Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Colombiaanse rebellengroep legt wapens neer

Colombiaanse rebellengroep legt wapens neer

CARACAS (ANP/AFP) - De Colombiaanse rebellengroep Segunda Marquetalia heeft toegezegd de wapens neer te leggen en gevangenen vrij te laten. Dat hebben de organisatie, een afsplitsing van de guerrillabeweging FARC, en een overheidsonderhandelaar in de nacht van zaterdag op zondag bekendgemaakt.

Colombia wordt al decennia geteisterd door geweld tussen zijn veiligheidsdiensten en guerrilla's, paramilitairen en drugsbendes. Het land sloot in 2016 een historisch vredesakkoord met de grote guerrillagroep FARC. Segunda Marquetalia wordt geleid door Iván Márquez, die in 2016 nog optrad als onderhandelaar voor de FARC en senator werd. Hij nam later de wapens weer op.

De Colombiaanse regering maakte in februari bekend in vredesoverleg te zijn met het ongeveer 1600 strijders tellende Segunda Marquetalia. Het is de derde guerrillabeweging waar de regering van president Gustavo Petro onderhandelingen mee aan is gegaan. Met ELN kwam het tot een al meermaals verlengd tijdelijk staakt-het-vuren, maar nog niet tot een vredesbestand. Rebellengroep EMC viel afgelopen april uit elkaar, waardoor de helft van de aangesloten strijders de besprekingen de rug toekeerden.

Meer uit Buitenland

VS waarschuwen scheepvaart: blokkade havens Iran nog van kracht

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de scheepvaart gewaarschuwd dat de Amerikaanse zeeblokkade van Iraanse havens nog van kracht is. Dat staat in een bericht van de krijgsmacht dat persbureau Reuters heeft ingezien.

25 minuten geleden
Von der Leyen: pas bij echt ander Iran opheffen sancties denkbaar

ÉVIAN (ANP) - Iran moet echt veranderen om af te komen van Europese sancties, zegt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. "Als er geen gedragsverandering is, kun je de sancties voor het schenden van de mensenrechten en voor massavernietigingswapens niet opheffen."

54 minuten geleden
Iran gaat 'servicekosten' rekenen in de Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt "maritieme servicekosten" te gaan rekenen voor schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat meldt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken tijdens een persconferentie. Deze servicekosten komen naar eigen zeggen in de plaats van tolheffing en zouden in de overeenkomst staan die Iran met de VS heeft gesloten.

2 uur geleden
Hezbollah: geen operaties uitgevoerd sinds aankondiging akkoord

BEIROET (ANP/RTR) - Een functionaris van Hezbollah heeft gezegd dat de groepering geen operaties heeft uitgevoerd sinds de aankondiging van het akkoord tussen Iran en de Verenigde Staten. De bron, die anoniem wenst te blijven, zegt ook dat het standpunt over de wapenstilstand afhankelijk is van de naleving door Israël.

3 uur geleden
EU-ministers akkoord met sancties tegen betrokkenen dood Navalny

LUXEMBURG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben maandag nieuwe sancties aangenomen tegen 34 Russische mensen en 47 organisaties en/of bedrijven. Onder hen bevinden zich vijftien mensen en een bedrijf die een rol hebben gespeeld bij de vervolging, vergiftiging en dood van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny.

3 uur geleden
Macron: Hormuz-missie kan 2 à 3 dagen na deal van start

ÉVIAN (ANP) - Frankrijk, Nederland en andere bondgenoten kunnen binnen twee à drie dagen na de bevestiging van een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen met een missie om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen. "We zijn klaar om heel snel in actie te komen", zei de Franse president Emmanuel Macron maandag. Hij reageerde op het nieuws dat Washington en Teheran overeenstemming hebben bereikt over het staken van de vijandelijkheden.

3 uur geleden
Britse rechter laat omstreden verbod op Palestine Action in stand

LONDEN (ANP/AFP) - Het Britse hof van beroep heeft een verbod op de actiegroep Palestine Action in stand gelaten. De regering besloot om die pro-Palestijnse groep op de terreurlijst te plaatsen en te verbieden, maar een lagere rechter besloot dat het verbod onwettig was. De regering ging in beroep en kreeg gelijk.

3 uur geleden