Colombiaanse rebellengroep legt wapens neer
CARACAS (ANP/AFP) - De Colombiaanse rebellengroep Segunda Marquetalia heeft toegezegd de wapens neer te leggen en gevangenen vrij te laten. Dat hebben de organisatie, een afsplitsing van de guerrillabeweging FARC, en een overheidsonderhandelaar in de nacht van zaterdag op zondag bekendgemaakt.
Colombia wordt al decennia geteisterd door geweld tussen zijn veiligheidsdiensten en guerrilla's, paramilitairen en drugsbendes. Het land sloot in 2016 een historisch vredesakkoord met de grote guerrillagroep FARC. Segunda Marquetalia wordt geleid door Iván Márquez, die in 2016 nog optrad als onderhandelaar voor de FARC en senator werd. Hij nam later de wapens weer op.
De Colombiaanse regering maakte in februari bekend in vredesoverleg te zijn met het ongeveer 1600 strijders tellende Segunda Marquetalia. Het is de derde guerrillabeweging waar de regering van president Gustavo Petro onderhandelingen mee aan is gegaan. Met ELN kwam het tot een al meermaals verlengd tijdelijk staakt-het-vuren, maar nog niet tot een vredesbestand. Rebellengroep EMC viel afgelopen april uit elkaar, waardoor de helft van de aangesloten strijders de besprekingen de rug toekeerden.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense luchtafweer heeft bij de laatste luchtaanvallen uit Rusland maar één van de 27 afgevuurde ballistische raketten neergehaald. Dit zei president Volodymyr Zelensky, die zoals gebruikelijk aandringt op de levering van luchtafweersystemen. Volgens Zelensky is er maar één onderschept omdat het land luchtafweerraketten voor het Amerikaanse defensiesysteem Patriot mist.
8 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben vrijdag weer gedemonstreerd in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Ze eisen dat oud-defensieminister Mychajlo Fedorov weer wordt aangesteld. Hij is erg populair in het land, onder meer omdat hij vroeg in de oorlog tegen Rusland het gebruik van drones heeft omarmd.
10 uur geledenNAPELS (ANP/RTR) - Een aardbeving met een kracht van 4.7 heeft vrijdag het Italiaanse Napels opgeschrikt. Het epicentrum lag volgens persbureau ANSA in het vulkanische gebied Campi Flegrei. De lokale autoriteiten melden dat op sommige plekken de stroom was uitgevallen. Het trein- en metroverkeer is uit angst voor naschokken stilgelegd.
12 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Ambassadeurs van de Europese Unie komen maandag bijeen voor een spoedvergadering over de situatie rond de Spaanse exclave Ceuta. Tienduizenden mensen staken de afgelopen dagen illegaal de grens over vanuit Marokko. Verschillende EU-leiders spraken zich hierover uit of kwamen met maatregelen.
12 uur geledenCEUTA (ANP/AFP) - Meer dan 48.000 van de migranten die de Spaanse exclave Ceuta bij Marokko wisten te bereiken, zijn teruggekeerd naar Marokko. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken aan AFP.
14 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het weerfenomeen El Niño wint de komende maanden aan kracht, waarschuwt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO). Volgens de VN-organisatie zal het fenomeen zich vooral tussen augustus en oktober laten gelden. Dat kan in grote delen van de wereld leiden tot hogere temperaturen dan gemiddeld en tot aanzienlijke veranderingen in neerslagpatronen.
15 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - Er zijn nieuwe natuurbranden uitgebroken bij de Griekse hoofdstad Athene. Deze kunnen zich vanwege de harde wind snel verspreiden, waarschuwt de brandweer. Een deel van een voorstad ten westen van Athene moest worden geëvacueerd.
15 uur geleden