Colombia en ELN staken aanvallen in aanloop naar wapenstilstand
BOGOTA (ANP) - De Colombiaanse regering en de rebellen van het Nationale Bevrijdingsleger (ELN) hebben beide aangekondigd dat ze elkaar vanaf donderdag niet meer zullen aanvallen. Daarmee nemen de strijdende partijen een voorschot op een eerder overeengekomen staakt-het-vuren, dat op 3 augustus ingaat.
De wapenstilstand was begin juni tot stand gekomen na onderhandelingen in de Cubaanse hoofdstad Havana die een maand hadden geduurd. De Colombiaanse justitie trok tijdens de onderhandelingen een arrestatiebevel voor ELN-leider Antonio Garcia in.
De extreemlinkse ELN telt bijna 6000 leden en werd in de jaren zestig opgericht door radicale katholieke priesters. De activiteiten worden betaald met ontvoeringen, afpersing en drugshandel. De organisatie was in 2017 ook verantwoordelijk voor de ontvoering van de Nederlandse programmamaker Derk Bolt, die na zes dagen werd vrijgelaten.
Verschillende Colombiaanse regeringen hebben sinds 2018 met de guerrillaorganisatie onderhandeld over vrede, maar zonder resultaat. De huidige president Gustavo Petro, de eerste linkse president van het land, had bij zijn aantreden vorig jaar "totale vrede" beloofd. In 2016 sloot de Colombiaanse regering al vrede met de veel grotere rebellengroep FARC.
Meer uit Buitenland
COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
8 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.
8 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
11 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
12 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
12 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
13 uur geleden