Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Colombia en ELN staken aanvallen in aanloop naar wapenstilstand

Colombia en ELN staken aanvallen in aanloop naar wapenstilstand

BOGOTA (ANP) - De Colombiaanse regering en de rebellen van het Nationale Bevrijdingsleger (ELN) hebben beide aangekondigd dat ze elkaar vanaf donderdag niet meer zullen aanvallen. Daarmee nemen de strijdende partijen een voorschot op een eerder overeengekomen staakt-het-vuren, dat op 3 augustus ingaat.

De wapenstilstand was begin juni tot stand gekomen na onderhandelingen in de Cubaanse hoofdstad Havana die een maand hadden geduurd. De Colombiaanse justitie trok tijdens de onderhandelingen een arrestatiebevel voor ELN-leider Antonio Garcia in.

De extreemlinkse ELN telt bijna 6000 leden en werd in de jaren zestig opgericht door radicale katholieke priesters. De activiteiten worden betaald met ontvoeringen, afpersing en drugshandel. De organisatie was in 2017 ook verantwoordelijk voor de ontvoering van de Nederlandse programmamaker Derk Bolt, die na zes dagen werd vrijgelaten.

Verschillende Colombiaanse regeringen hebben sinds 2018 met de guerrillaorganisatie onderhandeld over vrede, maar zonder resultaat. De huidige president Gustavo Petro, de eerste linkse president van het land, had bij zijn aantreden vorig jaar "totale vrede" beloofd. In 2016 sloot de Colombiaanse regering al vrede met de veel grotere rebellengroep FARC.

Meer uit Buitenland

Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

1 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

1 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

2 uur geleden
Rubio: VS hebben hulp NAVO niet ingeroepen in Straat van Hormuz

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.

3 uur geleden
Europese landen: Israël moet stoppen met bouwen nederzettingen

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.

4 uur geleden
Oekraïense president Zelensky uitgenodigd voor NAVO-top Turkije

HELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.

5 uur geleden
Partijgenoot Macron stelt zich kandidaat bij presidentsverkiezing

RODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.

6 uur geleden