Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Collecties over slavernij en Erasmus in 'geheugen van de wereld'

Collecties over slavernij en Erasmus in 'geheugen van de wereld'

DEN HAAG (ANP) - Vier historische collecties waar Nederland bij betrokken is, hebben een speciale status gekregen: ze zijn bijgeschreven op het zogeheten Memory of the World Register van Unesco. De vermelding in het 'geheugen van de wereld' komt er onder meer voor diverse collecties over mensen die tot slaaf waren gemaakt en hun afstammelingen in het Nederlandse deel van het Caraïbisch gebied. Ook de Erasmus Collectie Rotterdam is op het register bijgeschreven.

Unesco is de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Het werelderfgoed helpen beschermen en promoten is een van de taken van de organisatie. Daar horen niet alleen gebouwen bij, maar dus ook archieven, boekencollecties en bijvoorbeeld muziek of films.

De Erasmus Collectie is de grootste collectie boeken van en over de Rotterdamse denker Desiderius Erasmus (geboren tussen 1466 en 1469 - overleden in 1536). In totaal telt de collectie ruim drieduizend boeken van voor 1900. De Bibliotheek Rotterdam heeft ze in bezit.

De Digitale Stad

Een tweede exclusief Nederlandse inschrijving is De Digitale Stad. Dat is een digitaal netwerk dat halverwege de jaren 90 in Amsterdam werd opgezet en daarmee een pionier was in het uitbreiden van de internettoegang.

Het documentaire erfgoed over tot slaafgemaakten dat op de lijst is bijgeschreven, bevindt zich zowel in Nederland als in Suriname, Curaçao en Sint Maarten. Het gaat onder meer om slavernijregisters, aktes van de burgerlijke stand en vergoedingen die bij de afschaffing van de slavernij aan plantage-eigenaren werden betaald. Die afschaffing was voltooid in 1873.

De lijst is bedoeld om te voorkomen dat waardevolle collecties in de vergetelheid raken, of zelfs vernietigd worden. De vierde inschrijving is voor drie manuscripten over het leven op Atjeh, nu deel van Indonesië, van de vijftiende tot de zeventiende eeuw. Deze manuscripten, genaamd Hikayat Aceh, bevinden zich voor een deel in Indonesië en voor een deel in Leiden, in de Universitaire Bibliotheken.

Meer uit Binnenland

Tientallen websites met designerdrugs offline gehaald om gevaren

DEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.

8 minuten geleden
Advocaten: verdachte Z. was tijdens roof niet in Drents Museum

ASSEN (ANP) - Het bewijs tegen vermeende kunstrover Bernhard Z. (35) is minder overweldigend dan het Openbaar Ministerie heeft betoogd, zo hebben zijn advocaten donderdag in hun pleidooi gezegd. Ze hebben gepleit voor vrijspraak.

25 minuten geleden
Vrouw doodgestoken in Hoofddorp, man aangehouden

HOOFDDORP (ANP) - Het slachtoffer van de dodelijke steekpartij in een woning in Hoofddorp woensdagavond is een vrouw, meldt de politie donderdag. De persoon die werd aangehouden is een 34-jarige man uit de Noord-Hollandse plaats.

27 minuten geleden
Staatssecretaris wil brandveiligheidskeuringen voor stallen

DEN HAAG (ANP) - Boeren moeten regelmatig hun technische installaties laten controleren om het risico op stalbranden te voorkomen. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) schrijft in een Kamerbrief dat hij "zo spoedig mogelijk" brandveiligheids- en elektrakeuringen wil invoeren.

31 minuten geleden
AP gaat beveiliging data bij ICT-leveranciers controleren

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) gaat binnenkort bij een aantal ICT-leveranciers in Nederland preventief controleren hoe zij de digitale beveiliging hebben geregeld. Zo kunnen zij tijdig aanpassingen doen als dat nodig blijkt. Na een reeks grote datalekken, bij onder meer Odido en Clinical Diagnostics, wil de AP met deze controles de preventie tegen cyberaanvallen en datalekken bevorderen.

56 minuten geleden
Nieuwe verdachten opgepakt voor fatale schietpartij Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft twee nieuwe verdachten aangehouden voor de dodelijke schietpartij aan het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West vorige maand. Het gaat om twee Amsterdammers van 25 en 36 jaar. Eerder werd al een 24-jarige man uit Amsterdam aangehouden.

1 uur geleden
Raad van State: houd meer rekening met toekomstige generaties

DEN HAAG (ANP) - Houd bij het maken van wetgeving meer rekening met toekomstige generaties, adviseert de Raad van State aan het kabinet. In zijn jaarverslag schrijft het adviesorgaan dat de politiek zich vaak richt op de problemen en mensen van nu. Dat terwijl besluiten over bijvoorbeeld pensioenen, klimaat, migratie en woningbouw veel langer doorwerken. De raad noemt de optie om de grondwet aan te passen om meer rekening te houden met de gevolgen voor kinderen en kleinkinderen.

1 uur geleden