Colombia en ELN staken aanvallen in aanloop naar wapenstilstand
BOGOTA (ANP) - De Colombiaanse regering en de rebellen van het Nationale Bevrijdingsleger (ELN) hebben beide aangekondigd dat ze elkaar vanaf donderdag niet meer zullen aanvallen. Daarmee nemen de strijdende partijen een voorschot op een eerder overeengekomen staakt-het-vuren, dat op 3 augustus ingaat.
De wapenstilstand was begin juni tot stand gekomen na onderhandelingen in de Cubaanse hoofdstad Havana die een maand hadden geduurd. De Colombiaanse justitie trok tijdens de onderhandelingen een arrestatiebevel voor ELN-leider Antonio Garcia in.
De extreemlinkse ELN telt bijna 6000 leden en werd in de jaren zestig opgericht door radicale katholieke priesters. De activiteiten worden betaald met ontvoeringen, afpersing en drugshandel. De organisatie was in 2017 ook verantwoordelijk voor de ontvoering van de Nederlandse programmamaker Derk Bolt, die na zes dagen werd vrijgelaten.
Verschillende Colombiaanse regeringen hebben sinds 2018 met de guerrillaorganisatie onderhandeld over vrede, maar zonder resultaat. De huidige president Gustavo Petro, de eerste linkse president van het land, had bij zijn aantreden vorig jaar "totale vrede" beloofd. In 2016 sloot de Colombiaanse regering al vrede met de veel grotere rebellengroep FARC.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
2 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.
4 uur geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.
6 uur geleden