Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Collecties over slavernij en Erasmus in 'geheugen van de wereld'

Collecties over slavernij en Erasmus in 'geheugen van de wereld'

DEN HAAG (ANP) - Vier historische collecties waar Nederland bij betrokken is, hebben een speciale status gekregen: ze zijn bijgeschreven op het zogeheten Memory of the World Register van Unesco. De vermelding in het 'geheugen van de wereld' komt er onder meer voor diverse collecties over mensen die tot slaaf waren gemaakt en hun afstammelingen in het Nederlandse deel van het Caraïbisch gebied. Ook de Erasmus Collectie Rotterdam is op het register bijgeschreven.

Unesco is de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Het werelderfgoed helpen beschermen en promoten is een van de taken van de organisatie. Daar horen niet alleen gebouwen bij, maar dus ook archieven, boekencollecties en bijvoorbeeld muziek of films.

De Erasmus Collectie is de grootste collectie boeken van en over de Rotterdamse denker Desiderius Erasmus (geboren tussen 1466 en 1469 - overleden in 1536). In totaal telt de collectie ruim drieduizend boeken van voor 1900. De Bibliotheek Rotterdam heeft ze in bezit.

De Digitale Stad

Een tweede exclusief Nederlandse inschrijving is De Digitale Stad. Dat is een digitaal netwerk dat halverwege de jaren 90 in Amsterdam werd opgezet en daarmee een pionier was in het uitbreiden van de internettoegang.

Het documentaire erfgoed over tot slaafgemaakten dat op de lijst is bijgeschreven, bevindt zich zowel in Nederland als in Suriname, Curaçao en Sint Maarten. Het gaat onder meer om slavernijregisters, aktes van de burgerlijke stand en vergoedingen die bij de afschaffing van de slavernij aan plantage-eigenaren werden betaald. Die afschaffing was voltooid in 1873.

De lijst is bedoeld om te voorkomen dat waardevolle collecties in de vergetelheid raken, of zelfs vernietigd worden. De vierde inschrijving is voor drie manuscripten over het leven op Atjeh, nu deel van Indonesië, van de vijftiende tot de zeventiende eeuw. Deze manuscripten, genaamd Hikayat Aceh, bevinden zich voor een deel in Indonesië en voor een deel in Leiden, in de Universitaire Bibliotheken.

Meer uit Binnenland

Zoekactie naar 19-jarige in Helmond beëindigd, zaterdag verder

HELMOND (ANP) - De zoektocht naar de 19-jarige man die vermist is in Helmond is vrijdagavond beëindigd. Zaterdag wordt er opnieuw gezocht, meldt de politie, die mensen in de omgeving oproept naar hem uit te kijken.

4 uur geleden
Vermiste 19-jarige met verstandelijke beperking nog niet gevonden

HELMOND (ANP) - De 19-jarige man die in de nacht van donderdag op vrijdag vermist is geraakt in Helmond, is nog altijd niet gevonden. Dit meldt een woordvoerder van de politie. De vermiste man heeft een verstandelijke beperking en is alleen gekleed in een korte broek en een t-shirt.

9 uur geleden
Arriva verlengt perroncontroles in Emmen tegen zwartrijden

EMMEN (ANP) - Arriva gaat door met de extra perroncontroles op station Emmen om het aantal zwartrijders te verminderen, tot zeker 31 januari. De proef waarbij reizigers op het perron al op een geldig vervoersbewijs worden gecontroleerd, begon 8 december en zou vier weken duren. De controles zijn effectief, stelt Arriva: een week voor de controles waren er achthonderd boetes, de week erna vierhonderd.

9 uur geleden
Roemer vraagt meer aandacht voor mensen buiten de samenleving

MAASTRICHT (ANP) - De Limburgse commissaris van de Koning Emile Roemer vraagt meer aandacht voor mensen die niet mee kunnen doen in de samenleving of ervoor kiezen niet te participeren. Volgens Roemer is het nu te makkelijk voor burgers om zich te distantiëren. "Er werken krachten op ons in, als samenleving, die ervoor zorgen dat mensen niet kunnen meedoen, niet hoeven meedoen, niet willen meedoen of niet uitgenodigd worden om mee te doen", zei de commissaris in zijn nieuwjaarstoespraak.

10 uur geleden
Eigenaar Vondelkerk bezig schade na brand te inventariseren

AMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel Amsterdam heeft nog geen zicht op de schade aan de Vondelkerk na de verwoestende brand tijdens de nieuwjaarsnacht. Vrijdag worden in overleg met de brandweer en politie dronebeelden gemaakt om zo meer duidelijkheid te krijgen over de omvang. "Het is nog te gevaarlijk om de kerk in te gaan", zegt een woordvoerster van de organisatie die sinds 1996 eigenaar van de kerk is.

13 uur geleden
Verdachte dodelijk vuurwerkongeluk in Nijmegen is 44-jarige man

NIJMEGEN (ANP) - De verdachte van het dodelijke vuurwerkongeluk in Nijmegen tijdens oud en nieuw is een 44-jarige man uit Nijmegen. Dat laat een woordvoerder van de politie vrijdagmiddag weten. De man is donderdagmiddag vrijgelaten, al moet hij beschikbaar blijven tijdens het onderzoek. Wat de relatie is tussen de verdachte en het slachtoffer wil de politie niet zeggen.

14 uur geleden
Zes bedden beschikbaar voor gewonden cafébrand Zwitserland

GRONINGEN (ANP) - De drie Nederlandse brandwondencentra kunnen in totaal zes gewonden van de cafébrand in Zwitserland opvangen. Dat laat het Martini Ziekenhuis in Groningen weten naar aanleiding van een bericht van de NOS.

14 uur geleden