
Nationaal Rapporteur
CoMensha brengt in opdracht van het ministerie van Justitie en Veiligheid de feiten over aard en omvang van (vermoedelijke) slachtoffers van mensenhandel in Nederland in beeld. Dit gebeurt onder meer ten behoeve van de Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen. Deze laat in reactie weten dat Nederland de plicht heeft mensen te beschermen. "Als Nationaal Rapporteur zie ik dat deze bescherming echter voor een aantal specifieke groepen tekortschiet."
Volgens de Nationaal Rapporteur is mensenhandel grotendeels een verborgen probleem. "Toch komt het overal in het land voor: mensen worden uitgebuit in bloedhete wasserijen, seksueel uitgebuit in hotelkamers of als huisslaaf opgesloten." Het gaat volgens de rapporteur om "complexe problematiek en slachtoffers die zich in kwetsbare situaties bevinden". "Het is en blijft ontzettend belangrijk dat we slachtoffers opvang en bescherming bieden, zodat zij in een veilige omgeving kunnen herstellen."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
14 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
18 uur geleden